Bugün, 29 Kasım 2020 Pazar

Mardin Çiftçisi Fıstıkla tanıştı

Son yıllarda fıstık üretiminin arttığı Mardin’de 15 bin dönüme ekilen fıstıktan bu yıl yaklaşık 2 bin 500 ton ürün alındı.

Mardin Fıstık Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman:

" Fıstığımız çok kaliteli. Mardin genelinde 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında ürün aldık. Bu sene rekoltemiz iyiydi.”

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi :

"Çiftçinin çeşitli ürünlere gitmesi, bizleri sevindiriyor. Fıstığın ekilmesi hem bölgeye hem de ülke ekonominse çok faydası ve yararı olacak"

         Mardin’de yaklaşık 15 bin dönüm arazide ekilen fıstıktan yaklaşık 2 bin 500 ton hasat yapıldı.

           Mardin Fıstık Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, Mardin'de resmi kayıtlara göre 15 bin dönümde fıstık ağacının ekildiğini söyledi.

Yaklaşık 450 bin fıstık ağacına denk geldiğini her geçen sene fıstık üretiminin arttığını aktaran  Hüseyin Kahraman, "Fıstığımız çok kaliteli. Mardin genelinde 2 bin ile 2 bin 500 ton arasında hasat yapıldı. Bu sene çok verimli geçti. " dedi.

Fıstıkta üretiminde bölgede diğer iller gibi Mardin'inde söz sahibi olmasını hedeflediklerini kaydeden Kahraman, şöyle dedi:

"Allah'ın izniyle Gaziantep, Şanlıurfa ve Siirt gibi geniş alanlara yayılmak istiyoruz. Keşke 5-6 yıl önce ağaç dikimine başlasaydık. Çok geç değil. Allah'ın izniyle 3-4 yıl içinde bu illere yetişiriz. Burada yetişen fıstığın kalitesi de diğer illerle aynıdır. Bizim topraklarımız çok kaliteli  ve çok güzel. Çok güzel verim alıyoruz. Onun için fıstık anaçları çok uyumlu toprağımıza."

      Fıstık Ekenlere destek olacağız

  Fıstık Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Kahraman, Fıstığın Mardin genelinde yaygınlaştırılması için çaba harcadıklarını belirterek “Ova da ve kırsal alanlarda fıstığın yaygınlaştırılması için her türlü desteği vermeye hazırız. Fıstık üreticilerinin her zamanda olacağız. Fide temininden, ekim tekniklerine, aşılamadan, satışa kadar her zaman çiftçimize destek olacağız” şeklinde konuştu

Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi de, Çoğunluğu Kızıltepe'de bulunan Mardin ovasının yılda iki ürün verdiğini söyledi.

Özellikle buğday ve mısırın ekildiğini ancak son birkaç yılda Mısırın yüksek maliyeti ve çok fazla sulama gerektiği için fıstığın ekiminin de yaygınlaştığını ifade  Erbeyi, şöyle dedi:

"Çiftçinin çeşitli ürünlere gitmesi, bizleri sevindiriyor. Mısır ve pamuğu girdi maliyetlerinin yüksek olması ve suya çok ihtiyaç duymasından dolayı bölgede fıstığın ekilmesi hem bölgeye hem de ülke ekonominse çok faydası ve yararı vardır."

      Erbeyi, yetkililerin de fıstık üretiminin teşvik edilmesi ve desteklenmesinin önemli olduğunu, GAP suyunu da dört gözle beklediklerini kaydetti. Çiftçilere de sadece ikinci üründe bir ürüne yönlenmesini önermediklerini aktaran Erbeyi," Çiftçilerimize sesleniyoruz, sadece mısırla ikinci ürüne yönleneceğinize araziniz bir kısmını fıstığa ayırın. Evet 5-6 yıl beklemek zordur ama inanın verimini alacaksınız, çiftçi olarak kazanacaksınız." İfadelerini kullandı.

 


YAZARLAR