Çocukların bayramı çocukların oyunlarıyla renklendi
23 Nisan ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa´da da öğrencilerin hazırladıkları gösterilerle coşkulu bir şekilde kutlandı.
Tarih: 24.4.2017 00:26:23/ 519okunma / 0yorum

Halide Nusret Zorlutuna İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler Rabia Meydanında sergilendi. Etkinliklere başta Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna olmak üzere, Garnizon Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Köseali, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Kemal Timuroğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Acar, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, kurum temsilcileri, askeri erkan, eğitimciler, veliler ve çocuklar katıldı.
Gösteriler öncesinde bir konuşma yapan Vali Tuna, “Milli iradenin bayramı olan 23 Nisanı doğru anlamak ve çocuklarımıza doğru anlatmak, sadece tarihimizle değil, aynı zamanda geleceğimizle ilgili hayati önem ve derin anlamlar taşımaktadır” dedi. Konuşmasında İstiklal mücadelesinde çocukların da kahramanlıklar gösterdiğini aktaran Vali Tuna, “23 Nisanları kutlarken şunu iyi bilmeliyiz ki istiklalimiz için çocuklarımız da tıpkı anne babaları gibi kahramanca çarpışmışlardır. Biz aynı manzaraya 15 Temmuz´da milletçe hep birlikte tanıklık ederek, adeta milli hafızamızı tazeledik. Nitekim İstiklal Marşımız da bu gerçeği dile getirmektedir, Korkma, yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden, bu şafaklarda yüzen al sancak sönmez. En son kişi değil, en son ocak sönmeden bayrağımız sönmez, istiklalimiz elimizden alınamaz. Yani istiklal tehlikede olduğu zaman ocağın bütün fertleri, analar, babalar, dedeler, nineler, çoluk çocuk vazifeye hazırdır. Kurtuluş Savaşında kadın ve erkekler gibi yaptıkları kahramanlıklarla dikkati çeken çocuklar da düşmana karşı, Mehmetçiklerle omuz omuza mücadelede korkusuzca yerlerini almıştır. Anadolunun hemen her köşesinde, özellikle işgal gören yörelerde, çocuklar da bir destan niteliğinde kahramanlık örnekleri sergilemiştir. 11 ve 12 yaşlarındaki nice Mehmetler, nice İsmailler gövdesini siper etmiş, şehit olmuştur. Kimileri de vatan toprağında, kurşun ve süngü yaraları alarak bir bacağını kaybetmiştir. O küçücük yüreklerinde büyük vatan aşklarıyla Bir bacak ne ki canım vatanım için. Canım feda olsun. Vatan sağ olsun, diyebilmişlerdir. Tarih, bu kahramanlıklarla doludur. Mesela 7 yaşındaki Erzurumlu Edip, Düzce ve Adapazarı isyanlarının bastırılmasında görev üstlenmiş ve düşman ordularına Geyve boğazının geçilmez olduğunu göstermiştir. 14 yaşındaki Osman düşman karargahını yakarak onlara Torosları dar etmiş ve onun bu kahramanlığı, bir müfrezeyi bir çocuğun alt etmesi olarak, tarihteki yerini almıştır” ifadelerini kullandı.
Devam eden Savaşlarda en büyük acıyı yine çocukların yaşadığını anımsatan Vali Tuna, “Suriye´de yaşanan insanlık dramı karşısında sadece sınırlarımızı değil, gönül kapılarımızı ardına kadar açtık. İnsanların, özellikle çocukların hayatta kalması için devletimiz bütün imkanlarını seferber etmektedir. Özellikle Şanlıurfamızda göçmen çocuklarımızın sağlık, barınma ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra kişisel gelişimleri için ayrıca destekler verilmektedir. Çünkü yaşatmayı ilke edinmiş bir gönül mirasının varisleriyiz. Medeniyetlerin başladığı yer, peygamberler şehri olan Şanlıurfa ise bu gönül mirasına sahip çıkmış, tüm dünyaya medeniyet ve insanlık dersi vermiştir” şeklinde konuştu.
Konuşmasının sonunda resim yarışmasında birinci olan Azra Macit, yaptığı resmi Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna´ya hediye etti. Ayrıca Şanlıurfa genelinde yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de hediyeleri etkinlikler öncesinde verildi. Ödül töreninin ardındansa minik öğrencilerin hazırladıkları çeşitli sahne ve dans gösterileri meydanı dolduran vatandaşların beğenisine sunuldu.

Kaynak: İHA

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında muhtarlar ile bir araya geldi.
 Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dicle Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altında “2008-2017 yılları için, İllerin GSMH´den aldığı paylara göre, sırası en çok değişen iller arasında Mardin 3. Sırada yerini al
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanına kurulan Kızılay Standına üniversitenin öğrenci ve idari personelleri destek verdi.
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Yaman, kırsal mahallelerde yol çalışmalarını inceledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, kırsal mahallerde yol yapım çalışmalarını yerinde inceledi.
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
MARDİN´DE 15 KİLO 500 GRAM ESRAR ELE GEÇİRİLDİ
Mardin´in Midyat ilçesinde, dur ihtarına uymayarak kaçan bir araçta yapılan aramada 15 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
  Altındağ Görevine Döndü
Altındağ Görevine Döndü
Geçtiğimiz günlerde, kurumun önünü açmak için görevinden ayrıldığını açıklayan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ görevine döndü.
 Mardinli Gençler Uçacak
Mardinli Gençler Uçacak
Mardin´de Yükseliyoruz sloganı ile, turizm hizmetine giren sıcak hava balonlarını Mardinli gençler uçuracak
  Altındağ görevinden ayrıldı
Altındağ görevinden ayrıldı
DiKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “kurumun ve yatırımların önünü açmak için görevimden ayrılma gereği duydum”
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Mardin´de UNESCO İstişare Toplantısı Yapıldı
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu İstişare Toplantısı, Mardin Valiliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Dicle Kalkınma Ajansı tarafından Mardin´de bir otelde gerçekleştirildi.
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru Ankara´da Görücüye Çıktı
Mardin Bulguru, Ankara´da düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Fuarında görücüye çıktı.Mardin Standını Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın eşi Emine Erdoğan ziyaret etti.
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
MARDİN KALEKİM´DEN AŞURE ETKİNLİĞİ
Kalekim Mardin´in Artuklu ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde aşure etkinliği düzenledi.
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin Teröre Karşı Tek Yürek
Mardin´de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkında düzenlenen ´Teröre lanet kardeşliğe davet´ mitingine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv