Bugün, 5 Ağustos 2020 Çarşamba

Öğrencilere Bilinçli tüketim Eğitimi

Öğrenciler, bilinçli tüketici hakkında eğitimler veriliyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan, ?Tüketici Hakları Zabıta Amirliği? faaliyetleri kapsamında, öğrencilere ?Bilinçli Tüketici´ konusunda eğitimler vermeye başladı. "Tüketici Hakları Zabıta Amirliği" kanun kapsamında vatandaşların bilgilendirilmesi, bilinçli tüketici olması, tüketici olarak haklarını nasıl ve nerede arayabilecekleri konularında toplumu bilinçlendirmeyi amaç edinerek kurulmuştur.

Artuklu´da Aziz Sancar Lisesi ve Kızıltepe Adnan Menderes Ortaokulunda öğrencilere ?bilinçli tüketici? konusunda bilgilendirme seminerleri verildi.  10 ilçede 30 okulda 5 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

 Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, ?Büyükşehir Belediyesi olarak bilinçli tüketici yetiştirmeyi hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci yüz günlük eylem planında yer alan tüketicinin korunması faaliyetlerinin yerel yönetimlere yaygınlaştırılması projesi kapsamında, Ankara, İstanbul, Gaziantep´ten sonra Mardin´de de kurulmuş oldu? dedi

         Öğrencileri bilinçli tüketim konusunda eğittiklerini açıklayan Yaman, şunları kaydetti: ?Bilinçli tüketici profilinin ve bilinçli tüketimin oluşturulması, tüketicilerin korunması, tüketim mallarına ilişkin düzenleme ve denetimlerin sağlanması belediyelerin de sorumluluk alanında bulunması nedeniyle şehrimizde yaşayan vatandaşların bilinçlendirilmesi ve bunu yönelik çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle hem okullarda hem de çeşitli alanlarda bu bilinçlendirme faaliyetleri artarak devam edecektir.?

15 Mart Tüketici Hakları Günü´nü kutlayan Yaman, ?Tüketici Hakkının bir insan hakkı olduğunu unutmadan ticaretimizi ve alışverişlilerimizi buna göre yapmaya çalışalım? şeklinde sözlerini sürdürdü.

YAZARLAR