Bugün, 19 Ocak 2021 Salı

Kastan” Projelere Önem veriyoruz”

Proje Koordinatörleri Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik’i ziyaret etti.

      Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Ajansı Trabzon Sorumlusu ve İçişleri Bakanlığı Medeniyetler Buluşması Proje koordinatörü Bahar kastan ve Kadın Emeği değerlendirme Vakfı Mardin Temsilcisi Berna Yağcı, Güneydoğu Anadolu Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik’i ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulundular.

        Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Ajansı Trabzon Sorumlusu ve İçişleri Bakanlığı Medeniyetler Buluşması Proje koordinatörü Bahar Kastan, hazırladıkları projelerle kadın istihdamına büyük önem verdiklerini belirterek,  Kendini ifade etme olanağı bulamamış üretici kadınların üretim ağına katılması, öz güven kazanarak bireysel olarak ürettiklerini sunma imkanı bulması ve şehir dışına çıkmamış üretici kadınların buluşmasını sağlayarak üretim ilişkilerinin çeşitlenmesinde örnek bir çalışmalar ortaya koyduklarını söyledi.

Kastan,” İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü 2019-2020 döneminde finanse edilen Köprübaşı Kaymakamlığı, Milas Kaymakamlığı, Yeşilli Kaymakamlığı, Maçka Belediyesi, Sürmene Belediyesi, İŞKUR, Maçka Halk Eğitimi Merkezi ve Milas Halk Eğitimi merkezi ortaklığında "Muğla’dan Mardin'e, Mardin'den Trabzon'a Medeniyetler Buluşması” projesi kapsamında 2012 tarihinden bu yana kurmuş olduğumuz üretim atölyelerini kreatif tasarımcımız Siber Becan yardımlarıyla koordine ederek Trabzon Köprübaşı, Maçka, Sürmene ve Mardin Yeşilli de oluşan ham maddeler modernize marka değeri oluşan kreatif tasarım kıyafetlere dönüşerek kırsalda ki üretici kadının istihdamına katkıda bulunmak adına üretimlerimizi gerçekleştirdik. Yola çıkışımızın ana sebebi Kamu-STK-Özel Sektör ağının birlikte işlevselliğini artırarak yerelden ulusala yerel dinamiklerle birlikte özel sektörün odak noktasındaki pazar ağını yakalamak. Medeniyetler Buluşmaları Gönül köprüleri kardeşlik projelerinin alt yapısı olup sürdürülebilir çalışmasıdır. Bu bağlamda Medeniyetler projesi kapsamında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu önderliğinde 81 ilde farklı tematik alanlarda marka değeri yaratacak ürünleri oluşturarak üçüncü adımımız olan dünya pazarına girmeyi 2021-2023 planlamamızda harekete geçireceğiz.” şeklinde konuştu

Kadın Emeği değerlendirme Vakfı Mardin Temsilcisi Berna Yağcı, ise aile ve toplum içinde kadın emeğinin önemli  bir yer kapsadığına dikkat çekerek “Kadına  yasal haklar çerçevesinde görev ve yetki verilirse her alanda olduğu gibi aile ekonomisine de katkı sağlayacak ve ayakları üzerinde duracak. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

    Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Mehmet Çelik ise, Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Ajansı Trabzon Sorumlusu ve İçişleri Bakanlığı Medeniyetler Buluşması Proje koordinatörü Bahar kastan ve Kadın Emeği değerlendirme Vakfı Mardin Temsilcisi Berna Yağcı’nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi. Çelik,” Hazırlanan projeler bir kadına yaşam kaynağı oluyor. Bir çok kadın istihdam ediliyor. Veya iş sahibi oluyor. Bu projelere destek vermek ve geliştirmek çok önemlidir. Kadının sosyal yaşama katılmasını öne çıkaran böylesine anlamlı projeleri desteklemek  duyarlı her kişi ve kuruluşun görevi olmalıdır.  Basın ayağında bize görev düşerse yerine getireceğiz.“


YAZARLAR