Bir Uzmanın Gözü İle Makyaj...
Kalıcı Makyaj Uzmanı Fatoş Sivaslı ile Kadınların Güzellik Dünyasını konuştuk.
Tarih: 7.4.2018 19:40:55/ 3141okunma / 0yorum

        

       Röportaj: Hatice Türkan

                       Mehmet Çelik..

         Batman Söz Gazetesi Yazarı Hatice Türkan beni arayıp, Samsun´dan Mardin´e bir kalıcı makyaj yapan bir güzellik uzmanın geldiğini söyledi.

           Mardin´de Hair Studio Kuaför ve Güzellik Salonunda müşterilerine hizmet verirken  görüştün Fatoş Sivaslı ile;

      Kalıcı Makyaj Uzmanı Fatoş Sivaslı ile Kadınları Güzellik Dünyasını konuştuk.

   Genelleme yapmak belki yanlış, ama kadınların olmazsa, olmazıdır makyaj.

   Ünlü Şair Orhan Veli Kanık´ın şiirini hatırladım. Bu şiirinde Orhan Veli, kadınalara haksızlık mı etti acaba?

   Ya da her ortam ve her yerde kadının güzel görünme arzusuna mı vurgu yaptı.

Ne atom bombası

Ne Londra Konferansı

Bir elinde cımbız,

Bir elinde ayna;

Umurunda mı dünya!

 Orhan Veli böyle yazmış..

  Eşimizin, kız arkadaşımızın ya da sevgilimizin,      

Biraz daha güzel

Biraz daha bakımlı,

Hep ve en bakımlı…

Olmasını istemiyor muyuz hep?

Güzellik Uzmanı Fatoş Sivaslı bunu gözlemlemiş ve kalıcı makyaj alanında uzmanlık yapmış, güzel bir kadın.

   Cildiniz çok güzel, eşinize de cilt bakımı yapıyor musunuz?  Sorumuza.

“ Evet bakın eşim oturuyor. Cildi gayet güzel. Herkesin bakıma ihtiyacı var” diyor Fatoş Sivaslı..

  Kalıcı Makyaj nasıl bir şey?

“Gün boyu makyaj tazeleme sorunu olmayacak. Akşam makyaj temizleme sıkıntısı yaşamayacak. Denizde, hamamda bakımsız ve solgun yüzle durmayacak. Ani program ve ziyaretlerde “aman makyajsız kaldım” demeyecek “ şekkinde sıralıyor Sivaslı

       Kalıcı Makyajda nelere dikkat edilmeli?

   Fatoş Sivaslı:  “Kalıcı kaş çizimi, dudak renklendirme, kalıcı eyelinner (göz kalemi), kirpik keratini…

Bunların, işinin ehli kişilerce yapılması çok önemli. Çünkü ciltte kalıcı hasar ya da kalıcı olumsuz görüntüye de yol açabiliyor bu işlemler. Güzelleşeceğim, bakımlı olacağım derken, yüz ifadenize hiç yakışmayan, kötü bir görüntü veren imajla hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.” Diyor, Samsunda yaşayan güzellik uzmanı Fatoş Sivaslı.

Sık sık Batman´a geliyor, Kuaför İzzet´te  kadınlara kalıcı makyaj, cilt bakımı işlem yapıyor, bir başka deyimle güzelleştiriyor.

   Fatoş Sivaslı´nın  Batman´a gelmişken, çevre illeri de boş bırakmıyor.

  Mardin´e birkaç kez gelmiş, işlem yaptıranlar, dostlarına, dostları da başka dostlarına anlatınca gelişler artmış. Fatoş Sivaslı Batman´ı, Mardin´i ve çevre illeri sevdiğini söylüyor.    

 -Söyleşiye başlamadan önce sizi biraz daha yakından tanıyalım. Kimdir Fatoş Sivaslı?

 

 “1977 yılı Samsun doğumluyum. 2000´li yılların başında Ankara´da, iyi denilecek bir güzellik salonunda, güzellik uzmanlığına adım attım. 2003 yılına kadar Ankara´da çeşitli kuaför ve güzellik salonlarında çalıştım. Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı kurslara ve özel kurslara katılarak uzmanlık ve eğitim sertifikaları aldım. Samsun´da hatırı sayılır bir merkezde güzellik uzmanı olarak çalıştım. 2008 yılında ortaklık kurarak, kaliteli ve iyi bir güzellik salonunu açtım. 20016 yılında ise kendi adımı taşıyan Fatoş Sivaslı Güzellik Salonunu açtım, yoluma burada devam halen burada Evli ve 1 çocuk annesiyim”

“ZAMAN HIZLA AKIYOR, MAKYAJ YAPMAK İSE ZAMAN ALIYOR”

-Kalıcı kaş makyajın öneminden kısaca bahseder misiniz?

“Zaman hızla akıyor. Birçoğumuz çalışıyoruz. Sürekli bir yerlere yetişme telaşı var. Makyaj yapmak, kadının zamanını alıyor. Sabah sırf makyajınızı yapabilmek için erken uyanıyorsunuz. Akşam, temizlemek zorunda kalıyorsunuz. Kalıcı makyaj, bu sorunları ortadan kaldırıyor. Kaşını çizmek, gözlerine eyelinner çizmek zorunda kalmıyorsun, akşam makyaj temizleme gibi bir derdiniz olmuyor. Herkesin, güzel görünmek istediği bir dönem. Makyaj yapmadan da alımlı ve bakımlı görünebilmek için kalıcı makyaj önemli

“DOĞALLIĞI BOZMADAN KALICI MAKYAJ YAPMAK ÖNEMLİ”

-Kalıcı kaş işlemi Nasıl bir şey?

“Doğallığı çok fazla bozmadan, özellikle kaştaki şekil bozukluğunu düzeltmek, boşlukları kapatmak için yapılır. Bazen doğuştan, genetik sebeplerle ya da hastalıklar nedeniyle kişinin kaşı olmayabiliyor. Bu tür durumlarda da yüze kaş yapılır. Uygulama kalıcıdır. Kıl şekli ve yönüne göre derialtına yapılan bir uygulamadır”

-Kalıcı dudak makyajı derken?

 “Dudakta renkli pigment kullanılıyor. Dudağın kendi yapısındaki pigment de renkli pigment olduğu için çok koyu renkleri tercih etmiyorum. Hat çizer gibi yapılan çizimlerden kadınlar kurtulmaya çalışıyor. Dudağın doğal şekline göre renklendirme yapmak önemli. Yani normal dudak yapısını belirginleştirmek, parlaklık ve renk vermek için yapılan bir işlem”

  “EYELİNNER, DOĞAL ÇİZİLMELİ”

-Kalıcı göz eyelinner çizimi yaptığınızı öğrendik. Nasıl bir çizim?

 “Evet. İddialı olduğum alanlardan biri. Günlük hayatta makyaj yaparken en fazla zaman alan şeydir eyelinner çekmek. Düz çekmek, dağıtmadan çekmek, bir mesele, bunu kadınlar çok iyi bilirler. Kalıcı eyelinner işlemi, hayat kurtaran işlemlerden biri. Zaman kazandırıyor. Göz yapısını şekillendirir. Çok kalın ve uzun olmamak kaydı ile uygulama yapılması gerekiyor. Yüz doğallığını bozmadan şekil vermek çok önemli. Tabi işlem yapılmadan önce renkli kalemle şekil verilip, yüze yakışıp yakışmadığına bakılmalı”

“İŞLEMLERİMDE AĞRI VE KANAMA OLMUYOR”

 -İşlemlerinize başarı katan şey ne?

 

“PHİ Akademi ile çalışıyorum. Bunu Türkiye´de sanırım yalnızca 8 güzellik uzmanı kullanıyor. Çünkü çok özel bir firmanın ürünleri. Maliyetli ama işlemlerde memnuniyet eden bir marka. İnsanlar, normalde işlemde kanama, ağrı, acı yaşar. Şimdiki uygulamamda olduğu gibi, kaşı çizdim ve uyuşturucu losyon kullanmadan işleme başladım. Kanama olmuyor, dayanılmayacak bir ağrı yok. Çünkü dijital makine kullanıyorum. Tabi çizmeden önce altın oran ile ölçü alıyorum. Müşteriyle birlikte şekline karar veriyoruz”

 “DÖVME BOYALARI İLE YAPILAN İŞLEMLERİN TELAFİSİ ZOR”

-Kalıcı makyajı silme işlemini de yapıyorsunuz. Niçin yapılıyor bu işlem?

“Bazı yerlerde bu işlemler, dövme boyaları ile yapılıyor. Cilde yapışıp kalıyor. Ömür boyu kalıyor belki de. Telafisi ve düzeltilmesi mümkün olmayan işlemler oluyor. Bizim yaptığımız işlemler ise 1 yıl kalıyor. 1 yıl içerisinde sildirmek istediğinizde dahi, özel cihaz ve ürünlerimizle rahatlıkla silebiliyoruz. Zaten bana gelen müşterilerin büyük kısmı, başka yerlerde bu işlemi yaptırmış, pişman olmuş ve sildirme umuduyla gelen kişiler. ‘Beni bu görüntüden kurtar´ diyerek geliyor birçoğu. Düşünün, kaş, yüze göre çizilmemiş, çok koyu siyah olmuş, ya da dudağı bir duvar gibi çizilmiş, eyelinner epey uzatılmış ve kalınlaştırılmış… Bunları silebiliyoruz. Türkiye´nin birçok yerinden insan, bu yüzden geliyor bana”

KİRPİKLER, KERATİNLE GÖRÜNÜR KILINIYOR

 -Kirpik keratini neye yarıyor?

“Kişinin kendi kirpiğine bakım uygulayarak hem kıvrık durmasını, hem her saat rimelli gibi durmasını sağlıyoruz. Kirpiklere canlılık ve görünürlük katıyoruz”

“İŞLEMDE KULLANILACAK ÜRÜNÜ MUTLAKA ARAŞTIRIN”

-Kalıcı makyaj yaptıracak kadınların, mekan seçerken neye dikkat etmesi gerekiyor?

“Önce mutlaka bir ön görüşmeye gitsinler. İlk gidişte hemen işlem yaptırmasınlar. Kullanılan ürünü mutlaka görüp araştırsınlar. Bu işin eğitimini almış mı sorsunlar. Ortamın hijyeni önemli. Benim, her müşteri için kullandığım eldiven, havlu ve iğnelerim farklıdır. Karar verdilerse, işlem yapılmadan önce mutlaka çizim yaptırsınlar, şeklini görsünler. Sonradan hayal kırıklığına uğrayacak bir görüntü ile karşılaşmamaları için bu şart. Uygulama yaptıracak kişinin bundan önce yapmış olduğu işlemler, piyasadaki moralitesi önemli”

 “BİR YANIM BATMANLI , MARDİNLİ ARTIK”

 -Batman´a  ve  Mardin´e çok sık gidip geliyorsunuz? Buraları nasıl buldunuz?

 “İlk gelişim önyargılı oldu. Sonra buradaki insanların doğallığı, sıcakkanlılığı beni çekti. Batman´ı sevdim,  Mardin´i sevdim. Bir yanım buralı  artık. Batman´da İzzet Kuaförde iki ayda bir işlem yapmak ve müşterilerimin kontrollerini yapmak için Batman´a geliyorum. Şimdi de Mardin´de Veysi Unat beyle  çalışmaya başladım. Müşterilerim şunu bilsinler, işlem yaptım, paramı alıp gittim diye bir şey yok. İşlem yapmayacak dahi olsam, mutlaka kontrolleri için gelirim. Samsun´da kendi adımı taşıyan salonda lazer epilasyon, manikür ve pedikür, cilt bakımı da yapıyorum. Tüm Batmanlıları. Mardinlileri ve güzelleşmek isteyen bölge kadınlarını bekliyorum”

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Uzmanın Gözü Makyaj
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Ahmet Türk´ü ziyaret etti
AP Türkiye Raportörü Kati Piri, Ahmet Türk´ü ziyaret etti
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, 2018 Türkiye raporunun hazırlanması çerçevesinde görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk´ü ziyaret etti.
Sağlık eğitimi alan öğrenciler için ambulans hibe edildi
Sağlık eğitimi alan öğrenciler için ambulans hibe edildi
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, Artuklu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda eğitim gören öğrencilerin daha kaliteli bir eğitim alabilmeleri için bir ambulansı hibe etti.
MTDF´den uyuşturucu ile etkin mücadele başvurusu
MTDF´den uyuşturucu ile etkin mücadele başvurusu
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF), uyuşturucu maddeyle etkin mücadele edebilmek ve önünü kesebilmek için yasal düzenleme yapılması için TBMM´deki partilere dilekçe verdi.
Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde kültürel bellek oluşturuluyor
Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde kültürel bellek oluşturuluyor
Mardin Olgunlaşma Enstitüsü, Mardin ve Siirt´in tarihi ve kültürel el emeği ürünlerine sahip çıkıyor.
Mardin´de çalışan annelere 400 TL kreş desteği
Mardin´de çalışan annelere 400 TL kreş desteği
Mardin İş kur İl Müdürü Mehmet Akın, İşbaşı Eğitim Programı´na ilişkin açıklamalarda bulundu.
Safitürk´ün bir hayali daha gerçek oldu
Safitürk´ün bir hayali daha gerçek oldu
Mardin´in Derik ilçesinde teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda şehit düşen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Muhammed Fatih Safitürk´ün bir hayali daha gerçek oldu.
Kızıltepe´den ‘Enflasyonla topyekun mücadele kampanyasına´ destek
Kızıltepe´den ‘Enflasyonla topyekun mücadele kampanyasına´ destek
KTSO Başkanı Mahmut Dündar, Oda Genel Sekreteri Ahmet Aslan ile birlikte esnafı gezerek, enflasyonla mücadele afişleri dağıttı
Mardin´deki toz bulutu oto yıkamacılara yaradı
Mardin´deki toz bulutu oto yıkamacılara yaradı
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde toz bulutu sonrasında oto yıkamacılar dolup taştı.
Mardin´de marketlerde haksız kazanç denetimi
Mardin´de marketlerde haksız kazanç denetimi
Mardin´de Zabıta ekipleri fırsatçıların peşine düştü, marketlerde sıkı bir fiyat denetimine başladı
Derik´te 1. Zeytin Festivali düzenlendi
Derik´te 1. Zeytin Festivali düzenlendi
Mardin´in Derik İlçesinde şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk adına, 1. Zeytin Festivali ve 2. Çocuk Şenliği düzenlendi
Mardin 1. Amatör Ligi maçında kavga
Mardin 1. Amatör Ligi maçında kavga
Amatör Ligi´nde Mardin 47 Spor ve Kızıltepe 1946 Spor maçında taraflar birbirine girdi. Polis ekipleri, biber gazı sıkarak tarafları ayırdı.
Diyarbakır´da Yöresel Ürünler Pazarı
Diyarbakır´da Yöresel Ürünler Pazarı
Diyarbakır´da 72 ilden gelen Yöresel Ürünler Pazarı kuruldu
  Gazeteciler Federasyonunun Şırnak Çıkarması
Gazeteciler Federasyonunun Şırnak Çıkarması
Mardin, Batman, Diyarbakır, Siirt, Şanlı Urfa, Adıyaman, Gaziantep, Kilis ve Şırnak illerini kapsayan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu, aylık toplantısını Mehmet Çelik Başkanlığında Şırnak´ta yaptı,
Mardin´de toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi
Mardin´de toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi
Mardin ve çevresini saran toz bulutu hayatı olumsuz yönde etkiledi.
Midyat´ta ‘1´inci Uluslararası Kültür Festivali´ yapıldı
Midyat´ta ‘1´inci Uluslararası Kültür Festivali´ yapıldı
Mardin´in Midyat ilçesinde düzenlenen “1´inci Kültür ve Sanat Festivali” renkli görüntülere sahne oldu
Mardin´de zabıtadan marketlere denetim
Mardin´de zabıtadan marketlere denetim
Mardin´de Zabıta ekipleri, Artuklu ilçesinde 25, Kızıltepe ilçesinde 15 ve Midyat ilçesinde 10 adet olmak üzere 50 işyerinde denetim yapan ekipler usulsüz artış yapan ve gramaj eksilten işletmeler hakkında işlem yaptı.
Mardin´de aşçı yetişecek
Mardin´de aşçı yetişecek
Mardin mutfağının kadim lezzetleri, Olgunlaşma Enstitüsünün açtığı 2 yıllık eğitime kadınlar ilgi gösterdi
Mardin´e sonbaharın ilk yağmuru yağdı
Mardin´e sonbaharın ilk yağmuru yağdı
Sıcak yaz günlerinin ardından Mardin´e sonbaharın ilk yağmuru yağdı.
Mardin´de toplu ulaşımda değişim
Mardin´de toplu ulaşımda değişim
Mardin´de terör olaylarının ardından vatandaşın en büyük sorunu olan toplu ulaşımda yenilenme süreci hızla devam ediyor
Belediyecilikte devletin sıcak yüzü
Belediyecilikte devletin sıcak yüzü
Mardin Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak üzere kurulan Lojistik Yardım Merkezi ile binlerce ailenin yanında oldu
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin
Fırtına
Bugün
26 / 16 °C
Sağanak
Pazar
18 / 14 °C
Fırtına
Pazartesi
19 / 13 °C
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İki kişiyi aşan, bir başkasına da söylenen her sır, yayılır.

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv