Artuklu Üniversitesinde anlamlı tören
Prof. Dr. Aziz Sancar´ın Artuklu Üniversitesine bağışladığı “ 2015 Nobel Kimya Ödülü” replikasının teşhir edildiği “Aziz Sancar Köşesi” törenle açıldı.
Tarih: 14.3.2019 08:47:52/ 233okunma / 0yorum

      Mardin Artuklu Üniversitesi  Rektörlük Konferans Salonunda, Prof. Dr. Aziz Sancar´ın  üniversiteye bağışladığı “2015 Nobel Kimya Ödülü” replikasının teşhiri için yapılan ‘Aziz Sancar Köşesi´nin açılışı tören ile yapıldı.

         Törene, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, AÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Ağarakça, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdür Hasan Onar, MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem, MARSEV temsilcileri,  AÜ Genel Sekreteri Şahin Arpağ, Aziz Sancar´ın ablası Seyran Sancar, yeğenleri ve yakınları ile çok sayıda davetli katıldı.

          Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Prof.Dr. Azizi Sancar´ın  Nobel Kimya ödülünü “ aldığı günün Artuklu Üniversitesi tarafından  her yıl “Aziz Sancar Bilim Günü” olarak kutlanmasının önemine dikkat çekerek “Bu tarihi günüm bilim günü olarak  kutlanacağının bilinmesi, kıymetli hemşerimiz Aziz Hocamızın açmış olduğu bir ufkun neticesinde gerçekleşmesinin gençlerimize örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Biz rektör hocamızla başlattığımız “Mezopotamya´ndan dünyayı yorumlamak” projesi ile gençlerimizin, çok somut bir çalışmayı ortaya koymuş çok değerli hemşerimiz Aziz hocanın yolunu takip etmelerini hedefledik.  Yani bilim ve medeniyetin doğmuş olduğu bu topraklarda, hem dini hem pozitif bilim alanında yeni bilim adamlarını, yeni insanlarını yetiştirecek ve bütün insanlığın hizmetine sunacak yeni buluşlarla yeni ödüller kazandırmalarına katkı sunuyoruz.  2.5 yıldır  Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle atandığım belediye başkanlığım süresince  yapmış olduğum projelerde gençlere ayrı bir önem verdim. Bugün Pekin üniversitesinde enerji üzerinde sunum yapan 12 gencimiz var. 400 öğrencimiz  dünyanın, çeşitli ülkelerinde üniversiteler, enstitülerde sunum yapıyorlar. Dünyanın bilim tarihine katkı sağlayacak, bir gençlik yetiştirilmesine katkı sağlıyoruz. Bunda sayın rektörümüzün büyük katkıları var. Kıymetli hemşerimizin Aziz Sancar´ın açtığı ufkun siz öğrencilerimize örnek teşkil etmesini diliyorum.” dedi.

   Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağarakça,  Prof. Dr. Aziz Sancar´ın Nobel ödülünü almış olmasından  duyduğu memnuniyet ve gururu dile getirdi.

Ağırakça “ Aziz Sancar´ın Nobel Ödülünü almış olması hem bizleri mutlu etmiş, hem bütün Türkiye´ye hem de Mardinlilere,  Mardinli öğrencilerimize ve Mardin´de okuyan öğrencilerimize örnek olduğu gibi büyük bir motivasyon kazandırmıştır. Aziz Sancar´dan sonra  bir Mardinli olarak  bir ödül  de ben alacağım diyen Mardinli öğrencelerimiz var. Bu bizi alabildiğine sevindirmektedir. Bu çalışmaların hedefi budur. Bilimler tarihine katkıda bulunurken, bilim adamı, sadece ilim adamanın çalışmalarını ortaya koyması veya nefsini tatmin etmek değil, insanlara  hizmet etmek ve gelecek nesillere yol açmak içindir. Bizim ilimler tarihimizde atılan her adım, bir  basamak olarak kabul edilmiş, kendisinden sonra o ilim adamından sonra bilim adamları ikinci, ondan sonraki bilim adamı üçüncüsünü ortaya atarak zirveye tırmandırması esas amaçtır” ifadelerini kullandı. 

    Aziz Sancar eğitim gördüğü yıllarda okullar arasındaki eğitim kalitesinin farklılıklarına vurgu yapan Ağarakça;  “Kendileri bu kıyaslamaya yaptılar. Türkiye´nin  en önemli eğitim kurumu Robert koleji ile Savur Ortaokulu ve Mardin Lisesi aynı değildir.  O günkü eğitimi bir değildi. Ama mesele o eğitimin sürdürülmesi sırasında elde edilen seviye değil, o eğitimi sürdüren beyinlerin büyük hedeflere sahip olmasıdır.  18. Ocak 2018 ben replikayı teslim alırken, beyin, akıl ve gönül, kalp birleştiği zaman üretir demiştim. Aziz Hoca da bunu görüyoruz. Azmedenler için, hayal edenler için, dünyayı değiştirmek kolaydır. Hayal ettiğimiz zaman dünyayı, hayatın gidişatını değiştiriyoruz, hayal ettiğimiz zaman  tüm engelleri aşıyoruz. İşte  gençler diğer bir ödülü bir Mardinli olarak ben alacağım deyin. Aziz hoca, emekle, çalışkanlığıyla, aklını buna katarak yapmıştır. Bir bilim adamından  replikayı almak guru vericidir.” Şeklinde konuştu.

      Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Haluk Eldem, Aziz Sancar´ı yakından tanımış olmanın  bahtiyarlığına erişmenin  gururunu yaşadığını söyledi.Eldem “ Aramızda Aziz Sancar Hocanın ablası, yeğenleri ve yakınları var. Hocamızın yakınlarını davet eden Rektör Ahmet Ağarakça´ya teşekkür ediyorum. Aziz hocamızı bu etkinliğe davet ettik. Yoğum bir çalışma ve araştırma içinde olduğu için gelemedi, Ancak el yazısı ile bir teşekkür mektubu gönderdi. Ve beni bu mektubu okumam için görevlendirdi . dedi..

     Prof. Dr. Aziz Sancar el yazısı ile yazdığı mektubunda şu ifadelere yer verdi.

            “Değerli Artuklu  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağarakça ve sevgili hemşerilerim, bilim alanındaki katkılarıma değer verip, Nobel  Kimya 2015 Madalyasını Replikasını Artuklu Üniversitesinde sergileyip, her yılın 19 Ocak gününü  “Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Günü” olarak etkinliklerle kutlamanız benim için büyük bir onurdur. Ben Mardinli kardeşlerimin, hem çok çalışkan hem de çok vatansever olduğunu biliyorum. Allah´tan dileğim, hepiniz hem kız  ve hem erkek çocuklarımıza  bu başarımla, biz  de yaparız özgüveni vermiş olmaktır.  Umarım Yeni kuşak çocuklarımız, seçtikleri her alanda  büyük başarılara ulaşır ve güzel Mardin´imize,   vatanımız  Türkiye´nin   en önde gelen bilim ve sanat   odaklarından biri  yaparlar:”

       

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Öğrencilere Bilinçli tüketim Eğitimi
Öğrencilere Bilinçli tüketim Eğitimi
Öğrenciler, bilinçli tüketici hakkında eğitimler veriliyor
 Halk Eğitim Merkezi Müdürleri Toplandı.
Halk Eğitim Merkezi Müdürleri Toplandı.
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül Başkanlığında “Halk Eğitim Merkezi Müdürleri” Toplantısı Yapıldı
Mardin´de anlamlı çalıştay
Mardin´de anlamlı çalıştay
Olgunlaşma Enstitüsü Vizyon Çalışmaları Danışma Kurulu Çalıştayı Mardin´de Yapıldı
Yavru Tema Öğrencilerinden Kardeş okul ziyareti
Yavru Tema Öğrencilerinden Kardeş okul ziyareti
Yavru Tema Öğrencileri kardeş okul ziyaretlerinde ağaç dikti, kardeş okul öğrencileriyle oyun oynadı.
Koşuyolu Hüsamettin Boran ilkokulu öğrencileri Mardin´de
Koşuyolu Hüsamettin Boran ilkokulu öğrencileri Mardin´de
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün öğrenci gezi ve ziyaretleri devam ediyor
Artuklu´da 600 Pedagojik Formasyon Kontenjanı
Artuklu´da 600 Pedagojik Formasyon Kontenjanı
Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü 2018-2019 Akademik Yılı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Başvuruları başladı.
Öğretmen ve Öğrencilerden örnek davranış
Öğretmen ve Öğrencilerden örnek davranış
Artuklu İlçesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri kendi imkanlarıyla kırsal mahalle okulu öğrencilerine giyim yardımı yaptı.
ETİK OL ÖZEL ÖĞRETİM KURSU´NUN  BAŞARISI GÖZ KAMAŞTIRIYOR
ETİK OL ÖZEL ÖĞRETİM KURSU´NUN BAŞARISI GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Etik Ol Özel Öğretim kursu Koordinatörü ve Müdürü Ali Akkoyun, “Bundan iki sene önce verdiğimiz sözü tutuk ve bunun mutluluğunu yaşıyoruz”
Söğütlü ilkokulundan bir başarı daha
Söğütlü ilkokulundan bir başarı daha
Midyat´ın Söğütlü İlkokulu öğretmenleri çekingen öğrencilerin, daha girişken hale gelmesi için Avrupa ülkelerinde öğrenme konulu kursa katılacak
Yavru TEMA Öğrencileri Kardeş Okulda
Yavru TEMA Öğrencileri Kardeş Okulda
Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu Yavru TEMA öğrencileri, yıllardır kardeş okul ziyaretlerini sürdürüyor
Mahalleyi seferber eden okul sevgisi
Mahalleyi seferber eden okul sevgisi
Okulu taşlayan gençler, okulu güzelleştirmek için çalıştı
70 Yaşında okuma-yazma öğrendi.
70 Yaşında okuma-yazma öğrendi.
Mardin´in Artuklu İlçesinde belediyenin açtığı okuma-yazma kursuna katılan 70 yaşındaki Nahide Arı “ Amacı
ŞAİR-YAZAR METİN AYDIN´IN YENİ KİTABI ÇIKTI!
ŞAİR-YAZAR METİN AYDIN´IN YENİ KİTABI ÇIKTI!
Metin Aydın, “Biblo Hayat” deneme kitabından sonra (2010, Babil Yayınları) şiir kitabı “üryan”ı (2016, lethe yayınları), ardından da üçüncü kitabı, ekim ayının son haftasında (2018, Kaos Çocuk Parkı), “Bisturi – Huzursuz Metinler” çıktı.
Fırıncı Çırağının Hayat Hikayesi
Fırıncı Çırağının Hayat Hikayesi
Mardin´de önce babasının adına İlköğretim Okulu, ardından kendi adına 200 kapasiteli kız öğrenci yurdu yaptırdı.
Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde kültürel bellek oluşturuluyor
Mardin Olgunlaşma Enstitüsünde kültürel bellek oluşturuluyor
Tarihi Muzafferiye Medresesi olgunlaşma enstitüsü olarak eğitim hizmeti vermeye devam ediyor
Şırnak  Üniversitesinde  Hedefler Büyük
Şırnak Üniversitesinde Hedefler Büyük
Rektör Vekili Prof.Dr. Fuat Toprak “Küçük bir İTÜ veya Küçük bir ODTÜ olmayı hedefliyoruz”
Mardin Artuklu Üniversitesi Kapılarını, Mülteci Ve Göçmenlere Açtı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kapılarını, Mülteci Ve Göçmenlere Açtı
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça “ Eğitimde, kapılarımızı mülteci ve göçmenlere açtık”
Mardin´in tek sahafı yoğun ilgi görüyor
Mardin´in tek sahafı yoğun ilgi görüyor
Hüseyin Gündüz, Artuklu Üniversitesinde (MAU) Antropoloji Bölümünü kazandıktan sonra, Mardin´de sahaf açtı.
Yavru Temalar´dan Örnek Davranış
Yavru Temalar´dan Örnek Davranış
Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu Yavru Tema Öğrencilerinden Bir Örnek Davranış Daha
Artuklu Bilgi Evi YKS ve TYT Kurslarıyla Gençlerin Hizmetinde
Artuklu Bilgi Evi YKS ve TYT Kurslarıyla Gençlerin Hizmetinde
Vizyon projeleriyle Artuklu İlçesi´nde farkı hissettiren, toplumun her kesiminin ihtiyacına yönelik hizmetlerle ilçe halkının yüzünü güldürecek çalışmalara imza atan Artuklu Belediyesi, YKS ( Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı ) ve TYT ( Temel Yeterlilik Testi ) hazırlanan öğrencileri unutmadı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv