Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Tarih: 25.02.2015 12:15:03/ 1686okunma / 0yorum

 

 

Haber-Röportaj-Mehmet Çelik

Mardin’in Nusaybin İlçesinde  Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliği görevini sürdürüyor.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi ile, İl’imizdeki ve bölgemizdeki ağız ve diş sorunlarını konuştuk.

              Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde kaç personel var? Bunlar yeterli mi?

           Helvacıer: Mardin Ağız ve Diş Saplığı Merkezinde 32 doktor olmak üzere 125 personel görev yapıyor. Mümkün olduğu kadar dışarıya hasta sevki yapmıyoruz. Daha fazla Diş Hekimi olursa daha iyi olur. Ancak bu durumda hizmette herhangi bir aksama söz konusu değildir.

         -  Günlük muayene edilen hasta sayısı nedir?

           Helvacıer: Polikliniklerimizde 24 saat esası ile hizmet verilmektedir. Günde ortalama 650 dolayında hastaya bakıyoruz. Arkadaşlarımız gerektiğinden fazla fedakarlık yapıyorlar. Hizmet gönül ve ekip işidir. Bizim ekibimiz çok iyi, vatandaşımıza hizmetin en iyisini vermeye çalışıyoruz.

          -Her diş hastalığı tedavisi yapılabiliyor mu?

          Helvacıer: Birkaç konu dışında bütün diş hastalıklarının tedavisi merkezimizde yapılıyor. Ortodonti ve çene cerrahisi gerektiren implant dışında her türlü tedaviyi merkezimizde yapabiliyoruz.

        -Hangi tedavileri yapabiliyorsunuz?

Helvacıer: Diş taşı temizliği, Yerel flor uygulaması, Diş  tedavisi, Kanal Tedavisi, Diş Çekimi, Genel anestezi altında diş tedavisi, Sabit Protez, Hareketli Protez, Vuruk Alımı, Besleme, Diş-Kroşe ilavesi hizmetleri verilmektedir.

     -Diş taraması var mı?

      Helvacıer – Elbette var. Okullarda  diş ve ağız sağlığı taramaları yapıyoruz. İL Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilköğretim okullarında öğrencileri diş taramasından geçiriyoruz. Çeşitli kampanyalarla öğrencilere diş macunu ve diş fırçası dağıtıyoruz. Ağız ve diş sağlığı konularında eğitimler veriyoruz.

-Mobil hizmet veriyor musunuz?

Helvacıer: Mobil hizmet veriyoruz. Evde bakım hizmeti veriyoruz. Yatalak, kalkamayan hastaların her türlü diş tedavilerini evlerinde ayaklarına giderek yapıyoruz. Bu tedavinin içerisinde röntgen çekiminden, proteze kadar her şey var.

     -Günde 650 hastayı nasıl muayene ediyorsunuz rakam yüksek değil mi?

  Helvacıer: Söylediğim gibi 32 hekim 24 saat esası ile görev yapıyoruz. Hastalarımız randevu alabiliyorlar. Merkezimiz Hekim seçme  logosunu 01-11-2010 Tarihinde almaya hak kazanmıştır.Hastalarımız  hekim tercihi yapabiliyorlar. Şimdilik bir sıkıntı yaşamıyoruz.

      -Yaşlılara öncelik tanınıyor mu?

Helvacıer: Girişini yapan hastaların varsa öncelik hakları giriş anında tanımlanarak klinikteki bilgisayarlara yansımaktadır. Her klinik kapısında gong sesli ve yazılı uyarı veren LCD Monitörler bulunmakta ve hastalar numaralarını bu ekranlardan kontrol edebilmektedir.Merkezimizden  randevu alabilmek için 182  merkezi randevu (MHRS)sistemikullanılmaktadır.182’den  randevu alan hastaların en az 30 dakika önceden merkezimizdeki  hasta kabule  müracaat edip MHRS hastası oldurduklarını ifade ederek hekimleri adına barkod sırası  almaları ve takiben  ilgili kliniklerine başvurmaları gerekmektedir.

     -Başka hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Helvacıer: Ceza evlerinde her gün bir doktor arkadaşımız tutukluların diş tedavilerini yapıyor.İlçe hastanelerinde de doktor arkadaşlarımız var.Zihinsel engellileri anestezi ile tedavilerini yapıyoruz.Bunun Mardin Devlet Hastanesi Ameliyathanesini kullanıyoruz.

 -Eğitim odalarınız varmış? Nasıl bir hizmet veriliyor?

Helvacıer: Ağız ve Diş Sağlığı Okulu adı altında bir oda açtık.Hamile kadınlara,çocuklara ve isteyen vatandaşlarımıza, diş çürüğü,diş fırçalaması  ve yeni protez taktıranlara adaptasyon konusunda kısa süreli eğitimler veriyoruz. Ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi ve yardım almak isteyen vatandaş ve hastalarımıza koruyucu diş hekimliği hizmeti veriyoruz.

-En fazla hangi vakalara rastlıyorsunuz?

Helvacıer:Ağız ve diş sağlığı  önemli ve hassa bir konu.En fazla diş eti kanamalarına rastlıyoruz. Bu Türkiye genelinde ve dünyada  en fazla rastlanan ağız rahatsızlığıdır.

-Diş çürüğü vakaları hangi yoğunlukta.

Helvacıer: Son zamanlarda diş çürüğü vakaları oldukça arttı. Ağzında diş çürüğü olmayana neredeyse yok gibi.Beslenmeye ve son zamanlarda rağbet gösterilen yumuşak yiyecekler ile asitli içeceklerin kullanılmasına bağlı.İlköğretim okullarında yaptığımız diş taramalarında ağzında çürük diş olmayan öğrenciye rastlamadık.

-Çocuklara dönük tedaviniz var mı?

Helvacıer: 12 yaş altındaki çocukların diş ve ağız sağlıkları için bir oda ayırdık ve donattık. En çok korkulan dişçi koltuğu çocukların ilgisini çekecek şekilde düzenlendi.Çocuklar çizgi film izlerken diş tedavilerini yapıyoruz.

-Merkeziniz modern bir görüntüye sahip.Modern cihazlar kullanılıyor mu?

Helvacıer: Aslında diş kliniklerinde diş hekimlerini kullandıkları malzemeler standart.Biz hijyene dikkat ediyoruz.Kanal tedavilerinin daha etkin ve seri yapılması için her hekime bir adet Endomotor almayı hedefliyoruz. Kanal tedavisinde sinir uçlarına kadar inebilen ve otomatik olarak kanal tedavisi yapabilen bir cihaz. Bu cihaz ile hekim arkadaşlarımızın işlerini kolaylaştırıp hasta birikimini tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz.

-Son olarak diş konusunda tavsiyeniz var mı?

Helvacıer: Ağız ve diş sağlığının çok önemli olduğunu herkes bilmeli.Dişleri ağrımadan vatandaşlarımız 6 ayda bir ağız ve diş kontrolü yapmalıdır.Erken teşhis dişin çekilmesini önler,ufak tedavi ve müdahalelerle diş uzun süre kullanılabilir.Günde mutlaka sabah-akşam dişler uygun bir fırça ve diş macunu ile fırçalanmalı,yumuşak yiyecek  ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.Her dişin bir organ olduğu unutulmamalıdır.

          Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi Dt.Mehmet Helvacıer’e verdiği yararlı bilgiler için teşekkür ediyoruz. Bir başka söyleşide buluşmak dileğiyle.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Temsilde Kadın
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Bülbülün Kırk Şarkısı-İskender Pala
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
Öyle Unutuluyorsun ki
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
AŞK GELENEĞİ
Latif Sakız
Latif Sakız
MUHTEŞEM MARDİN KALESİ
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
İnsanda gurur olmalı
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
ANLAMAK VE ANLAYAN SEVGİ
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
Belki bir gün
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ÜTOPYAM
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
SEYYAH
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim’siz olur ?

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv