AÜ Mezuniyet Töreninde Duygulu Anlar Yaşandı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanında düzenlenen mezuniyet töreninde, kepler havada uçuştu, konfetiler patladı, öğrenciler ve aileleri duygulu anlar yaşadı.
Tarih: 14.6.2019 08:24:07/ 287okunma / 0yorum

Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanında düzenlenen mezuniyet töreninde renkli görüntüler ortaya çıktı. Alanda toplanan öğrenciler ve aileleri, geri sayım ile havaya kepler atıldı, konfetiler patlatıldı, öğrenciler coştu, aileler duygulandı. Mezuniyet Törenine Vali Mustafa Yaman, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, AÜ Genel Sekreteri Şahin Arpağ,  Artuklu İlçe Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Artuklu Belediye Başkan Vekili Zeyneabidin Toparlı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, öğretim görevlileri ve öğrenci aileleri katıldı.

             Mardin Valisi Mustafa Yaman, Artuklu Üniversitesinin 3. Mezuniyet  törenine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yaman “ 3. mezuniyet töreninde sizinle bir aradayız. Aileleriniz teşekkür etmek istiyorum, öğretmenlerimize, hocalarımıza, üniversitemize sii emanet ettiği için. Size de teşekkür edeceğim, dünyanın en güzel şehirlerden bir tanesi, Mezopotamya´nın masal şehri Mardin´i temsil ettiğiniz için. Rektör hocama, kıymetli  akademisyen ve idari personele sizleri bilgi yüklü mezun ettikleri için teşekkür edeceğim. Ve bu şehire sağlanan, bu şehirde sürdürülen huzura katkı sağladıkları için. Belki farkındasınız son 1,5 yılda en fazla tercih edilen bir destinasyondur Mardin. Ve özellikle son 9 günlük bayram tatilinin son 4 günü Mardin, tarihinin en kalabalık gününü geçirdi bu şehir. Bunda sizin de büyük katkınız var. Bundan sonraki yaşamınızda aileleriniz mutluluklar ve başarılar diliyorum. “ dedi

       Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, üniversitenin dünden bugüne gelişini, fiziksel ve akademik gelişmesini anlattı, öğrencilere yabancı dil, ve akademik kariyer yapmaları  tavsiyesinde bulundu. Prof Ağırakça “ Sevgili öğrenciler, bundan sonra size öğrenciler demiyorum. Siz benim değerli meslektaşlarım, yan yana kol kola daha yeni bir hayat  üzerine ve özellikle akademik bir hayata adım attığınızı bilmenizi istiyorum. Bizim mezunlarımız sıradan bir mezun olmaması gerekir. Mardin Artuklu Üniversitesinin öğrencisi olmak veya mezun olmak bir ayrıcalıktır. Biz bunu söylemiyoruz, bunu yetkililer söylüyor. Üniversitenin nerede olduğun görenler, bilenler söylüyor. MAÜ bir sosyal bilimler üniversitesi olarak Türkiye´de önemli başarılar imza atmış bir üniversitedir. “ dedi

                               İlim ve bilime katkı sağladık

             MAÜ, ülkede ve dünyada ses getiren bir çok panel, ilmi toplantı, çalıştay, sempozyum ve toplantılar düzenlediğini ve ev sahipliği yaptığını  ifade eden Prof Ağırakça “  Özellikle bu yıl kurulan Turizm  fakültesi ile sağlık bilimleri fakültelerinin üniversitemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu  iki fakültemizin üniversitemize kazandırılmasında akademisyen arkadaşlarımın gayretleri ve öğrencilerimizin katkılarıyla gerçekleştirilmiştir. Üniversitede her gün yeni bir inşaat, yeni bir yatırım ile karşıya karşıyayız. Üniversitemizin 4 yıl önce 1 metrekare asfaltı, yolu  yok iken, bugün peyzajları kamelyaları, bisiklet yolluyla, havuzuyla, spor tesissileriyle, yeni fakülteleri ve yeni binalarıyla  dikkat çeken bir üniversite durumuna gelmiştir. Ve her şeyden önce biz göreve başladığımız zaman bu üniversitede 6 profesör vardı. Bugün 22 profesör var ve gün geçtikçe gelişen bir üniversiteyiz. Şu anda yeni  doçentlerimizle, yeni doktor öğretim üyelerimizle ve aşağıdan gelen araştırma görevlerimizin doktoraları bitmek üzere olanlarımızla birlikte her geçen gün kadromuz daha da güçleniyor,  daha güçlü ve akademik çalışmalara imza atıyoruz. Özellikle 4 yıldan beri üniversitemizin en çok dikkat çeken tarafı, 4 sene evvel faal olarak 26 programımız vardı bugün 74 faal olan programımız var. Ve bu yıl önümüzdeki yıl 8 yeni programa yeni öğrenci alacağız.” Şeklinde konuştu

             Akademik kariyer yapın

         Öğrencilere akademik kariyer yapmalarını   tavsiye eden Prof. Ağırakça  “Bundan sonra ki çalışmalarımız ile ilgili olarak, bundan sonra öğrencilik bitti diye sakın kitap okumayı bırakmayın. Kitap okumaya devam edin, çalışmaya devam edin. Yabancı dil öğrenmeye devam edin, en az bir batı veya doğu dili öğrenmeniz gerekiyor. Akademisyenliğin ilk adımı yabancı dil bilmekle gerçekleşir.   Aranızda çok çalışkan birincilikler, Dünya çapında, Türkiye çapında başarılar elde eden arkadaşlarımız var. Akademisyenliğe adım atmanızı istiyorum. Altyapınızın olduğuna kesin inanıyorum. Yüksek lisans yapın, doktora yapın. Bu alt yapının kıymetini bilin, ve başta bizim üniversitemiz olmak üzere üniversitelere araştırma görevlisi  kadrolarına geçmeye çalışın. Üniversitemizin sıradan bir üniversite değil  akademisyenler mezun eden bir üniversite olarak anılacağına inanıyorum” dedi.

     Vali Mustafa Yaman, Prof.Dr. Ahmet Ağırakça ve protokol üyeleri,  Üniversitelere arası bilgi yarışmasında  ve Mimarlık alanında Türkiye birincisi olan öğrencilere ve bölüm birincilerine plaket ve başarı belgelerini verdi. Tören geri sayım ile keplerin havaya atılması ile son buldu. Törenin ardından verilen konserde öğrenciler aileleri ile unutulmaz anlar yaşadı.

 

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gazetecilerden Rektör´e  hayırlı olsun ziyareti
Gazetecilerden Rektör´e hayırlı olsun ziyareti
Artuklu Üniversitesi Yeni Rektörü Özcoşar “Bulunduğu şehre değer katan bir üniversite anlayışı ile yola çıkıldı.”
Milli Eğitim Müdüründen Eğitim Mesajı
Milli Eğitim Müdüründen Eğitim Mesajı
İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması vesilesi ile bir mesaj yayımladı.
Artuklu Üniversitesin´den, Yaşayan Diller Enstitüsü Açıklaması
Artuklu Üniversitesin´den, Yaşayan Diller Enstitüsü Açıklaması
Artuklu Üniversitesi Senatosu Yaşayan Diller Enstitüsüne dönün sosyal ve yazılı medyada yaratılmak istenen algı operasyonuna karşı basın açıklaması yaptı
Mardinli Gençlere, Bilim Virüsü Bulaştırılacak
Mardinli Gençlere, Bilim Virüsü Bulaştırılacak
Bilim Virüsü ekibi, Mezopotamya´nın en önemli yerleşim yerlerinden, Dara Antik Kentinde virüsü bulaştıracak
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Yakın zamanda vefat eden kütüphanecilik camiasının tanınmış simalarından Prof. Dr. Berrin Yurdadoğ´un kişisel kütüphanesi yasal varisleri tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi´ne bağışlandı.
Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nda uygulamalı eğitim
Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı´nda uygulamalı eğitim
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Teknik Destek Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı personellerine gıdaların kontrolü ve araştırılmasına yönelik uygulamalı eğitim verildi.
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Artuklu Üniversitesi Kütüphanesi´ne anlamlı bağış
Yakın zamanda vefat eden kütüphanecilik camiasının tanınmış simalarından Prof. Dr. Berrin Yurdadoğ´un kişisel kütüphanesi yasal varisleri tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi´ne bağışlandı.
MARDİN´DE TAKDİR TOPLAYAN ÇAĞIN ETİK KOLEJİ YENİ DÖNEME HAZIR
MARDİN´DE TAKDİR TOPLAYAN ÇAĞIN ETİK KOLEJİ YENİ DÖNEME HAZIR
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde deneyimli öğretmen kadrosu, özgün, disiplinli ve güvenli eğitim sistemi ile taktir toplayan Çağın Etik Koleji yeni eğitim öğretim dönemine hazır.
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri  Fakültesine Kavuştu
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesine Kavuştu
Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde yer alan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu´nun geçen yıl Turizm Fakültesi´ne dönüştürülmesinin ardından Sağlık Yüksekokulu´nun Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak yapılandırılması yönünde uzun zamandır sürdürülen çalışmalar da meyvesini verdi.
Savur´da  Meslek Yüksek Okulu var, barınacak yer yok
Savur´da Meslek Yüksek Okulu var, barınacak yer yok
Mardin Artuklu Üniversitesi, Savur Meslek Yüksek Okulu Dr. Zeynelabidin Erdem Yerleşkesinde eğitim gören öğrencilerin barınacak yerleri yok.
Rektör Ağırakça´ya Veda Yemeği
Rektör Ağırakça´ya Veda Yemeği
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağırakça´ya veda yemeği verildi.
Hastalara oy kullanma desteği
Hastalara oy kullanma desteği
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, hastanede yatan ve evde bakım hizmeti verilen hastaların oy kullanma haklarını kullanmalarına destek oldu.
 Mardin Artuklu Üniversitesi Gurur Veren Başarı
Mardin Artuklu Üniversitesi Gurur Veren Başarı
Arapça Münazara Turnuvası´nda Mardin Artuklu Üniversitesi Dünya üçüncüsü oldu
Artuklu İle Ukrayna Khmelnytsjyi National Üniversiteleri işbirliği yapacak
Artuklu İle Ukrayna Khmelnytsjyi National Üniversiteleri işbirliği yapacak
Artuklu Üniversitesi ile Ukrayna Khmelnytsjyi National Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı
Özgün Bilgi İlkokulu´nda Okuma Bayramı
Özgün Bilgi İlkokulu´nda Okuma Bayramı
Ankara, Gölbaşı İlçesinde bulunan Özgün Bilgi İlkokulu, okumayı çözen birinci sınıf öğrencileri için “Okuma Bayramı” düzenlendi
Mardinli Çocuklar Robot Tasarlayacak
Mardinli Çocuklar Robot Tasarlayacak
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman tarafından kurulan “Kodla Mardin Merkezi” ne 800 dolayında öğrenci kodlamayı öğrenecek
Öğrencilerden  Kütüphaneler Haftası etkinliği
Öğrencilerden Kütüphaneler Haftası etkinliği
Mardin´de Şehit Öğretmen Abdulvahap Yersiz İlkokulu 1/B sınıfı öğrencileri Mardin Müzesi Çocuk Kütüphanesini ziyaret etti.
 Rektör Ağırakça, Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencilerine konferans verdi
Rektör Ağırakça, Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencilerine konferans verdi
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl´ün davetlisi olarak İstanbul´daki Mektebi Tıbbiye-i Şahane binasında İslam Tıp Tarihi hakkında konferans veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Tıp ve Sağlık Bilimleri öğrencileri tarafından büyük ilgiyle karşılandı.
Mardin AÜ´de Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri
Mardin AÜ´de Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri
Artuklu Üniversitesinden “Sosyal Bilimlerde Nitel Araştırma Yöntemleri Seminerleri”
Yavru Tema´lar Orman Haftasını kutladı
Yavru Tema´lar Orman Haftasını kutladı
Yavru Tema Öğrencileri Orman Haftasını Kutladı
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv