Uncular, Hasat Öncesi Durumu Değerlendirdi.
Dicle Un Sanayicileri Derneği (DUNSAD) Yönetim Kurulu, toplanarak hasat öncesi durum değerlendirmesi yaptı.
Tarih: 6.5.2018 09:18:22/ 626okunma / 0yorum

                Dicle UN Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Movapark tesislerinde toplanarak, hasat öncesi durum değerlendirmesi, sektörde yaşanan sıkıntıları masaya yatırdı. Değerlendirme toplantısına Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Günhan Ulusoy, Mardin Sanayi ve İşadamları Derneği Başkanı ve OSB Başkan Vekili Nasır Duyan, Mardin Ticaret Odası Başkanı M. Ali Tutaşı, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Kızıltepe Ticaret Odası Başkanı Mahmur Dündar, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun,  Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı M.Şerif Öter Batman, Diyarbakır ve Mardin´den 50 dolayında un sanayicisi katıldı.

         DUNSAD Başkanı Veysi Duyan, Buğday Hasat Mevsimine 15-20 içinde başlanacağına dikkat çekerek, hasat öncesi genel bir değerlendirme yapma gereği duyduklarını belirterek, toplantıya  kendilerini kırmayarak katılan TUSAF Başkanı Gülhan Ulusoy´a teşekkür etti. Mardin 1 milyon 200 bin ton ile Türkiye Un ihracatının % 30 luk bölümünü gerçekleştirerek, ihracatta birinci sıya oturduğunu ifade etti. Veysi Duyan “ Mardin 2017 yılında 1 milyon 200 bin ton un ihracatı ile ülkemizdeki un ihracatının  %30´nu gerçekleştirerek ilk sırada yer almaktadır. 2018 yılı ilk 3 ayında  un ihracatımız yaklaşık  264 bin tondur. Geçen yıla oranla, ihracatta %20´lik düşüş olduğu görülmektedir” dedi.

       Un Sanayisinde karşılaşılan sorunlara değinen Başkan Duyan,  çözüm yolları için gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. Duyan “ Dernek olarak Irak´a ihracat yapmaktayız. Irak´a yapılan un ihracatında ciddi problemler ve sıkıntılar ile karşı karşıyayız. Irak hükümeti tarafından uygulanan verginin kaldırılması için, Antalya´da yapılan TUSAF toplantısında gündeme getirdik. Federasyon Başkanımız Sayın Günhan Ulusoy da katıldığı platformda, yerel ve ulusal basında bu sorunu gündeme getirerek ciddi katkılar sağladı. Ceylanpınar, TİGEM ihalelerinin, belirlenen fiyatların üzerinde  teklif verilmesine rağmen ihalelerin iptal edilmesi, sektörümüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu konuda Tarım, Ekonomi ve Gümrük bakanlıkları nezdinde girişimlerimiz oldu” şeklinde konuştu.

         TUSAF Başkanı Günhan Ulusoy, gıda imalatı alanında, un sanayinin en büyük olduğuna dikkat çekti. 7 coğrafya bölgesinde 9 dernek ile federasyonu oluşturduklarını belirten Ulusoy “Sektöre kayıtlı 550 üzerinde firma,370 üzerinde üyemiz var. Yüksek bir kapasite ile üretim yapılıyor.%90 üzerinde kapasite ile üretim yapıyoruz. 3 milyon 500 bin ton ihracatın  1 milyon 200 tonu Mardin´den yapılıyor. Görüşme yaptığımız, Ekonomi, Tarım ve Gümrük bakanlıklarına Irak hükümetinin aldığı 60 dolarlık verginin ikili görüşmelerle kaldırılması istedik. Bu konuda çalışmalar var” dedi.

           Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin Odalar adına bir teşekkür konuşması yaptı. Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun ise Dünyanın en kaliteli Buğdayının Mezopotamya topraklarında yetiştiğine dikkat çekerek “ Dolayısıyla  dünyanın en lezzetli ve kaliteli Bulgurunu Mardin´de üretiyoruz. 15 Fabrikamız var. Türkiye´deki Bulgur üretiminin %25  ini ve ihracatın %35 ni Mardin´den gerçekleştiriyoruz. Buğday bölge ve ülke için önemli gıda. Buğdayı TMO Ofisi çiftçiden almalı ve  aracılara gerek kalmadan üreticilere satmalıdır” dedi.

                

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
Mardin meyvecilikte marka olma yolunda
- Mardin İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Önen, kentin iklim ve toprak yapısı itibariyle sert kabuklu meyve üretiminde bölgede marka olabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin Bulgurcular Derneğinden acil durum toplantısı
Mardin´de Bulgur Sektörü yatırımcıları, Bulgurcular Derneği Başkanı Faysal Sun başkanlığında acil durum toplantısı yaptı.
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kaliteli Buğday, Kaliteli Un; Kepenç Un
Kepenç Un Fabrikası Yönetim Kurulu başkanı Alettin Kepenç ”Buğday kalitesinden asla ödün vermeyen bir fabrikayız”
 UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
UN PATRONLARI, MARDİN´DE SORUNLARI TARTIŞTI.
Güneydoğu Un Sanayiciler Derneği yönetim kurulu, Dicle Un Sanayiciler Derneğine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Çoban uyudu mu kurt emin olur.

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv