5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Tarih: 31.01.2017 18:19:21/ 13521okunma / 0yorum

       

     Röportaj: Mehmet Çelik

    Dargeçit´ten ilçesinde başlayan hayat, Morgabriel Manastırına yönlendi. Yeni başlayan bir yaşam tarzının ilk adımları böyle başladı. Gencecik yaşta dünyanın bütün zevklerimden mahrum kalma, ruhani liderliğe adım atma başlangıcı. Manastırda rahip olarak 14 yıl kaldıktan sonra Patrik kendisini Şam´a çağırdı.  Patriklik Merkezinde  2,5 yıl kaldıktan sonra Metropolit olarak  İstanbul´a gönderildi. 30 yıldır İstanbul Abraşiyesi Metropoliti olarak Süryani Kadim Cemaati Ruhani Lideri olarak görev yapmaktadır

              Dargeçitli Metropolit Çetin “Mardin Süryaniler için Köktür, değerlerimizin var olduğu, inançların, dillerin birlikteliğin yeşerdiği, kök saldığı bir şehirdir.”  

          Beylikdüzü´nde düzenlenen  EMITT Fuarına katılmak üzere geldiğimiz İstanbul´da, Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile bir söyleşi yapma isteğimizi, dostumuz Kenan Gürdal´a ilettik. Yoğun bir gündemi olmasına rağmen görüşme talebimizi kabul etti. 

         Beyoğlu Tarlabaşı´nda bulunan Meryemana Kilisesine doğru yola çıkarken, Kenan Gürdal, Metropolit Mor Filüksinos Yusuf Çetin´in bizi beklediğini söyledi. Dar sokaklarda zikzak çizerek kilise sokağına girdik. Kilisenin dış görüntüsü ile iç görüntüsü arasındaki uyum modern çağın çizgilerini yansıtıyor sanki. Görevlinin deyimi ile bir şehir kilisesi. 

        Asansörle Metropolitin makam odasına çıktık. Odada Süryani Ortodoks Metropoliti Çetin´i ziyaret eden devlet adamları, üst düzey yöneticiler ve dış ülke başkanlarının fotoğrafları  duvarlarda asılı. Dolaplarda ise yine gelen plaket ve hediyeler dolu. Dolaplardan birinde Amerika´nın daha önceki Devlet Başkanları George W. Bush´un üzerinde ismi yazılı vazo ile Barack Obama´nın hediye ettiği masa saatini gördük.

   Mardin Söz: Metropolit Çetin´e; süreç, gelişmeler ve Ortadoğu´daki durumu, Süryanilerin Ortadoğu´daki  dengede nereden gelip nereye doğru gittiklerini sorduk.

     Metropolit Çetin: Süryanilerin, köken olarak Hz. Nuh´un büyük oğlu Sam´a dayandığını söyleyerek söze başladı. “elli beş asırlık süreçte isim değişikliğine  uğradıkları bilinse de 20 asırdır Süryani olarak adlandırıldığı kesin ve net bir bilgidir. Semitik ırka mensup bu topluluğun yerleşim alanı Mezopotamya bölgesidir. Yayılmak ve Hıristiyanlığı yaymak adına küçük gruplar halinde  çıktıkları uzun yolculuklar da kırılmalar, ölümler  nedeniyle sonuç vermeyince, büyük gruplar halinde yollara çıkıldı. Hindistan´a gidenlerin süreç içinde amaçlarına ulaştıklarını görüyoruz”. 

Mardin Söz: Dünya´da Süryani Nüfusu  kaçtır

Metropolit Çetin: Dünya üzerinde  Süryani nüfusu 30 milyon dolayındadır. Süryaniler (Ana konumundaki Süryani Ortodoks –Kadim- Kilisesi mensupları), Nesturîler, Marunîler, Süryani Katolikler, bir kısmı da zamanında Bizans Kralı´nın baskısına dayanamayarak Bizans Kilisesine geçip, kendilerine Melkit Rum Ortodoks ve diğer bölümüne de Rum Katolik denilmiştir.

Mardin Söz: Süryani Ortodoksların nüfusu nedir?

Metropolit Çetin: Hindistan´da 3 milyon Süryani Ortodoks var. 3 milyon da başka ülkelere yayılmış. Bunların arasında  Türkiye de var. 345 yılında Hindistan´a yerleşen Süryani Ortodokslar halen gelenek ve göreneklerini, Urfa kültürünü sürdürüyorlar. Hıristiyanlık öncesi, Urfa´da Aramice dili ve kültürü hakimdi. Dolayısıyla Urfa,  Süryani dilinin gelişmesinde  ve günümüzde kullanılan formata gelmesinde öncelikli rol oynamıştır. Hz. İbrahim Süryanilerin babasıdır. Hz. İbrahim´in de dili Aramice idi. Ve bu dilin en büyük özelliği, doğu ile batı arasında kültür aktarımı yapmasıdır.                  

Mardin Söz: Çeşitli nedenlerle göç edenlerin özlemleri yok mu?

Metropolit Çetin: Mardin´den, Mezopotamya´nın bereketli topraklarından göç edenlerin, özlemleri, bu topraklarla yeniden buluşma noktasında yeşeriyor. Mardin bizim için bir köktür. Her zaman yeşil olan, her zaman toprağı saran bir kök.  Dallar, yapraklar kuruyabilir, ama kök her zaman canlıdır. Mardin inançtır, kültürdür, medeniyettir, sanattır. Bunların yaşanması ve yaşatılması lazım. 

 Mardin Söz:Nobel Ödüllü Mardinli Aziz Sancar sizi ziyaret etti. Siz mi davet ettiniz?

Metropolit Çetin: Mardinli bir bilim insanının başarısı, Mardin´in ve Türkiye´nin başarısıdır. Ben de Dargeçit ilçesindenim. Bir Hemşerimizin başarısını, kimileri telefonla, kimileri mesajla kutladı. Ben mektup yazıp kutladım. Mektupla tebrik eden, kutlayan her halde sadece ben oldum. Dikkatini çekmiş olmalı ki Türkiye´ye geldiğinde, beni sormuş ve bizi ziyaret etti. Duygulandım, memnun oldum ve kendilerine başarılar diledim.

Mardin Söz: Yine Mardin´e dönsek? Nasıl bir şehir? 

Metropolit Çetin: Mardin bir sevgi şehridir, Diyalogların en üst seviyede yaşandığı şehirlerden biridir. Çok dinliliğin, çok dilliliğin, dayanışmasının, kaynaşmasının yaşandığı önemli bir şehirdir. Mardin farklı bir şehir, farklı yaşamların hayat bulduğu, kucaklaştığı bir şehir. Aslında bütün inançlarda sevgi yaşamın özüdür. Sevgi barındırmayan inanç, semavi değildir. 

Mardin Söz: Mardin´in tarihi dokusu nasıl korunmalı

Metropolit Çetin: Mardin´in tarihi dokusunun ve değerlerinin korunmasında herkese görevler düşüyor. Müslüman, Hristiyan, Kürt, Türk, Arap, Süryani, Yezidi ayırımı olmadan herkesin kendisine düşen görevini yerine getirmesi gerekir. Mardin Diasporası, eserleri ve değerleri ayakta tutması için birlikte hareket etmeli, yürekleri Mardin için çarpmalıdır.  

Mardin Söz: Ortadoğu´daki gelişmeler ve Suriye için ne diyeceksiniz?

Metropolit Çetin: Din adamı olarak, bütün çatışmalara, savaşlara karşı bir duruşumuz var. Tanrı verdiği canı kendisi almalıdır. Bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmekle eş değerdir. Bütün dinlerde ve inançlarda sevgi temel  oluşturur. İnsanları sevmek, canlıları sevmek, doğayı korumak, inanç gereği bir sorumluluk ve görevdir. Ortadoğu´daki gelişimlerde çıkar çatışmaları var.  Hele Suriye bizim için Süryaniler için çok önem verdiğimiz bir ülke. Savaşın bir an önce sona ermesi için dua ediyorum. Din adamı olarak dünyadaki bütün savaşların son bulması, sevginin yerleşmesi ve bölgemizde kanın, gözyaşın, acıların dinmesini istiyoruz ve bunun için dua ediyoruz.

Mardin Söz: Türkiye´yi Nasıl Görüyorsunuz? Beklentileriniz nelerdir?

Metropolit Çetin: Türkiye güçlü bir ülke. İnançlarıyla, ibadethaneleriyle ve farklı kültürleriyle zengin bir ülke. Gerçek bir demokrasi için, kardeşliğin tesisi için birlik ve beraberliğin korunması için çok çalışmak lazım. Birlik ve beraberliğinin korunması için dua ediyorum. Etrafımızda bir ateş çemberi var ve bu ateşi bir şekilde söndürme gayreti lazım. Hassas bir dönemden geçiyoruz. İnancı, Dili, Dini ne olursa olsun herkesin birinci sınıf vatandaş olması gerekir. Birbirimize inanmamız ve güvenmemiz lazım. Hepimiz bu gemideyiz, bu geminin esenliği hepimiz içindir. Burada siyasetçilere ve dini liderlere görevler düşüyor, yapıcı davranmaları ve barışa katkı sağlamaları gerekir. 

Mardin Söz; Terör için ne diyeceksiniz?

Metropolit Çetin: Hiçbir ülkenin terörü desteklemesi doğru değildir. Terörün, dili, dini, milliyeti olmaz. Zamanı geldiğinde herkese zarar verir. Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibi  olur. Tanrının  verdiği canı ancak Tanrı alır. Hiç kimse terörden medet ummamalı.

Mardin Söz: Son olarak mesajınız nedir?

Metropolit Çetin:  İleri demokrasinin var olduğu, huzurun tesis edildiği bir ülke, insanların kardeşçe yaşayabileceği bir dünya düzeni, insanların öldürülmediği, sevginin hakim olduğu bir ülke ve dünya için özlem çekiyor ve dua ediyoruz.

   Bize zaman ayıran Metropolit Sayın Yusuf Çetin ve bu imkanı sağlayan Kenan Gürdal dotuma teşekkür ediyorum.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 5500 Yılın Tanığı Süryaniler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
 Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden  Barıştım.
Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Ceylan Alkan
Ceylan Alkan
Yalnızlık Sözleri 1
Sadun Ertaş
Sadun Ertaş
CORONA KARANTİNA GÜNCESİ-1
Fatma Karsak
Fatma Karsak
Kendimize Zarar Veriyoruz
Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK
Bu Kavga Niye?
Fazile Aşar Aydınalp
Fazile Aşar Aydınalp
Virüsün Çeşidi Farklı
Yasemin Ceylan
Yasemin Ceylan
CORONA (COVİD- 19)
Yusuf Beğtaş
Yusuf Beğtaş
Temiz Yürek ve Verdiklerimiz
Semih Hocaoğlu
Semih Hocaoğlu
Yanlış yapıyoruz arkadalar
Gülüş  Teke
Gülüş Teke
BİR KADINDAN NOT VAR
Nesrin Bulat
Nesrin Bulat
VAZGEÇME
Barış Korhan Psikolojik Danışman
Barış Korhan Psikolojik Danışman
ŞİİR DENEMELERİM
Latif Sakız
Latif Sakız
MUHTEŞEM MARDİN KALESİ
Sedat Eriş
Sedat Eriş
Mehmet Ali DOĞAN ve JEOTERMAL ENERJİ-1
Şehnaz Özmen
Şehnaz Özmen
Yeni Yılda Yeni Umutlar!
Metin Aydın
Metin Aydın
herkesin tepkisi kendinden azade.
Hasan Anuk
Hasan Anuk
TEKRAR 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNDEYİZ
Burcu Değer
Burcu Değer
KÜÇÜK BİR NOT
Vicdan Ceylan
Vicdan Ceylan
Yaşama Dair
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
Uz.Dr. Muhammed Şeyhanlı
OKUL BAŞARISI İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Ahmet Çınarbaş
Ahmet Çınarbaş
Bu Ne Sessizlik
Mehmet Şerif Öter
Mehmet Şerif Öter
Kadınlar Neden Cuma Namazına Gitmesin ki ..
Mehmet Emin Karakulak
Mehmet Emin Karakulak
KIZILTEPE"DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ..
H.Nurcan Pınar
H.Nurcan Pınar
BAYRAM AYNI BAYRAM BİZE NE OLDU...
Tuba Mungan Bilem
Tuba Mungan Bilem
Hayatı Sorgulamak
Büşra Akar
Büşra Akar
MEZOPOTAMYA´NIN KALBİ: HASANKEYF
Dr. Nihat Özkan
Dr. Nihat Özkan
Gün ayrışma değil, birleşme günüdür!
Nurullah Aydın
Nurullah Aydın
Tanışma Yazısı
Muhammet Baran Aslan
Muhammet Baran Aslan
İNSANLIK OYUNU
U.Duygu Fırat Tellioğlu
U.Duygu Fırat Tellioğlu
Adnan Avuka
Adnan Avuka
Artuklu ilçe belediyesi aday adaylarına açık mektup
Av.Mahir Karaboğa
Av.Mahir Karaboğa
NE YAMAN ADAM AMA!
Ercan Atay
Ercan Atay
HİZMET SEVDALISI BİR BÜROKRAT
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya
Mardin Şehrini ve Kızıltepe İlçesini Güzelleştiren İnsanlar
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Yrd.Doç.Dr.Gülseren Sağcan
Bu yazıyı okumadan grip aşısı olmayın
Opr.Dr.Adem Özden
Opr.Dr.Adem Özden
GEBELİK ve ORUÇ
admin
admin
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Bir kavme su dağıtan,onların hepsinden sonra su içeçektir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv