Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar
Tarih: 7.3.2019 19:13:58/ 317okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geldiği Mardin´de yeni ve eski Milletvekilleri, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Müftüsü İsmail Çiçek. Mardin Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen ve kalabalık bir partili tarafından karşılandı.     

Erdoğan konuşmasından önce Ak Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, Eski Milletvekili Orhan Miroğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Vejdi Kahraman, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül birer konuşma yaparak ülkenin dünü ve bugünü konusunda ekonomiden, terör olaylarına kadar konuşmalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar. İş makineleri ile kanal açtılar, benim vatandaşıma hayatı zehir ettiler, yaşam hakkını elinden aldılar. Çukur eylemleri esnasında Nusaybin, Dargeçit, Derik´te 240 kilometre tahrip edilmiş cadde ve sokakları biz yaptık. Terör örgütünün enkaza çevirdiği yerleri biz yaptık” dedi.

        Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı´nda düzenlenen mitingde halka seslendi. Mardin´e övgüler ile söze başlayan Erdoğan, “İklimi, insanı gönlü sıcak Mardin, mimarisine dünyanın hayran olduğu Mardin. İstiklal Harbindeki dik duruşu ile memleketi çiğnetmeyen Mardin. Bütün kavimlerin, dinlerin, inançların desenlerin birlikte yaşadığı bu şehrin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri vardır. Bir yılda üç defa Mardin´e geldim. Biz Mardin´i aşkla seviyoruz. Onun için her fırsatta yare koşar gibi size koşuyoruz. Bu şehirdeki her bir eserin bize ve tüm dünyaya verdiği mesaj başkadır. Gelin Mardin´in bu muhteşem geçmişini parlak bir gelecekle buluşturalım. Gelin Mardin´i maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı haline getirelim. 31 Martta istikrarımıza, istikbalimize göz dikenlere dersini veriyor musun? Mardin 31 Marta milli iradeye sahip çıkıyor musun? Mardin 31 Martta tevazu samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor muyuz? Mardin 31 Martta mührü gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz? 31 Martta büyükşehir ve ilçelerde belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor muyuz?” diye konuştu.

“Mardin´e 28 katrilyonluk yatırım yaptık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin iktidar olduğu dönemde sürekli olarak Mardin´e önemli hizmetler yapıldığını söyledi. Erdoğan, “Biz Mardin´i sadece çok sevmekle kalmadık aynı zamanda Mardin´e aşkla hizmet ettik. Son 17 yılda Mardin´e 28 katrilyonluk yatırım yaptık. Hizmetler terörle olmuyor, teröristlerin destek verdiği HDP ile bu hizmetler olmuyor. Kayyuma devrettikten sonra şu Mardin´in çevresi nasıl değiştiği görüyorsunuz değil mi? Benim Mardinli kardeşlerime bu hizmetler yakışır. Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar çukur. İş makineleri ile kanal açtılar kanal benim vatandaşıma hayatı zehir ettiler yaşam hakkını elinden aldılar. Çukur eylemleri esnasında Nusaybin, Dargeçit, Derik´te 240 kilometre tahrip edilmiş cadde ve sokakları biz yaptık. Terör örgütünün enkaza çevirdiği yerleri biz yaptık. Güney hızlı tren yolu olarak Şanlıurfa´dan Mardin ve Habur´u bağlayacağız ve bunu Diyarbakır ile de bağlayacağız. Diyarbakır Mazıdağı demiryolunu bu yıl başlatıyoruz. Mardin havalimanına 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal yaptık. Dicle Nehri üzerindeki Ilısu Barajını 8.5 milyon maliyette onu da yapıyoruz. Milli ekonomiyi yıllık 1.5 milyon lira katkı sağlayacaktır. Yüzde 98 fiziki gerçekleştirilen bu barajda inşallah 10 Haziran´da su tutulmaya başlanacaktır. Mardinli çiftçilere 2,2 katrilyon tutarında tarımsal destek verdik” ifadelerini kullandı.

“Terörün olduğu yere ne turist ne de yatırım gelir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´i terörden arındırdıklarını ve yakalanan huzur iklimi ile birlikte turist akını yaşandığını söyledi. Erdoğan, “Geçtiğimiz yıl 332 bin yerli ve yabancı turist konakladı. Terör ortadan kalkınca turist geliyor. Daha fazla gelecek. Turistin gelmesi buradaki esnafın para kazanmasının artması demek. Huzur oldukça Mardin turistlerle dolup taşacak. Mardin´in bacasız sanayi dediğimiz turizmden hak ettiği kazancı alması için her türlü çabayı gösteriyoruz. Yeter ki bu terör örgütünü şehrimize yaklaştırmayalım. Çünkü terörün olduğu yere ne turist gelir ne yatırımcı gelir. Onların derdi sizin derdiniz olmadığı için yıllarca bunu yapmadılar. Biz Chorc, Hanz neyi kullanıyorsa vatandaşımız buna layık onu kullanacak diyoruz. Önümüzdeki dönemde Mardin´i daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 “Teröristler en büyük zararı Kürt kardeşlerimize verdi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK´nın en büyük zararı Kürtlere verdiğini söyledi. Erdoğan, “Ülkemizde 1984 yılından beri eylemler gerçekleştiren bir BTÖ var. Bunlar bu güne kadar en başta Kürt kardeşlerimiz olmak üzere sadece ülkemize ve milletimize zarar vermiş nice evlere ateş düşürmüş, silahlarını öğretmenlerimize, sağlık görevlilerimize, yol yapan işçilerimize, çiftçimize çevirerek savunmasız insanları hedef almıştır. Asker, polis, korucumuzun karşısında tutunamayanlar silahsız vatandaşlara silahlarını çevirmiştir. Bu örgütün bölgemizde kimsenin hakkını savunma derdi olmamıştır. Şimdi bir yalan uydurdular ben güya HDP´ye oy veren Kürtleri terörist ilan etmişim. Artık baktılar hiçbir şey tutmuyor bu yalana başvurdular” dedi.

 Meral Akşener ve HDP gönderme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında söylediklerini çarptıran İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP vekillerine gönderme yaptı. Erdoğan, “Meral hanım da dün Denizli´de benim Denizlili kardeşlerime terörist dediğimden bahsediyor. Utan utan sen ne terbiyeden mahrumsun. Avukatlarımla hemen hakkında suç duyurusunda bulundum” diye konuştu.

“Benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok”

Erdoğan halka seslenirken HDP vekillerinin yaptığı konuşmalardan bazılarını da vatandaşlara dinletti. Sinevizyonda vatandaşlara HDP vekillerinin konuşmasını aktaran Erdoğan, “Bu teröristleri savunanlar ne diyor, ‘Kürdistan´da oyları HDP´ye vereceksiniz batıda da Ak Pati ve MHP´yi yok edeceksiniz´ diyor bunu söyleyen HDP eş başkanı. Soruyorum size Türkiyede Küdistan diye bir bölge var mı? Bu adam çok meraklıysa Kuzey ırakta Kürdistan var, buyursun oraya gitsin. Ama benim ülkemde Kürdistan diye bir bölge yok. Bu bölücülüktür. Kadın diyor ki bizim arkamızda YPG, PYD, PKK var. Bu şimdi terörist değil mi? Bizim arkamızda ise Mardinli var. Bizim arkamızda Allah´ımız var., Allah´ımız. Bunları söyleyenlerin terörist olduğunu söylüyorum. Cudi, Gabar, Tendürek´te bunları inlerine gömdük mü, benim için Kürdüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle sizler benim kardeşimsiniz. Ben hiçbir ayrım yapmaksızın yaratılanı yaradandan dolayı seviyorum. İnşallah 31 Mart bunların sonu olacak. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. İşte bütün anahtar burada. Bölünmek yok ve bunu başaracağız. 31 Mart akşamı buradan müjdeyi bekliyoruz” dedi.

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104 Yıl Dönümü
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma çok yıldızlı bir otel için araştırma yapıyor.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkez´inde düzenlendi.
 Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Başka illerde bulunan televizyonlarda tanıtımlarını yapan Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına tepki
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı Gazeteciler Cemiyetleri Mardin´de bir araya gelerek, yerelde sorunlarını masaya yatırdı.
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Mardin TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu Başkanlığına Deniz Hitay yeniden seçildi.
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Mardin Savurkapı Mahalle Muhtar adayı Murat Cura, verdiği vaatlerle dikkat çekiyor.
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin desteğiyle Artuklu Belediyesi tarafından yürütülecek 2 milyon 500 bin lira bütçeli ´Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi´nin tanıtımı yapıldı.
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak Ve Yükümlükleri Toplantısı Mardin´de Yapıldı
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yerel yönetim olarak desteklerimiz devam ediyor”
Bülent Arınç Mardin´de
Bülent Arınç Mardin´de
TBMM eski Başkanı Ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç Mardin´de
Veysi Şahin´den Teşekkür
Veysi Şahin´den Teşekkür
Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Vefat eden annesinin taziyesi için arayan ve gelenlere teşekkür etti.
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Yeni nesil  gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Yeni nesil gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Artuamlığı konferans sklu Kaymakalonunda yapılan törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv