Bugün, 19 Ocak 2021 Salı

İş insanı Altunkaya’dan, Midyat İlçesine Kütüphane

Mardin Valiliği ve İş insanı Mahsum Altunkaya arasında, Midyat İlçesinde yapılacak Halk Kütüphanesi için Protokolü İmzalandı.

            Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği  ve Altunkaya Grup Yönetim Kurulu Başkanı  Mahsum Altunkaya  Midyat ilçesinde yaptıracağı halk kütüphanesi bina yapımı protokolü Valilik dara toplantı salonunda imzalandı.

       Protokole Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Midyat Kaymakamı Tekin Dundar, Midyat Belediye Başkan Vekili ile  İş İnsanı  Mahsum Altunkaya katıldı.

       Bir yılda bitirilmesi planlanan halk kütüphanesinin dış kısmı  geleneksel taş yapı, iç kısmı ve donanımı ise modern ve kullanışlı şekilde dizayn edilecek.

2 bin 861 metrekare alan üzerinde yapılacak  olan kütüphanenin içerisinde, 2 adet çok amaçlı   salon, 5 ayrı bölümden oluşan kütüphane, engelli kütüphanesi, arşiv kitaplık, sinema salonu, el sanatları atölyesi ve çeşitli aktivitelerin yapılabileceği etkinlik avlusu gibi bölümler yer alacak.

        Kütüphanenin hizmete girmesi durumunda Midyat ve çevre mahallelerden çok sayıda vatandaş kültürel etkinliklerden ve kütüphane hizmetinden yararlanacak.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; "Hayırseverimiz İş İnsanımız  Mahsum  Altunkaya ile Midyat ilçemizde yapılması planlanan Halk Kütüphanesi yapımı için protokol imzaladık. İmzaladığımız protokolümüzün hayırlı olmasını temenni ediyor, Hayırseverimize teşekkür ediyorum "ifadelerini kullandı.

    Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği ve Altunkaya Grup Yönetim Kurulu  Başkanı Mahsum Altunkaya, herkesin doğup büyüdüğü topraklara bir vefa borcunun bulunduğuna dikkat çekerek “Bugün önemli bir projenin gerçekleştirilmesi için Mardin Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş ile bir protokol imzaladık. Kütüphaneler elbette toplumun bütün kesimleri için büyük önem taşıyor.Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin gelece hazırlanması, Midyatlı Hemşerilerimin de kültür ve sanat alanlarındaki ihtiyaçlarının  karşılanması amacıyla Halk Kütüphanesi yaptıracağız. Midyat taşından yapılacak kütüphanenin iç donanımı da çağımızın koşullarına uygun dizayn edilecek. Kütüphane Midyat İlçesinin en büyük eksikliklerinden biriydi. Bu eksikliği gidermenin ve memleketimize olan vefa borcumuzu ödeme şansını yakalamanın huzur mutluluğunu yaşıyorum.” şeklinde konuştu. 

 


YAZARLAR