Bir Basketbol Koç´u ve takımın Başarı Hikayesi
Ruhlarıyla sahaya çıkan, taraftarı ile bütünleşen ve her maç sonrasında taraftarıyla dakikalarca kucaklaşan, imza veren, taraftarıyla birlikte coşan bir takım.
Tarih: 1.3.2019 22:58:59/ 565okunma / 0yorum

Röportaj: Mehmet Çelik

Mardin son zamanlarda kapılarını, Mardinliler de yüreklerini açtı.

Basketbolun; kimi yerde sultanları, kimi yerde potanın hakimleri, bazı yerlerde melekleri olur.

Mardin´de de “ Potanın başakları” var.

Candan bir ekip, mükemmel bir takım.

Ruhlarıyla sahaya çıkan, taraftarı ile bütünleşen ve her maç sonrasında taraftarıyla dakikalarca kucaklaşan, imza veren, taraftarıyla birlikte coşan bir takım.

Ve bu takımın başında bulunan, tırnakları ojeli, yüksek topuklu koç!

Bir insana, takım koçluğu bu kadar yakışır.

Bir takımı, bir koç bu kadar güzel yönetebilir!

Bir orkestra gibi, bir şiir gibi yönetiyor Selen Erdem..

Mardinlilere basketbol sporunu sevdiren, heyecanlandıran Mardin Büyükşehir Belediyespor  Kadın Basketbol takımına, her basketbol sever gibi, ben de tutkunum, Maçlarını sabırsızlıkla beklediğimi itiraf edeyim.

Salonu dolduranların coşkusu, gençlerin spor salonunu dolduruşu, beni mutlu ediyor, sevindiriyor, heyecanlandırıyor.

Böyle bir takımın, her oyuncusu ile ayrı ayrı haber yapmak, röportaj yapmak geliyor içimden.

Takımın, dışarıda oldukça sevimli, hanım hanımcık, maçlarda agresifleşen, hareketleriyle seyircinin bir sporcu kadar takip ettiği Takım Koç´u Selen Erdem ile başlamak istedim. Birkaç hafta ertelenen randevulaşmanın ardından görüşebildik.

Artuklu Kapalı Spor Salonunun görevli odasında söyleşimize başlıyoruz.

MBB´in Kadın Basketbol Takımının Koç´unu tanıyalım!

Koç Selen Erdem- Ben Selen Erdem. Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Fakültesi Antrenörlük Bölümü mezunuyum. Yaşım..

Tam da burada araya giriyorum. Hocam yaşınızı söylemeseniz de olur.

Basketbola dair geçmişinizi öğrenmek istiyoruz !

Koç Selen Erdem- 15 yıl süre ile basketbol oynadım. 2002 yılında bir sakatlık yaşadım. Talihsizlik diyeyim ve  yoluma antrenör olarak devam ettim.  Çünkü basketbolsuz bir yaşam düşünmüyordum.

 Çankaya Arı Okulları, TED Ankara Koleji  Adana Aski´de antrenörlük yaptım.

 Sonrasında, 4 yıl A Milli Takımda asistanlık, koçluk yaptım. Bu arada, 2 Avrupa Şampiyonası, 1 olimpiyat (RİO), 1 dünya şampiyonası tecrübesi yaşadım.Yıldız Milli Takım antrenörü olarak çocuk olimpiyatlarında görev aldım(EYOF)

 Hocam sizin için Basketbol Nedir?

Koç Selen Erdem:  Basketbol benim için hayattır. Önceliğimdir. Olmazsa olmazımdır. Basketbol ile yatar basketbol ile kalkarım. Basketbol  benim için iş değil, yaşam tarzıdır, tutkudur.

Mardin´e gelişiniz nasıl oldu?

 Selen Erdem : Mardin´de Basketbol kupa organizasyonu vardı , bu organizasyondan sonra  Valimiz sayın Mustafa Yaman basketbolun şehrimize çok yakışacağını düşünmüş ve girişimlerde bulunulmuş ve yazın bana Mardin´e takım çalıştırmaya gelir misin teklifi geldiğinde, doğrusu önce tereddüt ettim. Sonra,  sayın valimle görüşünce kesinlikle doğru yerde olduğumu anladım ve o gün düşünmeden buraya gelmeye karar verdim.

Mardin´e dönük tereddütleriniz?

Selen Erdem; Bir dönem  terör olayları, Mardin´in tarihi ve kültürel değerlerini gölgelemişti. Onun için tereddüt ettim. 

Şimdi nasıl, izlenimleriniz?

Selen Erdem; Mardin bir dünya kenti. Terör yerine bugün salon sporları ile anılıyor. Takım arkadaşlarımla, sporcularımla çok mutluyuz ve huzurluyuz.

Takım kurarken zorlandınız mı?

Selen Erdem;  Biraz zorlandım. Piyasada her spor dalında olduğu gibi bu işin pazarlığını yapanlar var. Yüksek rakamlarla sporcu transferleri geldi. Ben çok pahalı, çok havalı sporcu istemedim. Yüreğini ortaya koyan, alçak gönüllü, formasını terleten sporculardan yana tercihimi kullandım. Bugün  yakaladığımız başarıda, bunun önemli bir yeri var.

Takımın yüksek bütçeli olduğu söyleniyor

Selen Erdem: Ligde 16 takım var. Bütçede 10.sıralarda yer alıyoruz. Başarıda  para kadar, azmin, inanmışlığın ve karşılıklı güvenin önem taşıdığına inanıyorum.  Bütçede 10 sırada olan bir takım, lig sıralamasında, puan listesinde 3. sıradayız. Bizden çok yüksek bütçeli takımların önüne geçtik.

 Başarınızı neye borçlusunuz?

Selen Erdem; Takımda bir aile havası var.  Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Yaman ve takımca  “Gül Anne” dediğimiz eşi Gülseren hanım, bizi çocukları gibi görüyor. Bu bizi kamçılıyor, doping etkisi yaratıyor. Yönetim çok uyumlu. Taraftarımızla bütünleştik. Maç bitiminde dakikalarca sahadan çıkamıyoruz, taraftarın sevgi gösterisinden. Çarşıda pazarda bizi görenler “Abla çayımız için, abla kahvemizi için, abla yemeğimizi yiyin” diyor. Bu akşam takım kaptanı ile ikimizi bir taraftarımız yemeğe davet etti. Evlerine gideceğiz, yemek yiyeceğiz. Böyle bir ortamı başka yerde bulamazsınız. Takım olarak sevinçlerimizi, üzüntülerimizi birlikte yaşıyoruz.

 Bir de birlikte çalıştığım  Basketbol sporuna damga vuran, basketbol denince akla gelen isimlerin başarımda büyük etkisi ve emeği var.  Ekrem Memnun, Aziz Akkaya ve Kaan Artun hocalarım. Onlarla çalışmak benim için büyük bir şans. En üst düzey antrenörlerle, çalıştım onlardan aldıklarımı kendi içimde harmanlayarak, bir antrenör karakteri çıkardım.

    Sporcuların ile diyalogunuz nasıl?

Selen Erdem; İyi  anlaştığımı düşünüyorum.  Dedim ya bir aile takımıyız. Kardeş gibi candan ve dost. Her biri iki kişilik oynuyor. Bir ilde kurulan yeni bir takım, Lig´in zirvesini zorluyorsa, sporcularının harikalar yarattığına inanmak lazım. Gerçekten mükemmel bir takımı çalıştırıyorum. Çok para verip sadece maç kazandıracak sporcu profili bana göre değil.

 Hedefiniz?

Selen Erdem; Hedefimiz play off ‘a girmekti takım kurulurken. Şu an büyük ölçüde  Play-Off´a çıkmayı garantiledik. Şimdi süper Lig yolunda elimizden geldiğince bize yakışan şekilde mücadele edip, mutlu sona ulaşmak istiyoruz . Basketbol  camiasında çizdiği başarı grafiği ile en çok konuşulan bir takımız. Mardin´e, Sayın Valimize, Gül anneye ve taraftarımızın en iyi yerleri hakkettiğini biliyoruz,  mücadelemizi sonuna kadar sürdürüp, onları mahcup etmemeyi hedefliyoruz .

Kadının sporda yeri nedir?

Selen Erdem: Kadın, her alanda olduğu gibi sporda da hak ettiği yerde değil. Avrupa ve dünya ülkelerinde hemen hemen kadın takımlarının koçları genelde kadındır. Ben zorlanmadım. Başarmak temel hedefimdir.

Başaracağım derken ailenizi ihmal ettiğiniz oldu mu?

Selen Erdem: Her başarının bir bedeli var. Ben be başarı merdivenlerini tırmanırken, ailemi, sevdiklerimi ihmal ettim. Bir dönem Annem rahatsızlandı o hastanede yatarken ben takımımın başında maça çıkıyordum . Daha sonra annem ben maç yönetirken mahalleli kadınları toplayıp televizyondan beni izlemiş. Bunu duyunca nasıl mutlu oldum tarif edemem. Her şeye değer ailemin  mutluluğu .

Kadın takımlarında Koç kadın mı? Erkek mi olmalı?

Selen Erdem: Bana sorarsanız kadın olmalı. Kadın, kadının dilinden, kadının halinden anlar. Empati yapar, sorunları daha erken çözer. Kadın, kadının ruh halini bilir, anlar.

 Taraftar?

 Selen Erdem: Türkiye´nin hiçbir yerinde böyle bir taraftar yok süper lig dahil. Rakiplerimiz tarafından kıskanıldığımızın farkındayız. Bir maçtan sonra Soğukta bir taraftarımız  1 saat  otobüs beklemiş Eve dönmek için bu bizim için büyük gurur . Mardin halkıyla aile olduk . Taraftarlarımız aileleriyle, çocuklarıyla geliyorlar. Ve maç boyunca coşuyorlar, bizi de coşturuyorlar.  Taraftarımızla bütünleştik. Harika bir taraftarımız var. Bize ilgisinden ve desteğinden dolayı taraftarımıza teşekkür ediyoruz.

Maç yönetirken, farklı bir görüntü sergiliyorsunuz, kendinizden geçtiğiniz anları gözlemliyoruz.

Selen Erdem; Evet arkadaşlarım da  söylüyor. Oyuna, galibiyete öylesine endeksleniyorum ki, nasıl davrandığımın farkında değilim. Bazen yardımcılarıma ve sporcularıma bağırıyorum. Elimde değil, kaptırıyorum kendimi maçın havasına. Maç ortada gidip geliyorsa ya da şans faktörüne takıldığımızda cidden kendimi kaybediyorum. Bazen top potaya girmemek için sanki inat ediyor. O zaman sinirler tavan yapıyor.

     Söyleşimiz bitiyor. Selen Erdem Hoca´nın antrenman saati başlıyor.  Erdem´i sahada sporcularıyla baş başa bırakmadan önce  toplu bir fotoğraf alıyoruz. Herkesin gözlerinde sevgi ve mutluluk kıvılcımları var.

      Başarlar Selen hoca!

     Başarılar potanın başakları…

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Basketbol takımın Başarı Hikayesi
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
  Teknik Direktör Ferhatoğlu; “Mardin´e bir şampiyonluk yaşatmayı hedefliyorum”
Teknik Direktör Ferhatoğlu; “Mardin´e bir şampiyonluk yaşatmayı hedefliyorum”
Mardin Büyükşehir Belediyespor Futbol takımının deneyimli hocası Gürkan Ferhatoğlu “ Önemli olan, iyi oynamak ve 3 puan almaktır”
Vali Sek Sek Oynadı
Vali Sek Sek Oynadı
Mardin Valisi Mustafa Yaman; Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) tarafından bu yıl 2´ncisi düzenlenen geleneksel çocuk oyunları etkinliklerinde, çocuklar ve habercilerle birlikte Sek sek oynadı.
MBB Spor Yoluna Kayıpsız Devam Ediyor
MBB Spor Yoluna Kayıpsız Devam Ediyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi futbol takımı şampiyonluk yolunda Van ekibi Erciş sporu 4-0 yenerek Bu haftayı da kayıpsız geçirdi.
Real Mardin Fırtına gibi esti
Real Mardin Fırtına gibi esti
Real Mardin Masa Tenisi kadın Takımı 2.Lig´de Play-Off´a kaldı.
MBB, Diyarbakır´dan Şen Döndü
MBB, Diyarbakır´dan Şen Döndü
Mardin Büyükşehir Belediyespor Deplasmandan 3 gol ve 3 puanla şehre döndü
               Öğrenciler, Kadın Hentbol Takımını bağrına bastı
Öğrenciler, Kadın Hentbol Takımını bağrına bastı
Mardin 1947 Sağlıkspor Kadın Hentbol Takımı, Söğütlü İlkokulu öğrencileriyle maç yaptı, hentbol sporunun inceliklerini anlattı.
MBB Spor Karlıova Engelini 2-0 İle Aştı
MBB Spor Karlıova Engelini 2-0 İle Aştı
Mardin Büyükşehir Belediyesi Futbol Takımı evinde karşılaştığı Bingöl ekibi Karlıova sporu 2-0 yenerek şampiyonluk iddiasını sürdürdü.
 MBB Basketbol takımı, Galatasaray´ı eli boş gönderdi.
MBB Basketbol takımı, Galatasaray´ı eli boş gönderdi.
Türkiye Kadınlar Basketbol Birinci Lig´inde, Mardin Büyükşehir Belediye spor, Galatasaray´ı 74-68 yendi.
16 Bin Öğrenci Buz Pistinde Pateni Öğrendi
16 Bin Öğrenci Buz Pistinde Pateni Öğrendi
Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince, öğrencilere karne hediyesi olarak oluşturulan ve bir ayda yaklaşık 16 bin öğrencinin eğlenerek buz pateni öğrendi.
Kızıltepe Engelliler Gücü Spor Kulübü Engel tanımıyor
Kızıltepe Engelliler Gücü Spor Kulübü Engel tanımıyor
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Lig D Grubunda mücadele eden Kızıltepe engelliler gücü, 2 aylık aradan sonra 2. devrenin ilk maçında Hakkari Sümbül Engellileri geçerek 2.lig yolunda en önemli engeli de aşmış olup, oynadığı 7 maçın 7 sini alarak namağlup olarak hedefine emin adımlarla ilerliyor .
Kadın Hentbol Lig´inde Mardin Derbisi
Kadın Hentbol Lig´inde Mardin Derbisi
Mardin´in 1.Lig´inde oynayan Kadın hentbol takımları Pazar günü karşılaşacak.
Mardin Valisi Milli Sporcularla buluştu.
Mardin Valisi Milli Sporcularla buluştu.
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanvekili Vali Mustafa Yaman, Mardin´de milli takım sporcularıyla bir araya gelerek kentin sporda gösterdiği başarı nedeni ile sporcuları tebrik etti.
Mardin Hentbola damgasını vurdu
Mardin Hentbola damgasını vurdu
Mardin 1903 Erkek Hentbol takımı, play-off´lara katılmayı Garantiledi
Sağlık Melekleri yine coştu
Sağlık Melekleri yine coştu
Mardin 1947 Sağlıkspor Kadın Hentbol Takımı, Ankara Çankaya Eğitim spor takımını 34-24 yendi.
Mardin BB Spor 3 Puanı 5 Golle Aldı
Mardin BB Spor 3 Puanı 5 Golle Aldı
Mardin BB Spor 17. Haftayı da Kayıpsız Kapattı.
Mardin Fen Lisesi Voleybol takımı bölge şampiyonu oldu.
Mardin Fen Lisesi Voleybol takımı bölge şampiyonu oldu.
Mardin Fen Lisesi Voleybol takımı okullar arası bölge müsabakalarında birinci oldu.
Pota´nın Başakları rakip tanımıyor
Pota´nın Başakları rakip tanımıyor
MBB Spor Kadın Basketbol takımı, Akdeniz Üniversitesi Kadın Basketbol takımını puansız gönderdi.
Mardin´de Karateye İlgi
Mardin´de Karateye İlgi
Artuklu Kapalı Spor Salonunda haftanın 5 gününde karate eğitimi
MBB Spor, Siirt İl Özel İdare Spor´u  puansız gönderdi.
MBB Spor, Siirt İl Özel İdare Spor´u puansız gönderdi.
Bölgesel Amatör Liginin 16. haftasında sahasında Siirt İl Özel İdaresini konuk eden Mardin Büyükşehir Belediye spor Futbol Takımı 1-0 geriye düştüğü mata 2-1 kazanmasını bildi.
Mardin´de Voleybol Ziyafeti
Mardin´de Voleybol Ziyafeti
Voleybol Kadın 1. Lig´inde nefes kesen karşılaşma
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv