MARGİSAD Başkanı El, “Bölge genç nüfusu ile insan cevheridir”
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) başkanı Halil El´in “Genç nüfusumuz bölgemizin kalkınması ve ülkemizin ihracatı için işlenmesi gereken büyük bir cevherdir."
Tarih: 6.3.2019 17:33:13/ 346okunma / 0yorum

             Mardin´in Midyat İlçesinde bin kişi kapasiteli hazır giyim fabrikasını kuran ve 5 yıl süre ile 450 kişiye istihdam sağlayan, Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Halil  El işletmeyi devredip, bölgedeki tekstil ve hazır giyim sorunlarının giderilmesi için mücadele edeceğini söyledi.

            Mardin genelinde bulunan tekstil yatırımlarında 15 bin dolayında kişiye istihdam sağlandığını, 7 bininin Midyat ilçesinde olduğuna vurgu yapan Halil El “ Okul mantığı ile kurduğum AB Normlarında, akredite olmuş tek fabrikada 5 yıl süre ile kursiyerler yetiştiğrdik.Ve her yetiştirdiğimiz kursiyere çalışma imkanı sağladık. 5 yıl içinde 2 bin 500 eleman yetiştirdik. Her biri iş sahibi oldu. Bu yöremizde 10 bin insana ekmek demek, aş demektir” dedi

                           Servislerle taşıdık

            Fabrikada çalıştırdıkları ve eğittikleri elemanları, Gercüş, İdil, Dargeçit, Midyat, Ömerli  kırsal mahallelerinden taşıdıklarını ifade eden Halil El “ Genç işsizin, kadın işsizin  tavan yaptığı, GSMH´ladan kişi başına düşen gelirin en az olduğu bölgede, biz okul mantığı ile AB standartlarının üstünde kurduğumuz fabrikamızda, 16-22 yaş arası gençleri, kadınları köylerinden taşıyıp eğittik ve istihdamlarını sağladık.” Şeklinde konuştu

                           Tatil günlerine uyduk

         Eğitip çalıştırdıkları  elemanların sosyal yaşamlarını düşündüklerini belirten Halil El, “Biz çalışanlarımızın tatil günlerinde dinlenmelerini, evlerinde aileleriyle olmalarına karşı duyarlı olduk. Haftada 45 saat çalışmayı yeterli bulduk.  Çalışanların sosyal yaşamalarına, fabrikada edindikleri ortak yaşam kültürünü ailelerine taşımalarına ve ailelerini de bilinçaltı eğitmelerine katkı sağlamaya çalıştık” dedi.

                        Yeni bir alana yöneldim

       Mevcut fabrikayı devrettiğini söyleyen Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Halil El, istihdam yaratmanın, sosyal yaşama ince dokunuşlar yapmanın, vatan sevdasının dışa vurumu olduğunu söyleyen Halil El “ Tekstil ve hazır giyim en fazla istihdama yaratan bir yatırım alanı. Bunu ortak akıl ile iyi yönetildiği zaman katma değeri de önemli ölçüde artar. Tekstil ve Hazır giyime yatırım yapanların, fuarlarla tanışması, ihracat aklıyla buluşması ve bu alanda önlerinin açılması için çalışacağız.  Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı  Sayın Hüseyin Öztürk ve yönetim kurulu üyeleri ile ve TÜYAP Fuarcılık  yönetim kurulu başkanı  Sayın Bülent Ünal ve yönetim kurulu üyelerinin Midyat ilçemizde ağırladık. Bu konuda desteklerini aldık.  Bu iki önemli kuruluşun desteğini alarak, orta gelir grubu tuzağı dediğimiz kademeden kurtulmak için, bu eşiği aşarsak amacımıza ulaşırız. Tekstilde ihracatı rayına oturtabilirsek, ekonominin lokomotifine doğru ivme kazandırmış oluruz. ” Dedi.

                           Devlet destek Olmalı

 İstihdam yaratan  bu tür yatırım alanlarının  devlet tarafından kalkınma bankası aracılığıyla  faizsiz kredilerle desteklenmesi gerektiğine inandığını söyleyen El “ Tekstil ve hazır giyim sektörü işsizliğin panzehiridir. Önümüzdeki 15-20 yılda Kalkınmakta olan Dicle  havzası TRC 3 Bölgesi;Yani Mardin-Siirt-Şırnak ve Batman illerinde kalkınmanın lokomotifi olabilecek yegane sektördür bu nedenle cazibe merkezleri kanunu çerçevesinde Pozitif destekler verilerek;istihdamda kalkınmada ve ihracatta çok büyük bir ivme yakalanabilir.Bu nedenle mülki idare yerel idare ve sivil toplum işbirliği ile ortak aklın riyasetinde fevkalade büyük başarılar elde edilebilir yeterki beraber doğrunun çaresini arayalım,mantığı çerçevesinde beraber hareket ederek çalışmalarımızı yürütelim.Mardin tekstil ve giyim Sanayicileri derneği olarak Amacımız Dicle havzası´nda tekstil ve hazır giyim sektörü ile istihdam Ve kalkınmasına önayak olmak ayrıca bu sektörde katma değerin oluşmasında ve marka bilincinin yaygınlaşmasına yardımcı olmaktır. Bu vesileyle bölgemizdeki firmaları  İstanbul, İzmir, Denizli, Bursa İllerindeki ihracatçı firmalar ile eşleştirmek buluşturmak ve onları fuarlarda kendilerini ifade edebilecek; dışarıya açılabilecek noktalara taşımaktır.” dedi

            Sosyal Barışı sağlar

  Hazır giyim ve tekstil yatırımcılarının özel bankaların eline bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Halil El “ Devlet, hazır  giyim ve tekstil yatırımcılarına tipik  denetçi mantığı ile yaklaşmamalı, onlara  klavuzluk yaparak gelişmelerine katkı sağlamalıdır. Böylece bölgede işsizlik yok denecek seviyeye düşer. Bu da sosyal refahı sağlar, sosyal refah sosyal barışı beraberinde getirir. Çalışan insan para kazanır, dar çevresinden köyünden farklı alana gelir ve rehabilite olur. Bunu ailesinin refahına yansıtır. Bu ince dokunuşlar sosyal yaşamı düzenler, aykırı düşünceleri ortadan kaldırır” şeklinde konuştu.

                           Tekstile dair her şey var

          Türkiye´de bölgede tekstil alt yapısının fazlası ile bulunduğuna dikkat çeken Halil El, “ Tarla var, pamuk var, çalışan genç nüfus var, iplik fabrikaları, kumaş fabrikaları, konfeksiyon anlayış, bilgi ve terbiyesi var. Bunun iyi değerlendirilmesi ve desteklenmesi kalıyor. Bir çok ülkede aylarca süren siparişler bizde 4 haftada mağazaya teslim ediliyor. Ürün modelini ve miktarını bize gönderen herhangi bir ülkedeki firmaya 4 hafta içinde istediği malını mağazasına teslim edebiliyoruz.” Şeklinde sözlerini sürdürdü.

                 Halil El, yerel yönetici ve idarecilerin, tekstil yatırımcılarıyla ortak akılda buluşup   manevi destek ve önderlik  yapmalarının yararlı olacağını sözlerine ekledi.

      

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Ticaret Bakanlığı Heyeti, Mardin OSB´de Sanayicilerle buluştu
Mardin OSB İhracatta Devlet Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Başkan Şahin´den İstihdam Seferberliği açıklaması
Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, İstihdam Seferberliği ile ilgili yaptığı basın açıklamasında “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldığını söyledi.
 Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan geldi 15 milyon dolarlık yatırım yaptı
Irak´tan gelen Zine Tatar, eşi Ahmet Tatar ile birlikte Mardin´de 15 milyon dolarlık yatırım yaptı.
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Hazır Giyimcilerin Midyat Çıkarması
Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ve TÜYAP yöneticileri Midyat ilçesine çıkarma yaptı
 Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Duyan´a TURAB İl Temsilciliği görevi
Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği, Mardin İl Temsilciliği, Dicle Un Sanayicileri Derneği Başkanı Veysi Duyan´a verildi.
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
DİKA´dan Modern Ticaret Borsası için destek
Dicle Kalkınma Ajansı destekleri ile Kızıltepe Ticaret Borsası tarafından Mardin gıda analiz ve ticaret kapasitesinin geliştirilmesi için 12 milyonluk yatırım projesinde imzalar atıldı.
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
DİKA´dan, Batman OSB´ye Destek
Dicle Kalkınma Ajansı Batman OSB´ye 1.8 Milyon Hibe Desteği sağladı.
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
Mardin´de KOBİ ve Girişimcilere Destek veren kuruluşlar buluşması
“KOBİ´lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” sunan Kurum ve Kuruluşların Yetkilileri Mardin KOBİ´leriyle bir araya geldi.
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de 40 kadın arıcılık yapacak
Mardin´de Şükraan Derneği tarafından FAO desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi çerçevesinde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Mardin OSB Heyeti, Ticaret Bakanını Diyarbakır´da Ziyaret etti
Diyarbakır´da düzenlenen ekonomi kadın zirvesine katılan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mardin deki İş adamlarıyla özel görüşme sağladı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Güneydoğu´ya 40 milyonluk dev yatırım için imzalar atıldı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında Mardin´den destek almaya hak kazanan milyonluk projelerin imzaları Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın katılımıyla atıldı.
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Güneydoğu Borsa ve Odalar Çalıştayı Mardin´de düzenlendi
Mardin´de bir otelde başlayan ve 2 gün sürecek olan çalıştay Kızıltepe Ticaret Borsası, Nusaybin, oda ve borsalar birliği tarafından organize edildi.
En yüksek artış Mardin´de
En yüksek artış Mardin´de
TÜİK, Ekim ayı Tüketici Fiyat Endeksi, verilerini açıkladı. Buna göre, enflasyon, 2003´ten bu yana ilk kez yüzde 25´in üzerine çıktı
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter:      “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Mardin Hububat Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter: “Türkiye 80 milyon kişiye yetebilecek kadar buğday üretebilir”
Öter “Rusya´nın açıklamasının ardından buğday fiyatları arttı.Rusya kendisi için tedbir alıyor, biz de tedbir almalıyız
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Üzümlerdeki küllenme üreticileri mağdur etti
Mardin ve çevresinde bağcılık yapan üreticiler bu yıl mahsul alamadı
Yatırımcıya  bürokrasi engeli
Yatırımcıya bürokrasi engeli
Bedirhan Çetin “dev yatırımları bürokrasi duvarı engelliyor”
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
CHP Heyeti, Mardin OSB´yi Ziyaret
Bölgede gezi ve incelemelerini sürdüren CHP Heyeti, Mardin Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerle görüştü.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Tarla Gününde Traktörler Görücüye Çıktı.
Uydu sistemli 2 milyon liralık dev traktörler, çiftçilerin beğenisini kazandı
 Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
Un Sanayicileri, Türkiye´de Un kıtlığı yok
DUNSAD Başkanı Duyan “, gümrük sahalarında bulunan tırlara. konteynırlara, gemilere yüklü ihracat yüklerinin herhangi bir çözüm bulunarak yurt dışına sevk edilmelidir”
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Midyat´a tekstil yatırımları devam ediyor
Devletin sağlamış olduğu teşvikler sayesinde son yıllarda bölgede artarak devam eden özel sektör yatırımlarında Midyat tekstil ile ön plana çıkıyor.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv