Ziraat Mühendisleri Odasından Elektrik Kesintisi Açıklaması..
Ziraat Mühendisleri İl temsilcisi Vedat Durak, Mardin´de yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili açıklama yaptı.
Tarih: 23.03.2018 23:43:55/ 664okunma / 0yorum

Ziraat Mühendisleri Odası Mardin İl Temsilcisi Vedat Durak Son dönemde Mardin´de ve bölgede tarımsal alanda elektrik enerjisi sorununun, tarımsal üretime ciddi zararlar verme noktasına geldiğini söyledi.

    Durak yaptığı yazılı açıklamada  “Mardin 4 milyon dekar tarımsal üretim alanı ile Türkiye´deki tarımsal hasılanın önemli merkezlerindendir. Bu alanın 2 milyon 507 bin dekarı tarla tarımının yapıldığı alandır.  Tarla tarımı yapılan arazilerimizde 2017 yılı itibari ile 1 milyon 225 bin dekarlık bölümünde elektrik enerjisine bağımlı sulu tarım yapılmaktadır.

 Mardin ilinin,  Artuklu, Derik, Mazıdağı, Kızıltepe ve Nusaybin ilçelerimizde sulanan alanların çiftçilerimize girdi maliyeti 470 milyon TL´dir. Bu devasa maliyetin, elektrik kesintileri nedeniyle heba olması riski ile karşı karşıyayız. Aynı zamanda ülkemiz ve ilimiz son 40 yılın en kurak iklimini yaşadığından, sorunun önemi daha da artmaktadır.

                Mardin´de Tarımsal üretimin ve tarıma dayalı sanayi ile ticaretin son 20 yıldır büyük bir ivme kazanmasının yegâna koşulu sulu tarım olmakla beraber, enerji sorunu çığ gibi büyümektedir. 20 yıl öncesinin tarımsal hasılasının bugün 5 katını, sulama sayesinde üreten Mardin´in enerji sorununun bir an önce kalıcı bir çözüme kavuşması elzemdir.

                Ziraat Mühendisleri Odası Mardin İl Temsilciği olarak enerji sorunun boyutlarını ve çözüm önerilerimizi yıllardır her platformda dile getirdik. Çiftçilerimizin üretim koşullarının, gelişmiş tarımsal iklimler seviyesine çıkarılabilmesi için entansif (Yüksek girdili-yüksek verimli) tarım politikalarının önemini her zaman kamuoyu ile paylaştık. Son olarak Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ile yaptığımız görüşmede de bu sorunu tüm açılardan dile getirip çözüm önerilerimizi sunduk.

Ziraat Mühendisleri olan bizler, üreticilerimiz ile aynı paydaşta ve aynı kaderi yaşayan bir kesim olarak sorunun bir an önce çözme kavuşması en büyük dileğimizdir.

                2013 yılından bu yana özelleştirilmiş olan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin uyguladığı politikalarılar üreticilerimizin beklentileri ile uyuşmamaktadır.  Özel bir firma olan DEDAŞ´ın sağladığı hizmetin karşılığını alması konusunda yapacağı uygulamalara saygı duymaktayız. Ancak Mardin´de 100 bin kişinin iştigal alanı olan tarımsal sektörün, elektrik enerjisi yüzünden bir kaosa sürüklenmesini kabul edemeyiz.

                Güz üretim döneminin en riskli döneminde elektrik enerjisinin firma tarafından kesilmesi, millî gelirimiz ve bölge koşulları açısından kabul edilebilir bir durum değildir.

                Daha önce defalarca dile getirdiğimiz gibi enerji sorununun yegâne çözümü çiftçilerimizin ödeyebileceği bir fiyatlandırma ile mümkündür. Bu konu ile ilgili önerilerimizi 5 ay öncesinde, Mardin´deki tüm tarım temsilcileri ile beraber, Sayın Başbakanımıza ve ilgili Bakanlarımıza bir rapor halinde sunmuştuk. GAP suyunun Mardin topraklarıyla bulaşacağı güne kadar, enerjide üreticilerimize sübvansiyonun arttırılması zorunludur. İlimizde Tarım ve ticaretin tekrar canlanması için elektrik enerjisi kesintilerinin bir an önce sona erdirilmesi en büyük talep ve beklentimizdir.

                Geldiğimiz noktada sorunun çözümü için başta Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarında,  kalıcı bir çözüm arayışı görülmemektedir.

                Ziraat Mühendisleri Odası Mardin İl Temsilciği olarak,  başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Bakanlıklarımızın, Milletvekillerimizin ve ilgili tüm kuruluşların, üreticilerin sesine kulak verip enerji sorununa kalıcı bir çözüm getirmelerini umut ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Aydın´da toplandı
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Aydın´da toplandı
Toplantıya Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik de katıldı.
Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı
Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı
Mardin Valiliği ile Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği, Dicle Kalkınma Ajansı´nın desteklediği Tarihi Mardin´in Yayalaştırılması Cumhuriyet Meydanı Projesi için imzalar atıldı.
MARDİN´DE 75 ADET DEPREM TOPLANMA ALANI VAR
MARDİN´DE 75 ADET DEPREM TOPLANMA ALANI VAR
Mardin İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Davut Esen Afetlere Hazırlık Yılı Projesi´ kapsamında düzenlenen ve Ekim ayı teması olan ‘Afet ve Acil Durum Toplanma Alanları´ hakkında açıklamalar bulundu.
Mardin´de  Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Mardin´de Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Mardin´de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 96. Kuruluş Yılı dönümü coşku ile kutlandı
PTT´nin  Kuruluş Yıl Dönümü  kutlandı
PTT´nin Kuruluş Yıl Dönümü kutlandı
Mardin´de PTT´nin 179 Yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Gittiği 26 Ülkede Türkiye´yi Temsil Etti
Gittiği 26 Ülkede Türkiye´yi Temsil Etti
Mardin´de çocukluğundan beri uçurtma ile uğraşan ve yaptığı uçurtmalar ile uluslararası birçok festivallere katılan uçurtma ustası Zahit Mungan, gittiği 26 ülkede Türkiye´yi temsil etti.
Mardin Bulguruna Coğrafi İşaret Belgesi
Mardin Bulguruna Coğrafi İşaret Belgesi
Mardin Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Faysal Sun “ Kaliteli bulgurumuz için, 2016 yılında yaptığımız Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurumuzun neticesini Antalya Yörex fuarında aldık”
Deyrulzafaran Manastırında Mehmetçik´e dua
Deyrulzafaran Manastırında Mehmetçik´e dua
Mardin Deyrülzaferan Manastırı´nda düzenlenen ayinde Türkiye´deki azınlık cemaatleri temsilcileri, Mehmetçik için dua etti.
Mardin Şehidini Uğurladı
Mardin Şehidini Uğurladı
Derik İlçesi Çataltepe Mahallesinde ev taraması esnasında şehit düşen Jandarma Uzm.Çvş Muhammed Önek, düzenlenen törenin ardından Gaziantep´e uğurlandı.
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Yaman, Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, 19 Ekim Muhtarlar Günü kapsamında muhtarlar ile bir araya geldi.
 Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dika Genel Sekreteri Altındağ “Mardin, On yıllık Süreçte Sırası en çok değişen ilk 3 il arasında”
Dicle Kalkına Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altında “2008-2017 yılları için, İllerin GSMH´den aldığı paylara göre, sırası en çok değişen iller arasında Mardin 3. Sırada yerini al
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Artuklu Üniversitesinden Kan Bağışı
Mardin Artuklu Üniversitesi Kampüs alanına kurulan Kızılay Standına üniversitenin öğrenci ve idari personelleri destek verdi.
  Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Artuklu Muhtarlarından “Barış Pınarı Harekatına” Destek
Mardin´in Artuklu İlçe Kaymakamlığına bağlı 26 Mahalle Muhtarı “Barış Pınarı Harekatı´na şartsız koşulsuz destek verdi
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Mardinli İş İnsanından Bayraklı Destek
Hatay Dörtyol´da akaryakıt istasyonu sahibi Davut Gerkes, “Barış Pınarı Harekatına” destek için 7 bin Türk Bayrağı dağıtıyor
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Derik´te zeytin hasat sezonu başladı
Mardin´in Derik ilçesinde zeytin hasat sezonu düzenlenen törenle başladı
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Midyat Belediyesi Meclisinden Barış Pınarı Harekatına Destek
Mardin´in Midyat Belediye Meclisi Ekim ayı olağan toplantısına başkanlık yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Barış Pınarı Harekatı´na desteklerinin tam olduğunu belirtti.
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
NUSAYBİN´DE SOKAKLARINDA SESİZLİK HAKİM
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, sınıra yakın bölgeler sessizliğe büründü. Esnaf kepenk kapatırken, birçok vatandaş da farklı ilçelerdeki akrabalarının yanına yerleşti.
 DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
DİKA´dan STK´lara bilgilendirme toplantısı
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği,Destek ve Teşvik rehberi hakkında Sivil toplum kuruluş temsilcilerini bilgilendirdi
 Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Dekan Dağlı “Tıp Fakültesi için her kesimden destek bekliyoruz”
Artuklu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Canan Eren Dağlı “ Fakültemiz, Mardin Tıp Fakültesinin temelini oluşturmayı hedefliyor”
Gazeteciye, saldırıya kınama
Gazeteciye, saldırıya kınama
GGF Başkanı Çelik, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak´a, kent konseyi toplantısında yapılan saldırıyı kınadı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
"Dünyada dört nimet vardır, bunlar kendisine verilen kişi dünya ve ahiretin hayrını görmüştür.Bunlar; Zikreden dil, Şükreden kalp, Sıkıntılara katlanan beden ve saliha kadın.."

FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv