Bir Uzmanın Gözü İle Makyaj...
Kalıcı Makyaj Uzmanı Fatoş Sivaslı ile Kadınların Güzellik Dünyasını konuştuk.
Tarih: 7.4.2018 19:40:55/ 4806okunma / 0yorum

        

       Röportaj: Hatice Türkan

                       Mehmet Çelik..

         Batman Söz Gazetesi Yazarı Hatice Türkan beni arayıp, Samsun´dan Mardin´e bir kalıcı makyaj yapan bir güzellik uzmanın geldiğini söyledi.

           Mardin´de Hair Studio Kuaför ve Güzellik Salonunda müşterilerine hizmet verirken  görüştün Fatoş Sivaslı ile;

      Kalıcı Makyaj Uzmanı Fatoş Sivaslı ile Kadınları Güzellik Dünyasını konuştuk.

   Genelleme yapmak belki yanlış, ama kadınların olmazsa, olmazıdır makyaj.

   Ünlü Şair Orhan Veli Kanık´ın şiirini hatırladım. Bu şiirinde Orhan Veli, kadınalara haksızlık mı etti acaba?

   Ya da her ortam ve her yerde kadının güzel görünme arzusuna mı vurgu yaptı.

Ne atom bombası

Ne Londra Konferansı

Bir elinde cımbız,

Bir elinde ayna;

Umurunda mı dünya!

 Orhan Veli böyle yazmış..

  Eşimizin, kız arkadaşımızın ya da sevgilimizin,      

Biraz daha güzel

Biraz daha bakımlı,

Hep ve en bakımlı…

Olmasını istemiyor muyuz hep?

Güzellik Uzmanı Fatoş Sivaslı bunu gözlemlemiş ve kalıcı makyaj alanında uzmanlık yapmış, güzel bir kadın.

   Cildiniz çok güzel, eşinize de cilt bakımı yapıyor musunuz?  Sorumuza.

“ Evet bakın eşim oturuyor. Cildi gayet güzel. Herkesin bakıma ihtiyacı var” diyor Fatoş Sivaslı..

  Kalıcı Makyaj nasıl bir şey?

“Gün boyu makyaj tazeleme sorunu olmayacak. Akşam makyaj temizleme sıkıntısı yaşamayacak. Denizde, hamamda bakımsız ve solgun yüzle durmayacak. Ani program ve ziyaretlerde “aman makyajsız kaldım” demeyecek “ şekkinde sıralıyor Sivaslı

       Kalıcı Makyajda nelere dikkat edilmeli?

   Fatoş Sivaslı:  “Kalıcı kaş çizimi, dudak renklendirme, kalıcı eyelinner (göz kalemi), kirpik keratini…

Bunların, işinin ehli kişilerce yapılması çok önemli. Çünkü ciltte kalıcı hasar ya da kalıcı olumsuz görüntüye de yol açabiliyor bu işlemler. Güzelleşeceğim, bakımlı olacağım derken, yüz ifadenize hiç yakışmayan, kötü bir görüntü veren imajla hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.” Diyor, Samsunda yaşayan güzellik uzmanı Fatoş Sivaslı.

Sık sık Batman´a geliyor, Kuaför İzzet´te  kadınlara kalıcı makyaj, cilt bakımı işlem yapıyor, bir başka deyimle güzelleştiriyor.

   Fatoş Sivaslı´nın  Batman´a gelmişken, çevre illeri de boş bırakmıyor.

  Mardin´e birkaç kez gelmiş, işlem yaptıranlar, dostlarına, dostları da başka dostlarına anlatınca gelişler artmış. Fatoş Sivaslı Batman´ı, Mardin´i ve çevre illeri sevdiğini söylüyor.    

 -Söyleşiye başlamadan önce sizi biraz daha yakından tanıyalım. Kimdir Fatoş Sivaslı?

 

 “1977 yılı Samsun doğumluyum. 2000´li yılların başında Ankara´da, iyi denilecek bir güzellik salonunda, güzellik uzmanlığına adım attım. 2003 yılına kadar Ankara´da çeşitli kuaför ve güzellik salonlarında çalıştım. Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı kurslara ve özel kurslara katılarak uzmanlık ve eğitim sertifikaları aldım. Samsun´da hatırı sayılır bir merkezde güzellik uzmanı olarak çalıştım. 2008 yılında ortaklık kurarak, kaliteli ve iyi bir güzellik salonunu açtım. 20016 yılında ise kendi adımı taşıyan Fatoş Sivaslı Güzellik Salonunu açtım, yoluma burada devam halen burada Evli ve 1 çocuk annesiyim”

“ZAMAN HIZLA AKIYOR, MAKYAJ YAPMAK İSE ZAMAN ALIYOR”

-Kalıcı kaş makyajın öneminden kısaca bahseder misiniz?

“Zaman hızla akıyor. Birçoğumuz çalışıyoruz. Sürekli bir yerlere yetişme telaşı var. Makyaj yapmak, kadının zamanını alıyor. Sabah sırf makyajınızı yapabilmek için erken uyanıyorsunuz. Akşam, temizlemek zorunda kalıyorsunuz. Kalıcı makyaj, bu sorunları ortadan kaldırıyor. Kaşını çizmek, gözlerine eyelinner çizmek zorunda kalmıyorsun, akşam makyaj temizleme gibi bir derdiniz olmuyor. Herkesin, güzel görünmek istediği bir dönem. Makyaj yapmadan da alımlı ve bakımlı görünebilmek için kalıcı makyaj önemli

“DOĞALLIĞI BOZMADAN KALICI MAKYAJ YAPMAK ÖNEMLİ”

-Kalıcı kaş işlemi Nasıl bir şey?

“Doğallığı çok fazla bozmadan, özellikle kaştaki şekil bozukluğunu düzeltmek, boşlukları kapatmak için yapılır. Bazen doğuştan, genetik sebeplerle ya da hastalıklar nedeniyle kişinin kaşı olmayabiliyor. Bu tür durumlarda da yüze kaş yapılır. Uygulama kalıcıdır. Kıl şekli ve yönüne göre derialtına yapılan bir uygulamadır”

-Kalıcı dudak makyajı derken?

 “Dudakta renkli pigment kullanılıyor. Dudağın kendi yapısındaki pigment de renkli pigment olduğu için çok koyu renkleri tercih etmiyorum. Hat çizer gibi yapılan çizimlerden kadınlar kurtulmaya çalışıyor. Dudağın doğal şekline göre renklendirme yapmak önemli. Yani normal dudak yapısını belirginleştirmek, parlaklık ve renk vermek için yapılan bir işlem”

  “EYELİNNER, DOĞAL ÇİZİLMELİ”

-Kalıcı göz eyelinner çizimi yaptığınızı öğrendik. Nasıl bir çizim?

 “Evet. İddialı olduğum alanlardan biri. Günlük hayatta makyaj yaparken en fazla zaman alan şeydir eyelinner çekmek. Düz çekmek, dağıtmadan çekmek, bir mesele, bunu kadınlar çok iyi bilirler. Kalıcı eyelinner işlemi, hayat kurtaran işlemlerden biri. Zaman kazandırıyor. Göz yapısını şekillendirir. Çok kalın ve uzun olmamak kaydı ile uygulama yapılması gerekiyor. Yüz doğallığını bozmadan şekil vermek çok önemli. Tabi işlem yapılmadan önce renkli kalemle şekil verilip, yüze yakışıp yakışmadığına bakılmalı”

“İŞLEMLERİMDE AĞRI VE KANAMA OLMUYOR”

 -İşlemlerinize başarı katan şey ne?

 

“PHİ Akademi ile çalışıyorum. Bunu Türkiye´de sanırım yalnızca 8 güzellik uzmanı kullanıyor. Çünkü çok özel bir firmanın ürünleri. Maliyetli ama işlemlerde memnuniyet eden bir marka. İnsanlar, normalde işlemde kanama, ağrı, acı yaşar. Şimdiki uygulamamda olduğu gibi, kaşı çizdim ve uyuşturucu losyon kullanmadan işleme başladım. Kanama olmuyor, dayanılmayacak bir ağrı yok. Çünkü dijital makine kullanıyorum. Tabi çizmeden önce altın oran ile ölçü alıyorum. Müşteriyle birlikte şekline karar veriyoruz”

 “DÖVME BOYALARI İLE YAPILAN İŞLEMLERİN TELAFİSİ ZOR”

-Kalıcı makyajı silme işlemini de yapıyorsunuz. Niçin yapılıyor bu işlem?

“Bazı yerlerde bu işlemler, dövme boyaları ile yapılıyor. Cilde yapışıp kalıyor. Ömür boyu kalıyor belki de. Telafisi ve düzeltilmesi mümkün olmayan işlemler oluyor. Bizim yaptığımız işlemler ise 1 yıl kalıyor. 1 yıl içerisinde sildirmek istediğinizde dahi, özel cihaz ve ürünlerimizle rahatlıkla silebiliyoruz. Zaten bana gelen müşterilerin büyük kısmı, başka yerlerde bu işlemi yaptırmış, pişman olmuş ve sildirme umuduyla gelen kişiler. ‘Beni bu görüntüden kurtar´ diyerek geliyor birçoğu. Düşünün, kaş, yüze göre çizilmemiş, çok koyu siyah olmuş, ya da dudağı bir duvar gibi çizilmiş, eyelinner epey uzatılmış ve kalınlaştırılmış… Bunları silebiliyoruz. Türkiye´nin birçok yerinden insan, bu yüzden geliyor bana”

KİRPİKLER, KERATİNLE GÖRÜNÜR KILINIYOR

 -Kirpik keratini neye yarıyor?

“Kişinin kendi kirpiğine bakım uygulayarak hem kıvrık durmasını, hem her saat rimelli gibi durmasını sağlıyoruz. Kirpiklere canlılık ve görünürlük katıyoruz”

“İŞLEMDE KULLANILACAK ÜRÜNÜ MUTLAKA ARAŞTIRIN”

-Kalıcı makyaj yaptıracak kadınların, mekan seçerken neye dikkat etmesi gerekiyor?

“Önce mutlaka bir ön görüşmeye gitsinler. İlk gidişte hemen işlem yaptırmasınlar. Kullanılan ürünü mutlaka görüp araştırsınlar. Bu işin eğitimini almış mı sorsunlar. Ortamın hijyeni önemli. Benim, her müşteri için kullandığım eldiven, havlu ve iğnelerim farklıdır. Karar verdilerse, işlem yapılmadan önce mutlaka çizim yaptırsınlar, şeklini görsünler. Sonradan hayal kırıklığına uğrayacak bir görüntü ile karşılaşmamaları için bu şart. Uygulama yaptıracak kişinin bundan önce yapmış olduğu işlemler, piyasadaki moralitesi önemli”

 “BİR YANIM BATMANLI , MARDİNLİ ARTIK”

 -Batman´a  ve  Mardin´e çok sık gidip geliyorsunuz? Buraları nasıl buldunuz?

 “İlk gelişim önyargılı oldu. Sonra buradaki insanların doğallığı, sıcakkanlılığı beni çekti. Batman´ı sevdim,  Mardin´i sevdim. Bir yanım buralı  artık. Batman´da İzzet Kuaförde iki ayda bir işlem yapmak ve müşterilerimin kontrollerini yapmak için Batman´a geliyorum. Şimdi de Mardin´de Veysi Unat beyle  çalışmaya başladım. Müşterilerim şunu bilsinler, işlem yaptım, paramı alıp gittim diye bir şey yok. İşlem yapmayacak dahi olsam, mutlaka kontrolleri için gelirim. Samsun´da kendi adımı taşıyan salonda lazer epilasyon, manikür ve pedikür, cilt bakımı da yapıyorum. Tüm Batmanlıları. Mardinlileri ve güzelleşmek isteyen bölge kadınlarını bekliyorum”

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzmanın Gözü Makyaj
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Yeni nesil  gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Yeni nesil gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Artuamlığı konferans sklu Kaymakalonunda yapılan törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
 Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, toplantıda yaptığı konuşmada, STK ve Kamu Kurumlarının işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
Kaya Ailesinin taziyesine katılan Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek “Taziye yemekleri kaldırılmalı” çağrısını yaptı.
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaman, “Fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz”
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Artuklu İlçe Jandarma Komutanlığı emrine alınan 17 köy korucusu için yemin töreni düzenlendi.
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanında düzenlenen yaya geçidi yürüyüşüyle başlatıldı.
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez´i Ankara´daki makamında ziyaret etti.
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete Sahiplerini, Basın İlan Kurumun TGK bünyesindeki Gazeteciler Temsil edecek
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
Kızıltepe İlçe Temsilcisi Mehmet Kanat ile İlçe Teşkilat Koordinatörü M. Faruk Gökdemir ve beraberindekiler Kızıltepe AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Cevheroğlu´nu ziyaret etti.
Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman “Mardin önümüzdeki süreçte sahip olacağı destinasyonlarla, rehbersiz olarak gezilebilecek bir şehir olacaktır. Mardin eski günlerinin üstüne çıkacaktır. Bölgenin, Türkiye´nin ve dünyanın en çok gezilmek ve görülmek istenen şehri Mardin olacaktır”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Mardin Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda kurulan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, soğuk havalarda sokak hayvanları için sıcak bir yuva oldu.
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
Mardin´de Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından düzenlenen "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı´na Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Urfafanatik Gazetesi imtiyaz sahibi Tahir Gülebak Katıldı.
 Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığında, gerçekleşen bölge valiler toplantısında seçim güvenliğini masaya yatırdı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Gülen nar, bağı bahceyi de güldürür;

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv