Bugün, 30 Kasım 2020 Pazartesi

Mardin’de, Atatürk'ü anma töreni

Mardin'de Atatürk, vefatının 82’inci yıl dönümünde, hükümet konağı önünde tören ile anıldı.

10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yuman Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk için, Mardin’de düzenlenen anma programına Vali Yardımcısı Recep Aydın, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Burhan Aktaş, Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.İbrahim Özcoşar,İl Emniyet Müdür M.İlker Emir, Artuklu Beleidye Başkanı Abdulkadir Tutaşı ve il protokolü katıldı.

Mardin Hükümet Konağı  önünde b-ulunan Atatürk Anıtına Mardin Valiliği adına  çelengi Vali Yardımcısı Recep Aydın, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı adına ise Tuğgeneral Burhan Aktaş sundu.

Saygı Duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi. Sirenleri çalması ile birlikte Bayrak yarıya indirildi.

Milli Eğitim Müdürlüğünde Görevli Öğretmen Raziye Topuz ile 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından Yüzbaşı Mikail Güleç günün anlam ve önemini belirten konuşmaları yaparken, Mardin Anadolu Lisesi Öğrencisi Nisa Türün de Mustafa Kemal’i Düşünüyorum adlı şiiri okudu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından tören son buldu.            

Vali Mahmut Demirtaş’ın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü  dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Demirtaş mesajında “Aziz milletimizden aldığı güçle Kurtuluş Savaşı'nı zafere ulaştıran, Cumhuriyetimizin kurucusu ve bağımsızlığımızın mimarı, büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk üstün gayreti ve fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde güzide bir yer edinmiştir.

İleri görüşlülüğü, barış yanlısı tutumu, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut Atatürk’ü dünyanın gelmiş geçmiş en itibarlı liderlerinden biri yapmıştır. Hayatı boyunca ülkesinin ve milletinin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için çalışan Atatürk, bizlere gurur duyulacak, bağımsız ve modern bir cumhuriyet, sağlam temeller üzerinde yükselen barışçı bir ülke ve onurlu bir geçmiş bırakmıştır.

Milletimiz al bayrağının gölgesinde, geçmişten gelen ortak duygularını, birlik ve beraberliğini ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği, "En büyük eserim" dediği Cumhuriyeti daima ileriye taşımaya kararlıdır. Türkiye Cumhuriyeti, milletinden aldığı güçle sağlam adımlarla ilerlemeyi ve büyümeyi sürdürmektedir. Geleceğe her zamankinden daha büyük bir ümitle, daha büyük bir kararlılıkla yürürken bizler de bugün Cumhuriyetimize sahip çıkıyor, ülkemizi daha ileriye taşıyacak adımları mesai mefhumu gözetmeksizin yılmadan, yorulmadan hayata geçiriyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; aramızdan ayrılışının 82. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, Kahraman Silah Arkadaşlarını, Aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve Kurtuluş Mücadelemizin tüm isimsiz kahramanlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.” İfadelerine yer verdi.

 


YAZARLAR