Sağlık Bakan Yardımcısı Alp Meşe, Mardin´de incelmelerde bulundu.
Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe´ye, Mardin´de inceleme ve değerlendirme ziyaretlerinde İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz eşlik etti
Tarih: 20.12.2018 22:49:52/ 775okunma / 0yorum

Mardin Halk Eğitim Merkezinde, Mardin Valisi Mustafa Yaman, Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara ile Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün Daire Başkanları , İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanan okul yöneticileri ve Sağlık Müdürlüğü Yöneticilerinin de katıldığı  Beslenme Dostu Okul Programına katılan  Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe yaptığı açıklamada:

“Toplumsal varlığımız  açısından, geleceğimiz olan, siz değerli çocuklarımızın sağlıklarının korunması, Bakanlığımız için özel bir öznem taşımaktadır.  2010 yılından beri yürüttüğümüz,  Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı altında erişkin ve çocuklara yönelik sağlıklı beslenmeyi teşvik eden, hareketli yasamı artıran müdahalelerin yer aldığı Eylem Planlarımız hazırlanmıştır.

Günümüzde  bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı olumlar, bulaşıcı hastalıkların önüne geçmiştir. Bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında da temel olanlar kalp damar hastalıkları, kanserler, diyabet ve KOAH (Kronik Bronşit)´tır. Bu hastalıkların ortak önlenebilir risk faktörleri ; Tütün ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme ve yetersiz harekettir.

 Sağlıksız beslenme ve hareketsizlik önce obeziteye neden olmakta, obezite de diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanserlere yol açabilmektedir.

Obezite dünyada ve ülkemizde artan bir sorundur. Son kırk yılda 5-19 yaş arası çocuk ve adolesanlarda obezite 10 kattan fazla artmıştır. Dünya Sağlık Örgütü´nün son verileri 5-19 yaş arası çocuk ve adolesanların 340 milyonundan fazlasının fazla kilolu veya obez olduğunu göstermektedir. Ülkemizde ikokul 2. sınıf çocuklarda obezite % 10, fazla kiloluluk % 14.6 bulunmuştur. Mardin´in yer aldığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde şişmanlık % 4.5, fazla kiloluluk % 10.5 oranlarındadır..

Çocukluk çağında oluşan obezite çocuklarda gelişimi olumsuz etkilemekte, akademik başarıyı düşürmekte ve erişkinlik döneminde de devam eden sağlık sorunları yaratmaktadır.

Çocuklara yönelik tüm bu risk faktörlerini ortadan kaldırmaya yönelik eylem çalışmalarımızı, en önemli paydaşlarımızdan olan Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütmekteyiz. Beslenme Dostu Okullar Programı, bu işbirliğimizin en önemli eylemlerinden birisidir. 2010 yılından beri okullar gönüllü olarak başvurmakta Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve il Sağlık Müdürlüklerimiz ortaklaşa denetim yapmaktadır. Programda amaç, okullarda sağlıklı beslenme çevrelerinin oluşturulması ve bu konuda farkındalık yaratılmasıdır.

Beslenme Dostu Okul olmak için ön şart okulun beyaz bayrak sahibi olmasıdır. Halen ülkemizde tüm okulların %16´sı beyaz bayraklıdır. Beyaz bayraklı okulların ise %37´si Beslenme Dostu Okul sertifikası almışlardır. Mardin ilimizde ise, tüm okullarının % 6´sı Beyaz Bayraklıdır ve beyaz bayraklı okulların %12´si ise Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanmıştır. Hedefimiz tüm okulların bu işe gönüllü olmasıdır.

Okulların bu işe gönüllü olabilmeleri için, Beslenme Dostu Okulların ve idarecilerinin, illerde mülki amirler tarafından, desteklenmesi çok önemlidir.” Dedi.

 İl Sağlık Müdürü Yavuz ise: İl genelinde toplam 512 okulun Beyaz Bayraklı okul olduğunu ve şu an itibari ile toplam 61 okulun ‘Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazandığını söyledi.

    Daha sonra Sertifika almaya hak kazanan okul yöneticilerine sertifikaları Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe , Mardin Valisi Mustafa Yaman , İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı , İl Sağlık Müdürü  Uzm. Dr. Saffet Yavuz tarafından takdim edilmiş olup tören sona ermiştir.

Mardin Halk Eğitim Merkezinde Beslenme Dostu Okul Programına katılan Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe, daha sonra bir otelin Konferans Salonunda, İl sağlık Müdürlüğü ve ilçelerdeki sağlık kuruluşlarının yöneticileri ile çevre illerden gelen İl Sağlık Müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

              İl geneli yapılan Değerlendirme Toplantısına ,Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, çevre illerden Siirt, Diyarbakır, Batman, Şanlıurfa ve Şırnak İl Sağlık Müdürleri ile Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanları, Mardin  İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz ve Müdürlüğün Başkan, Başkan Yardımcıları, İlçe Sağlık Müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanları ile Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Birim Sorumluları katılım sağladı.

         Verilen sağlık hizmetleri ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin ele alındığı toplantıda, Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kara´nın yaptığı sunumdan sonra, konular hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Dargeçit´te Bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
Dargeçit´te Bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
Madde Bağımlılığıyla Mücadelede, Farkındalık Yaratmak İçin Bisiklet Sürdüler
Mardin adliyesinde kan bağışı
Mardin adliyesinde kan bağışı
Hakim ve savcılar, başka yaşamlara umut olmak için kan bağışında bulundu.
 Efsane Başkan Vefat etti
Efsane Başkan Vefat etti
Mardin Belediye Başkanlığını kısa bir süre yapan ve seçimlere bir yıl kala görevinden istifa eden Avukat Murat Sadioğlu Vefata etti.
Mardin´de Donanımlı Hayvan Hastanesi
Mardin´de Donanımlı Hayvan Hastanesi
Mardin Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Hayvan Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışı yapıldı.
Ömerli Devlet Hastanesi Sil Baştan
Ömerli Devlet Hastanesi Sil Baştan
Ömerli Devlet hastanesinin fiziki yapısı bir yılda yenilendi, modern cihazlarla donatıldı
Nurcan  Hemşirenin Mardin Sevdası
Nurcan Hemşirenin Mardin Sevdası
Okul yıllarında sevdalandığı Mardin´e 27 yıl sonra görev için geldi
 Mardin´de Kanser taraması
Mardin´de Kanser taraması
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü ve Artuklu KETEM işbirliğiyle belli yaş gruplarında kanser taraması devam ediyor
Taksi ´de doğum Haberine açıklama
Taksi ´de doğum Haberine açıklama
Mardin Sağlık-Sen Şube Başkanı Dr. Ünverdi “ Haberi; Dargeçit ilçemiz konum itibari ile ilimizin en ücra noktasında yer almasına rağmen; gece gündüz demeden 7 gün 24 saat zorlu şartlar altında hizmet veren sağlık çalışanlarının emeklerine yapılan bir haksızlık olarak görüyoruz”
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin´de Kök Hücre Bağışı
Mardin Devlet Hastanesi´nde Türk Kızılayı´nın da destekleriyle “Öne Çık Hayat Kurtar” sloganıyla kök hücre bağışı etkinliği düzenlendi
MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
MARDİN´DE GEBE OKULU FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ
Yürüyüşe katılanlar giydikleri tişörtün üzerinde "Yaşama Yolculuk, Heyecanlı Bekleyiş, Doğuma 3 Kala, Hayat Doğumla Başlar” cümleleri yer aldı.
Uzmanından ağız sağlığı uyarısı
Uzmanından ağız sağlığı uyarısı
Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, sağlıklı bir toplum olmak için herkesin ağız ve diş sağlığına daha fazla özen göstermesi gerektiğini söyledi.
Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda karnından 7 şişe kist çıkarıldı
Ağrı şikayetiyle gittiği doktorda karnından 7 şişe kist çıkarıldı
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Tok´un karında şişlik, şiddetli ağrı ve çocuk isteği ile kendilerine başvurduğunu ifade etti.
Mardin´de anlamlı organ bağışı
Mardin´de anlamlı organ bağışı
Mardin´de örnek bir kampanyaya imza atan Artuklu 1071 Eğitim ve Kültür Derneğinin yüzlerce üyesi organ bağışında bulundu.
Organ bağışı için çağrı
Organ bağışı için çağrı
Mardin İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Saffet Yavuz, tüm sağlık çalışanları başta olmak üzere herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet etti.
Mardin´de sindirim sistemi hastalıklarına dikkat çekildi
Mardin´de sindirim sistemi hastalıklarına dikkat çekildi
Farkında Ol, Geç Kalma” sloganı ile düzenlenen sindirim sistemi hastalıkları bilgilendirme Programı Mardin´de gerçekleştirildi.
Prof. Dr. Esin Şenol´dan "aşıda bilgi kirliliği" uyarısı
Prof. Dr. Esin Şenol´dan "aşıda bilgi kirliliği" uyarısı
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Esin Şenol: "Bir kere çocukluk çağı aşılaması dediğimiz bir takvim var Türkiye´de ve mümkün olduğunca üç tane daha aşının alınmasını hedefliyor ve planlanıyoruz”
ÖMERLİ DEVLET HASTAHANESİ YENİ VİZYONUNA KAVUŞTU
ÖMERLİ DEVLET HASTAHANESİ YENİ VİZYONUNA KAVUŞTU
Ömerli Devlet Hastanesinin Acil Servisi, Yatan 16 hasta ünitemiz hasta kabulüne başlandı
Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı
Sağlık Çalışanlarına Grip Aşısı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sağlık personeline grip aşısı yapılıyor.
Mardin´de psikiyatri hastalarının ürünleri sergilendi
Mardin´de psikiyatri hastalarının ürünleri sergilendi
Mardin Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören psikiyatri hastalarının yaptığı el işi ürünler sergilendi
Tüp bebek bile imkansız dediler doğal yollarla hamile kaldı
Tüp bebek bile imkansız dediler doğal yollarla hamile kaldı
Diyarbakır´da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer´in uyguladığı akupunktur ve yumurta detoks tedavisinin ardından doğal yollarla hamile kalmanın sevincini yaşıyor.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv