‘5. Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı´ açıldı
Zümrüt Fuarcılık tarafından açılan, 5. uluslar arası tarım ekipmanları gıda ve hayvancılık Fuarına 150 dolayında yerli ve yabancı firma katıldı.
Tarih: 19.4.2018 22:05:56/ 1209okunma / 0yorum

         Mardin Valisi  ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman 5. uluslar arası tarım ekipmanları gıda ve hayvancılık  Fuarı  açılışında  yaptığı konuşmada, Mardin´in ülkede tarımı en iyi şekilde yapan şehirlerden bir tanesi olduğunu vurguladı.

            Movapark  Fuar alanında açılan  ‘5. Gün açık kalacak  Uluslararası Mardin Tarım Ekipmanları Gıda ve Hayvancılık Fuarı´ kapılarını  hem Türk ve hem de yabancı uyruklu iş adamlarına açtı.

          Açılışta Zümrüt Fuarcılık tanıtım ve organizasyon koordinatörü Mehmet Ünal “ bu fuarda yurt içi ve yurt dışından 90 firma doğrudan temsilcileri  kanalı ile  olmak  üzere toplam 150 firma  ürünlerini  sergilemiş oldu. Biz 5 ncisini düzenlediğimiz Fuarın  tarım makineleri, Traktör.Biçerdöver, Römork, ilaçlama makineleri, Sulama sistemleri, Tohum, Gübre, Fide, Fidan, Gıda, un  bulgur ,makarna ,irmik ,gıda makineleri, Unlu mamulleri ,ambalaj, paketleme, Kurutma, gibi yeni teknolojiler ve ürünler sergilenmektedir.” Dedi.

          Kızıltepe Ticaret Borsası  başkanı Mehmet Şahin ise yaptığı konuşmasında Mardin belediyesi kayyuma geçtiği günden bu yana yapılan çalışmaları takip ettiklerini belirterek vali ve Büyükşehir belediye başkan Vekili  Mustafa Yaman´a teşekkür etti. Şahin “ fuarın alanı çok dar. Madem uluslararası bir fuar açıyoruz, mutlaka geniş bir alana ihtiyacımız var. Bu konuda sayın valimizden arsa tahsisi beklentimiz var” dedi.

.

         Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri “ Biraz önce buraya gelirken traktör satıcı firmaları ile görüştüm  traktör satışları ne durumda diye. Traktör satışları geçen yıllara göre daha iyi  durumda. Çiftçimizin esnafımızın, sanayicimizin ekonomik durumlarının iyileşmesi hedefimizdir.” Dedi.

               Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı  Mustafa Yaman, açılışta yaptığı konuşmada, Mardin´in ülkede tarımı en iyi şekilde yapan şehirlerden bir tanesi olduğunu vurguladı.

         Yaman, “Mardin tarım alanında ki gelişmeleri en iyi takip eden, kaliteli tarım yapan illerimizden bir tanesidir. Bundan dolayı ulusal ve uluslararası arenada bu alanda ki gelişmeleri takip ediyor ve fuarların şehrimizde yapılmasını sağlıyoruz. Biz, tarım ve sanayi ile uğraşan vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz. Un başta olmak üzere diğer alanlarda da sıkıntılı dönemlerde bile birinci olmamız takdire şayandır. Mardin artık büyük bir şehir ve büyük şehrin formatında gelişiyor. İnşallah Mardin bölgenin merkezi haline gelecek.” dedi.

        “Otellerimizde yer kalmadı”

Turist bakımından şehrin bu sene iyi bir çıta yakaladığını ve bunu yılın geneline yayacaklarını aktaran Yaman, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu sene şehrimizde yüzde 300´ün üzerinde bir artış var. Artık otellerimiz de yer kalmadı. Tarım ve sanayi ile uğraşan iş adamlarımızın turizm sektörü ile uğraşmalarını istiyoruz. Çevrede ki bütün önemli toplantılar da artık burada yapılıyor. Önümüzde ki günler de 300´e yakın akademisyen katılacağı bir tarih sempozyumu yapılacak. Bir sürü organizasyonlar yapıyoruz. Bu büyük organizasyonları sırf esnaf ve turizmcilerin önünü açmak için yapıyoruz.”

“Her alanda biz varız”

                Belediye olarak her alanda vatandaşa hizmet ettiklerini aktaran Yaman, konuşmasını şöyle tamamladı: “Belediyecilik sadece yol yapmak değil. Sadece alt yapı yapmak de değil. Kültürel ve şehrin sosyal gelişimi gibi benzer görevler daha fazla. Büyükşehir belediyesi olarak da bunu sağlıyor ve bunu yapıyoruz. Burada büyükşehir belediyemizin bir gelir beklentisi yok. Tüm amacımız şehrimizde ki sanayici, esnaf ve yatırımcımızın para kazanması.   Bütün bu çalışmaları bunun için yapıyoruz. Bu aynı zamanda yatırımlarında kalitesinin yükselmesine sebep oluyor.  Böylelikle hem sosyal hem de ekonomik kalkınma oluyor.”

       Fuara Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Elçin, Kızıltepe Kaymakamı Ahmet Odabaş, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile  sanayiciler katıldı.

              Vali  Yaman ve beraberindekiler stantları tek tek gezerek, firma sahiplerine başarılar diledi.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
- Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Önen, kentin iklim ve toprak yapısı itibariyle sert kabuklu meyve üretiminde bölgede marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin´de Bulgur Sektörü yatırımcıları, Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun başkanlığında acil durum toplantısı yaptı.
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kepenç Un Fabrikası Yönetim Kurulu başkanı Alettin Kepenç ”Buğday kalitesinden asla ödün vermeyen bir fabrikayız”
 UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
Güneydoğu Un Sanayiciler Derneği yönetim kurulu, Dicle Un Sanayiciler Derneğine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Bilimin bulunmadığı yer, suyu olmayan kentte benzer…

Hacı Bektaşı Veli
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv