BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Tarih: 13.6.2016 20:07:35/ 6449okunma / 0yorum

             Bu sayıdaki konuğumuz, çalışma, üretme irade ve azminin beraberinde getirdiği bir başarının öyküsünü gözler önüne seriyor.

            Kamuda başlayan ve İş Dünyasına uzanan bir hayat hikayesi.

            Mehmet Nurettin Kasap. Bugünün MÜSİAD Başkanı İnşaatla uğraşan, insanlara istihdam yaratan çok yönlü bir işadamı. Evli 3 çocuk 2 torunu olan, Yönetim ve Organizasyon Yüksek Lisans mezunu.

M.Nurettin Kasap Rize´de Sağlık Memuru olarak işe başlamış ve 2 yıl aynı şehirde kalmış.

            Sonra toprak çekmiş olmalı doğup büyüdüğü Kızıltepe ilçesine tayin yaptırmış. Ama aradığını bulamamış. Kendi deyimiyle ufak bir sağlık ocağında orta yaş çalışan grubunun, kahve- oyun muhabbetinin sıkıcı ortamından uzaklaşmanın bir yolu olmalıydı.

           Sağlık Memuru Nurettin Kasap, sosyal, kültürel bir şeyler yapmanın özlemi ile okumak yaşamında değişiklikler yapmak ihtiyacı baskın gelince, dünyası da değişti.

           Bugünkü MÜSİAD Başkanı Nurettin Kasap Kimdir?

          Kızıltepe ilçesinde dünyaya geldim. Eğitimimin bir bölümünü doğup büyüdüğüm yerde yaptım. İzmir Yenişehir Sağlık Kolejinden mezun olduktan sonra, Rize İl´inde sağlık memuru olarak görev yaptım. Aynı yıl evlendim.

          Kızıltepe´ye dönüş nasıl oldu?

          Galiba toprak çekti. Akrabalarımız, yakınlarımız buralarda olunca, bir an geldi yeter dedim. Ve Kızıltepe sağlık ocağına tayin yaptırdım. Biraz da memleketimdeki insanlara yararım dokunsun istedim.

             Memuriyetten iş adamlığına giden yol nasıl başladı

            Kızıltepe´de küçük bir sağlık ocağında, orta yaş grubu bir avuç kişiydik. Sohbetimiz kahvehane, oyun ve yemeğe dayalı kısır bir döngüden ibaretti. Bunu kırmanın, sosyal ve kültürel faaliyetlerin daha yoğun olduğu bir alanda çalışmanın fikri doğdu.

             Kolay mı oldu geçişiniz?

          Birkaç yıl hizmet yaptığınız bir alandan başka bir alana yönelmenin daha doğrusu memuriyetten ticarete geçişin zor olduğunu taktir edersiniz. Ben bu yıllarda kaybettiklerimin ve kazandıklarımın muhasebesini yaptım. Maneviyat ve beyin gücü olarak, sosyal yaşama dair kayıplarımın fazlalığına inandım. Ortam değiştirmem gerekliliğine inandım ve sınava girip inşaat teknikerliğini okudum.

           Özel bir laboratuvarda çalıştım, ama hala burası bana göre dediğim çalışma alanımı bulamamıştım

           Ticaret Hayatı Nasıl Başladı?

          Ağabeyim gıda üzerinde yatırımları vardı. Galiba onun da etkisiyle, Gıda işine girdim. 10 yıl süre ile Toptan ve perakende Gıda işi yaptım. Bu arada Kamu Yönetimi lisans bölümünü tamamladım. Benim için eğitim her şeyden önce gelir.

            Marketçilik ile mi başladınız?

           Hayır 10 yıl toptan ve perakende gıda ile uğraştım. Ardından Kızıltepe´in İlk Aliş Veriş Merkezini Kızıltepe ilçesinde ortaklı kurduk. AVM´lere rağbet iyiydi. Zergan AVM adı ile. Sonra AVM´nin adını taşıyan bir radyo ya da Reklamımızı yapma karşılığında yer verdik. AVM iyi tuttu. 2 yıl sonra devrettik. Galiba dünyanın en zor işlerinden biri marketçiliktir. Marketçilik döneminde Yüksek Lisans bitirdim. Yabancı Dil seviyem yeterli olsaydı Doktorada yapmak isterdim.

               Hareketli bir ticari hayat değil mi

              Evet oldukça hareketli bir ticari yaşam. Galiba aradığımı bulmaya çalıştım. 2009 yılında inşaat işine girdim. Konut işine başladım. Şimdilik çalışma alanımı yakaladım gibi geliyor bana. Piyasa koşullarının bozulmasına rağmen inşaata devam ediyorum.

               MÜSİAD´a giden yol nasıl başladı?

                   Gençliğim sol düşünce ile geçti. Muhafazakar camiadan uzaktım. Kızım aileden bağımsız olarak, kendi hür düşüncesi ile örtününce etkilendim ve geçmişimi sorguladım. İnsanın vicdani sorumluluğunu kendi içinde sorgulaması en doğru şeydir. Ben de onu yaptım. Aslında gençliğimde aradığım istediğim, sosyal adalet, eşitlik, sosyal dayanışma, sosyal devlet, hak, hukuk ve özgürlükler idi. Bunları MÜSİAD ve yeni siyasi düşüncede buldum.

                  MÜSİAD´a 2009 yılında ortağım Yakup Kılıç tavsiyesi ile üye oldum. 2 yıllık üyelik ve M.Ali Dündar başkanlığı döneminde 3 yıl Y.K üyeliğinden sonra da Şube Başkanlığına getirildim.

         Diğer İş Dünyası Kuruluşlarında bu saydıklarınız yok mu?

 

               Vardı. Ama Müslüman İş adamlarının seslerini duyurabilecekleri ortam yoktu. TUSİAD belli kesimin tekelindeydi. Bazı iş adamları TUSİAD´ın kapısından içeri giremiyordu. İhtiyaç doğdu. MÜSİAD ortaya çıktı. Hükümetleri şekillendiren iş camiası artık yok. Ekonomi ile uğraşan, Ülkesine hizmet eden iş camiası var.

              Sol düşünceli Genç, nasıl muhafazakar olabilir?

               Gençliğinde sosyalizmi, komünizmi savunanlar, iş hayatına atıldıklarında kapitalist oluyor. Bende de böyle gelişti. Bu bir espri tabi. Dedim ya vicdan muhasebesi ve kızımın tamamen hür iradesi ile kapanması düşüncemin yönünü değiştirdi.

            MÜSİAD Şube Başkanı M. Nurettin Kasap ile komünizmi savunanların parayı bulunca kapitalist olduğu söylemi üzerinde gülüşüyoruz.

           MÜSİAD´ı nasıl özetleyebilirsiniz?

              Müsiad bir okul gibi, ufuk açıcı, Erdemli işadamlığına uzanan bir yol.

           Üyeler arasında belli bir aşamadan sonra ilişki düzeyi arttıkça, Müsiadı daha yakından tanıdıkça 2. Aile gibi oluyor ve bu aşamadan sonra maneviyat ve değerler önceliğimiz oluyor.

           Hayatıma çok önemli katkıları oldu.

           Artık sadece Mardinli değilim, Dünyanın Dört bir tarafında, Türkiyenin her köşesinde 11000 i aşkın üyesi olan büyük bir ailenin kardeşleri ile beraberim.

             Kurumumuz Üyelerinin iş potansiyellerini yükseltmeye, geliştirmeye zemin hazırlamakla beraber her şube kendi ilinde ve Genel Merkez aracılığıyla Ülkemizin ekonomik, sosyal, kültürel ve her alanda gelişmesi için raporlar hazırlamakta, çalışmalar yapmaktadır.

           Herkesin refah düzeyi yüksek, huzur barış içinde bir yaşamı olsun temennisiyle söyleşimizi tamamlıyoruz.

           Bir başka söyleşide buluşmak dileğiyle dostça kalın…

       NOT: Gazete Baskısında Sayın Kasap ile Yaptığımız söyleşi´de yanlışlıklar oldu.

                 Affola!...

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv