CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarih: 21.9.2018 23:11:33/ 764okunma / 0yorum

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, CHP TBMM 20. ve 22. Dönem Mardin Milletvekilliği, 20. Dönem TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği  27. dönem CHP Mardin Milletvekili Adayı Mahmut Duyan ´ dan oluşan Cumhuriyet Halk Partisi heyeti, Mardin  Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulunu ziyaret etti, son ekonomik gelişmeler hakkında bilgi aldı.

              Heyet adına konuşan CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Genel Merkezin aldığı kararla 81 İlde oluşturulan Ekonomi heyetleri, yaşanan ekonomik kriz ve çözüm önerileri hakkında Sivil Toplum Kuruluşları ile buluştuğunu söyledi.  Emre “ Odalarımızın, kuruluşlarımızın, sanayicilerimizin, sokaktaki vatandaşlarımızın önerileri, ekonomik krize bakış açıları doğrultusunda, ülkemizin bu durumdan nasıl beraberce çıkacağını bir rapor haline getireceğiz." dedi.

         Mardin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nasır Duyan, CHP Heyetine Mardin OSB´ ye gerçekleştirdikleri ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Duyan, CHP heyetine OSB´deki yatırımlar ve ekonomik döngü ile sağlanan istihdam ve ülke ekonomisine sağlanan katkıyı anlattı.  Duyan, “sektörel desteklerle akıllı üretimin ve endüstriyel dönüşümün  sağlanması İhracat hususunda sanayicilerin ve üretimin önündeki engellerin kaldırılması gerekir” dedi.


           Makarna sanayicileri adına konuşan Şükrü Karaboğa ise; “Dünya´nın en iyi Bulguru, makarnası ve Un´u bizde bu düşünceyle çoğu liman ticaretini Mardin´e çektik, Iraktaki Un piyasasını  Kendi Unumuzla üç katına çıkardık ve Iraktaki Un piyasasını ve un tüketicilerini  kendi kaliteli  Unumuzun tüketimine alıştırdık. Biz İsteseydik yatırımlarımızı Çanakkale´de İskenderun da yapabilirdik. Ama istedik ki yatırımlarımızı kendi memleketimizde yapalım, halkımız yararlansın bizden şuan ise sanayiciler olarak elektriğe, ambalajlara ve buğdaya gelen zamlar ve ihracatlarımızın durdurulmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

           Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun ise,  son zamanlarda yaşanan İhracat ve  ithalatın dengesizliği, girdilerin çok zamlanması  sanayicileri olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Sun “ bu sene Aşure ihracatının yasaklanması ise yanlış olduğunu düşünüyorum”dedi.

         DUNSAD Başkanı Veysi Duyan, İhracata ki sıkıntıları dile getirerek “eskiden önce İhracat sonra İthalat mantığı vardı. Şimdi ise, önce ithalat sonra İhracat olmuş. Şu anda Un ihracatımızın  durdurulması, Fabrikalarımızın  kapanmaya başlamasına yol açacak.  Çalışan  fabrikalarımızın çoğu  ise işçilerini çıkarmaya başladı. Yetkililerin biran önce sanayicileri dinleyip çözüm üretmeye gidilmesi lazım, Dik Durmanın tam zamanı” dedi.

            Krizin nedeni yanlış politikalar

        CHP heyeti adına konuşan İstanbul Milletvekili   Zeynel Emre “Bu krizin sebebi herkes  Donald Trump´ın  atığı twitle başlayıp ve Rahip Brunson ile  geliştiğini zannediyor.  Ekonomik krizin asıl nedeni yanlış politikalardır.” Dedi.

          Emre, hükümetin ekonomik krizi, İzmir´de ev hapsinde bulunan rahip Brunson´a ve Türkiye´de tutuklu bulunan 15 Amerikalı´ya bağladığını, ancak bunun asıl nedeninin 16 yıldır Türkiye´yi yönetenlerin izledikleri yanlış dış politikalar olduğunu ileri sürdü. ABD´li rahip olayının zaten çöküntüye gitmekte olan Türk ekonomisi için sadece bahane olduğunu öne süren Emre, "Bu durum krizi belki biraz tetikledi, o kadar. Bunun faturası, en günahsız kesim olan emekçilere, emeklilere, vatandaşımıza yıkılamaz" dedi.


´KİMSE YARININI GÖREMİYOR´


     Ekonomik krizin ülkeyi yönetenlerin yanlış politikalarından kaynakladığını ifade eden Emre, "Türk Lirası´nın yıllardır erimesinin sebeplerinin başında, Türkiye ekonomisinin büyümesinin doğrudan yatırımlarla değil, sıcak paraya bel bağlanmasıyla olması geliyor. ABD´nin 2008 krizinin ardından varlık alım programını başlatmasıyla dünyadaki dolar bolluğu ülkemize de uğradı. Ülkemizdeki şirketler ucuz döviz bolluğunu kullanarak, hesapsızca, 220 milyar dolar borçlandılar" diye konuştu.

         Hükümetin yanında olan şirketlerin büyük bir çoğunluğunun rant peşinde koştuğunu iddia eden, yandaş müteahhidin ekonomisinin büyüdüğünü, halkın kazancının ise olduğu yerde saydığını kaydeden Emre, Rant peşinde olmayanların da, kredi borçlarını ödeyemez hale geldiğini, artık kimsenin yarınını göremediğini söyledi.


            ´SUYUN İÇİNDE HAŞLANIYORUZ´
Yaşanan bu krizin gelip geçici olmadığını ileri süren Emre, 2001 ekonomik krizini hatırlatarak, şunları söyledi:
"2001 krizinden tek farkı, orada olay bir gecede oldu ve bitti. Burada ise olay bir gecede olmuyor, zamana yayılıyor. Suyun içindeki kurbağa misali alıştırılarak yavaş yavaş haşlanıyoruz. Suyun ısı derecesi artıyor, yanıyoruz. Ülkemizi yönetenlerin uyguladığı dış politika ve Amerika´nın faiz artış sürecine girmesiyle sıcak para ülkemizden çıkmaya başladı. Türk Lirası değer kayıpları yaşamaya başladı. Yapılan tüm uyarılara rağmen, cari açığı kontrol altında tutacak politikalar geliştirilemedi. Çiftçiler toprağına küstürüldü."

             MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ OLMALI
            Açıklamasının sonunda önerilerini de sıralayan Emre, yapılması gereken en önemli işlerden birisinin devlette liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesi  ve Merkez Bankası´nın bağımsız olması gerektiğini kaydetti. Emre, dolar esas alınarak yapılan ihalelerin Türk Lirası´na dönüştürülmesinin de önemli olduğunu aktardı.
        27. dönem CHP Mardin milletvekili adayı Mahmut Duyan  ise her şeyin başının üretim ve planlama olduğunu söyledi. Tarımsal ekonominin önemine vurgu yapan  Duyan, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin bir an önce ekonomi gündemi ile toplanması gerektiğine dikkat çekti.
Duyan "Ülkemizde AKP iktidarının paraya dayalı uygulamaları sonucunda girmiş olduğumuz ekonomik bir darboğaz söz konusu. Türk Lirası yabancı paralar karşısında değer kaybetti. Biz CHP olarak her zaman ülkemizde ekonomik darboğazdan çıkılması için ekonomik reçeteleri sunduk. Ancak iktidarın yabancı sermaye gruplarına bağlı politikaları sonucunda Cumhuriyetle yaşıt fabrikalarımızın satılmasıyla, sanayi ve tarımın yok edilmesiyle bugünlere geldik" dedi.

Son olarak konuşan Mardin OSB başkan vekili ve MARSİAD Başkanı Nasır Duyan, Bölge ve ülke ekonomisi için hayati öneme sahip, Organize Sanayi Bölgelerinde, İhracat noktasında yaşanan bürokratik sorunların aşılarak, OSB´lerin yatırımcılar için daha cazip hale getirilmesi amacıyla konu ile yetkililerin  ilgilenmesi ,kurumlar nezdinde görüşülerek çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mardin Heyeti Ziyaret
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
- Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Önen, kentin iklim ve toprak yapısı itibariyle sert kabuklu meyve üretiminde bölgede marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin´de Bulgur Sektörü yatırımcıları, Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun başkanlığında acil durum toplantısı yaptı.
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kepenç Un Fabrikası Yönetim Kurulu başkanı Alettin Kepenç ”Buğday kalitesinden asla ödün vermeyen bir fabrikayız”
 UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
Güneydoğu Un Sanayiciler Derneği yönetim kurulu, Dicle Un Sanayiciler Derneğine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
  TRC 3 bölgesine 60 milyonluk dev yatırım
TRC 3 bölgesine 60 milyonluk dev yatırım
DİKA, İstanbul´dan sonra en çok proje alan bölge oldu.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İçteki kiri su değil, ancak gözyaşı temizler…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv