Mardin´de,”25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü “
TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Habibe Öçal: "Kız çocuklarını canlı bomba olarak kullananların, kadınlarımızı kızlarımızı dağa kaçıran terör örgütlerinin ve sırtını terör örgütlerine dayayanların bizi anlaması mümkün değil"
Tarih: 25.11.2018 23:39:24/ 506okunma / 0yorum

           Mardin Atatürk Kültür Merkezinde, Sağlık-Sen Mardin Şubesi tarafından düzenlenen ve sunuculuğunu Dilek Topralı´nın yaptığı “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü”  etkinliğine, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Gurup Başkanı ve Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın eşi Avukat Gülseren Yaman, Sağlık-Sen Genel  Başkanı Metin Memiş, İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Saffet Yavuz,Mardin´de Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Merkezi Daire Başkanı Uz.Dr. Mehtap Bingül, Sağlık-sen il yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ali Beğen, Sağlık Sen İl Kadınlar Kurulu Komisyonu Başkan Yardımcısı Hülya Yağmucu ve çok sayıda davetli katıldı.

            Sağlık- Sen Kadın Komisyonu İl Başkanı, Seher Öztürk, kadına şiddetin, toplumun kanayan yarası olduğuna dikkat çekerek “Kadın denince eş, iş, sevgili, arkadaş, yaren ve anne aklımıza gelir. Merhamet timsali hayata anlam katan her şeyden önce bir annedir” dedi.

            Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Dr. M. Selim Ünverdi, kadının topluma hayatında çok önemli birde olduğunu hatırlatarak “ İnancımız gereği kadına şiddetin yeri yoktur. Kadına şiddeti engelleyecek İslam dini ve inancıdır. Kadına ve sağlık çalışanlarına karşı şiddetin karşında duracağız” dedi.

         Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Gurup Başkanı ve Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın eşi Avukat Gülseren Yaman, ise istatistiklere göre kadına karşı şiddetin en az olduğu illerden birinin Mardin olduğunu söyledi. Yaman “Şiddet konusunda biz kadınların bu konuda kendilerimizi  sorgulamamız lazım. Kadına şiddeti uygulayan kişiyi yetiştiren kişi kadınlardır. Biz kadınlar kendi aramızda ne kadar büyük dayanışma gösterirsek, kızlarımızı annelerimizi eğitim yönünde ne kadar geliştirirsek onların yetiştireceği çocuklar da alacağı değerler eğitiminde ruhi eğitiminde doğru yaşamayı ve doğru  düşünmeyi ve davranmayı öğreneceklerdir ve ileride bunu uygulayacaklarıdır.” şeklinde konuştu.

         

           TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Habibe Öçal, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, "Kız çocuklarını canlı bomba olarak kullananların, kadınlarımızı kızlarımızı dağa kaçıran terör örgütlerinin ve sırtını terör örgütlerine dayayanların bizi anlaması mümkün değil" dedi.

Öçal, Mardin´de Sağlık-Sen tarafından Atatürk Kültür Merkezinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolasıyla düzenlenen programa yaptığı konuşmada, kadın olarak kimliklerini ve kişiliklerini değiştirmeden dönüştürmeden bu dünyada yaşam hakkı istediklerini söyledi.

25 Kasım kadına yönelik uluslararası mücadele günü başta Mardin olmak üzere tüm dünyada kadınların daha doğrusu tüm canlı mahlukatın şiddetten arınmasını dileyen Öçal,"İnsan eşrefi mahluktur, yaratılanların en şereflisi. Bu sebeple kadına kalkan her eli insanlığa ihanet olarak adlandırmamız lazım." Dedi.

Kadını onuruna haysiyetine yer tür saldırı insanlığa yapılmış bir saldırı olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Öçal, şöyle dedi:

"Kadının erkeğin çocuğu hayvanı tüm canlıları hedef alan şiddetti bölümlere ayıran ve asıl ayrımcılığı yapanlar, ortaçağ karanlığının karalılığından süzülüp gelenler olarak nitelendiriyoruz. Bu yapıcı düşünce ile bu fikri inceleyip kız çocuklarını canlı bomba olarak kullananların, kadınlarımızı kızlarımızı dağa kaçıran terör örgütlerinin ve sırtını terör örgütlerine dayayanların bizi anlaması mümkün değil. Aidiyet ve birey olma dengesini kuramayanların annelik sıfatını kadınlardan esirgeyenlerin ve kadın üzerinden birçok meseleyi götürüp kadını insanlığın temel odağından koparanları anlaması da mümkün değildir diyoruz. Sığınma hakkının en temel bir hak olduğunu bilerek Suriyeliler üzerinden ırkçılıkla nefret dili oluşturanlarında anlamasını beklemiyoruz biz."

"Kadınların bir vitrin süsü olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz "

"Şiddetin bir başka biçimi de kadının emeğinin ve bedenin sömürülmesidir" diyen Öçal, aile içi şiddete karşı çıkıldığı kadar kadını emeğinin ve bedeninin de sömürülmesine karşı çıkılması gerektiğini vurguladı.

Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta ücret politikaların ve hakkaniyetsiz çalışma politikalarının karşısında olduklarının altını çizen Öçal, "Kadınların adeta bir pazarlama aracı olarak bir vitrin süsü olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini de savunuyor. İnşallah önümüzdeki günlerde daha farklı farkındalık oluşturarak bu alanda çalışmalarımızda devam ettireceğiz." İfadelerini kullandı.

- Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş:

"Kadına şiddetle mücadele konusunda toplumun, devletimizin, hükümetin, kamu kurumlarının ortak bir mücadele göstererek şiddette sıfır tolerans noktasında bu mücadeleye katkı sunması gerekiyor"

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise çalışanlarının yüzde 60´tan fazlası kadın olan bir teşkilatın temsilcileri olarak Mardin´de farkındalık oluşturmak adına bir program düzenlediklerini söyledi.

Şiddetle mücadele konusunda bir katkı sunmayı arzuladıklarını belirten Memiş, şöyle dedi: "Şiddet artık toplumsal bir konu ama kadına şiddet çok daha faklı bir boyutta şu an da. Bu anlamda da bu farkındalığın sadece bir güne sığdırılması gerekir. Kadına şiddetle mücadele konusunda toplumun, devletimizin, hükümetin, kamu kurumlarının ortak bir mücadele göstererek şiddette sıfır tolerans noktasında bu mücadeleye katkı sunması gerekiyor. Özellikle demokratikleşen bir toplum olarak şiddetle mücadele konusunda hem şiddetin her türlüsüne hem de özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sağlık-sen olarak üstümüze düşen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum."

Sağlık sen Mardin Şube Başkanı Mehmet Selim, Enerji piyasası düzenleme kurumu gurup başkanı Gülseren Yaman´ın konuşmalarından ardından çeşitli sunum ve gösteriler düzenlendi, kadınlara hukuki süreç hakkında bilgi verildi.

     Sunumların ardından, AKM´de açılan resim sergisi gezildi.

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Yeni nesil  gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Yeni nesil gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Artuamlığı konferans sklu Kaymakalonunda yapılan törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
 Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, toplantıda yaptığı konuşmada, STK ve Kamu Kurumlarının işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
Kaya Ailesinin taziyesine katılan Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek “Taziye yemekleri kaldırılmalı” çağrısını yaptı.
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaman, “Fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz”
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Artuklu İlçe Jandarma Komutanlığı emrine alınan 17 köy korucusu için yemin töreni düzenlendi.
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanında düzenlenen yaya geçidi yürüyüşüyle başlatıldı.
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez´i Ankara´daki makamında ziyaret etti.
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete Sahiplerini, Basın İlan Kurumun TGK bünyesindeki Gazeteciler Temsil edecek
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
Kızıltepe İlçe Temsilcisi Mehmet Kanat ile İlçe Teşkilat Koordinatörü M. Faruk Gökdemir ve beraberindekiler Kızıltepe AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Cevheroğlu´nu ziyaret etti.
Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman “Mardin önümüzdeki süreçte sahip olacağı destinasyonlarla, rehbersiz olarak gezilebilecek bir şehir olacaktır. Mardin eski günlerinin üstüne çıkacaktır. Bölgenin, Türkiye´nin ve dünyanın en çok gezilmek ve görülmek istenen şehri Mardin olacaktır”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Mardin Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda kurulan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, soğuk havalarda sokak hayvanları için sıcak bir yuva oldu.
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
Mardin´de Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından düzenlenen "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı´na Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Urfafanatik Gazetesi imtiyaz sahibi Tahir Gülebak Katıldı.
 Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığında, gerçekleşen bölge valiler toplantısında seçim güvenliğini masaya yatırdı.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv