Mardin´de,”25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü “
TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Habibe Öçal: "Kız çocuklarını canlı bomba olarak kullananların, kadınlarımızı kızlarımızı dağa kaçıran terör örgütlerinin ve sırtını terör örgütlerine dayayanların bizi anlaması mümkün değil"
Tarih: 25.11.2018 23:39:24/ 442okunma / 0yorum

           Mardin Atatürk Kültür Merkezinde, Sağlık-Sen Mardin Şubesi tarafından düzenlenen ve sunuculuğunu Dilek Topralı´nın yaptığı “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü”  etkinliğine, TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Gurup Başkanı ve Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın eşi Avukat Gülseren Yaman, Sağlık-Sen Genel  Başkanı Metin Memiş, İl Sağlık Müdürü Uz.Dr. Saffet Yavuz,Mardin´de Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Merkezi Daire Başkanı Uz.Dr. Mehtap Bingül, Sağlık-sen il yönetim kurulu üyeleri Mehmet Ali Beğen, Sağlık Sen İl Kadınlar Kurulu Komisyonu Başkan Yardımcısı Hülya Yağmucu ve çok sayıda davetli katıldı.

            Sağlık- Sen Kadın Komisyonu İl Başkanı, Seher Öztürk, kadına şiddetin, toplumun kanayan yarası olduğuna dikkat çekerek “Kadın denince eş, iş, sevgili, arkadaş, yaren ve anne aklımıza gelir. Merhamet timsali hayata anlam katan her şeyden önce bir annedir” dedi.

            Sağlık-Sen İl Şube Başkanı Dr. M. Selim Ünverdi, kadının topluma hayatında çok önemli birde olduğunu hatırlatarak “ İnancımız gereği kadına şiddetin yeri yoktur. Kadına şiddeti engelleyecek İslam dini ve inancıdır. Kadına ve sağlık çalışanlarına karşı şiddetin karşında duracağız” dedi.

         Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Gurup Başkanı ve Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman´ın eşi Avukat Gülseren Yaman, ise istatistiklere göre kadına karşı şiddetin en az olduğu illerden birinin Mardin olduğunu söyledi. Yaman “Şiddet konusunda biz kadınların bu konuda kendilerimizi  sorgulamamız lazım. Kadına şiddeti uygulayan kişiyi yetiştiren kişi kadınlardır. Biz kadınlar kendi aramızda ne kadar büyük dayanışma gösterirsek, kızlarımızı annelerimizi eğitim yönünde ne kadar geliştirirsek onların yetiştireceği çocuklar da alacağı değerler eğitiminde ruhi eğitiminde doğru yaşamayı ve doğru  düşünmeyi ve davranmayı öğreneceklerdir ve ileride bunu uygulayacaklarıdır.” şeklinde konuştu.

         

           TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Vekili Habibe Öçal, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, "Kız çocuklarını canlı bomba olarak kullananların, kadınlarımızı kızlarımızı dağa kaçıran terör örgütlerinin ve sırtını terör örgütlerine dayayanların bizi anlaması mümkün değil" dedi.

Öçal, Mardin´de Sağlık-Sen tarafından Atatürk Kültür Merkezinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolasıyla düzenlenen programa yaptığı konuşmada, kadın olarak kimliklerini ve kişiliklerini değiştirmeden dönüştürmeden bu dünyada yaşam hakkı istediklerini söyledi.

25 Kasım kadına yönelik uluslararası mücadele günü başta Mardin olmak üzere tüm dünyada kadınların daha doğrusu tüm canlı mahlukatın şiddetten arınmasını dileyen Öçal,"İnsan eşrefi mahluktur, yaratılanların en şereflisi. Bu sebeple kadına kalkan her eli insanlığa ihanet olarak adlandırmamız lazım." Dedi.

Kadını onuruna haysiyetine yer tür saldırı insanlığa yapılmış bir saldırı olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Öçal, şöyle dedi:

"Kadının erkeğin çocuğu hayvanı tüm canlıları hedef alan şiddetti bölümlere ayıran ve asıl ayrımcılığı yapanlar, ortaçağ karanlığının karalılığından süzülüp gelenler olarak nitelendiriyoruz. Bu yapıcı düşünce ile bu fikri inceleyip kız çocuklarını canlı bomba olarak kullananların, kadınlarımızı kızlarımızı dağa kaçıran terör örgütlerinin ve sırtını terör örgütlerine dayayanların bizi anlaması mümkün değil. Aidiyet ve birey olma dengesini kuramayanların annelik sıfatını kadınlardan esirgeyenlerin ve kadın üzerinden birçok meseleyi götürüp kadını insanlığın temel odağından koparanları anlaması da mümkün değildir diyoruz. Sığınma hakkının en temel bir hak olduğunu bilerek Suriyeliler üzerinden ırkçılıkla nefret dili oluşturanlarında anlamasını beklemiyoruz biz."

"Kadınların bir vitrin süsü olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz "

"Şiddetin bir başka biçimi de kadının emeğinin ve bedenin sömürülmesidir" diyen Öçal, aile içi şiddete karşı çıkıldığı kadar kadını emeğinin ve bedeninin de sömürülmesine karşı çıkılması gerektiğini vurguladı.

Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta ücret politikaların ve hakkaniyetsiz çalışma politikalarının karşısında olduklarının altını çizen Öçal, "Kadınların adeta bir pazarlama aracı olarak bir vitrin süsü olarak kullanılmasını asla kabul etmiyoruz ve buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini de savunuyor. İnşallah önümüzdeki günlerde daha farklı farkındalık oluşturarak bu alanda çalışmalarımızda devam ettireceğiz." İfadelerini kullandı.

- Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş:

"Kadına şiddetle mücadele konusunda toplumun, devletimizin, hükümetin, kamu kurumlarının ortak bir mücadele göstererek şiddette sıfır tolerans noktasında bu mücadeleye katkı sunması gerekiyor"

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise çalışanlarının yüzde 60´tan fazlası kadın olan bir teşkilatın temsilcileri olarak Mardin´de farkındalık oluşturmak adına bir program düzenlediklerini söyledi.

Şiddetle mücadele konusunda bir katkı sunmayı arzuladıklarını belirten Memiş, şöyle dedi: "Şiddet artık toplumsal bir konu ama kadına şiddet çok daha faklı bir boyutta şu an da. Bu anlamda da bu farkındalığın sadece bir güne sığdırılması gerekir. Kadına şiddetle mücadele konusunda toplumun, devletimizin, hükümetin, kamu kurumlarının ortak bir mücadele göstererek şiddette sıfır tolerans noktasında bu mücadeleye katkı sunması gerekiyor. Özellikle demokratikleşen bir toplum olarak şiddetle mücadele konusunda hem şiddetin her türlüsüne hem de özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda sağlık-sen olarak üstümüze düşen her şeyi yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum."

Sağlık sen Mardin Şube Başkanı Mehmet Selim, Enerji piyasası düzenleme kurumu gurup başkanı Gülseren Yaman´ın konuşmalarından ardından çeşitli sunum ve gösteriler düzenlendi, kadınlara hukuki süreç hakkında bilgi verildi.

     Sunumların ardından, AKM´de açılan resim sergisi gezildi.

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nusaybin alt yapı çalışmaları
Nusaybin alt yapı çalışmaları
Mardin Büyükşehir Belediyesi, Nusaybin ilçesinde içme suyu ve kanalizasyon alt yapı çalışmalarını sürdürüyor.
Çocukların üşümemesi için askıda elbise kampanyası başlattılar
Çocukların üşümemesi için askıda elbise kampanyası başlattılar
Diyarbakır´da, sosyal medya üzerinden tanışıp bir kampanya başlatan gençler, kısa sürede seslerini Türkiye´ye duyurdu.
MTA, Mardin´de bulunan fosilleri inceledi
MTA, Mardin´de bulunan fosilleri inceledi
Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğünden Mardin´e gelen heyet, iki vatandaş tarafından bulunan fosilleri inceleyerek, aldıkları örnekleri Ankara´ya götürdü.
Ömer Lekesiz´in "Mardin Günlerim" yazısı
Ömer Lekesiz´in "Mardin Günlerim" yazısı
Yenişafak Yazarı Ömer Lekesiz´in " Mardin Günlerim" yazısında Mardin´i anlattı
Elif´in Düşleri Müzikal Gösterimine yoğun ilgi
Elif´in Düşleri Müzikal Gösterimine yoğun ilgi
Mardin Büyükşehir Belediyesi, şehirde sanat ve kültür etkinliklerine devam ediyor.
Kızıltepe´de evden hırsızlık
Kızıltepe´de evden hırsızlık
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde bir eve giren hırsızlar, duvara monteli televizyonu çaldı.
Akgül Midyat Ak Parti´den Meclis Üyesi Aday Adayı Oldu
Akgül Midyat Ak Parti´den Meclis Üyesi Aday Adayı Oldu
Finans Uzmanı Dr. Niyazi AKGÜL Ak Parti´den Midyat Belediye Meclis Üyesi Aday Adaylığı Başvurusu Yaptı
Öter: “Engelliler dernek binasındaki asansör çalışmıyor”
Öter: “Engelliler dernek binasındaki asansör çalışmıyor”
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Genel Başkanı Mehmet Şerif Öter, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle ziyaret için geldikleri engelli dernek binasında asansörün çalışmamasının büyük bir ayıp olduğunu belirtti.
Mesut Yıldız Kızıltepe Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığı başvurusunda bulundu
Mesut Yıldız Kızıltepe Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığı başvurusunda bulundu
Genç Girişimci ve Bilgi İşlem Uzmanı Mesut Yıldız Ak Parti´den Kızıltepe Belediye Meclis Üyeliği Aday Adaylığı başvurusunda bulundu.
“mardinmasa” dan “Topu Olmayan İlkokul Kalmasın” Projesi
“mardinmasa” dan “Topu Olmayan İlkokul Kalmasın” Projesi
Yaman, “Ekiplerimiz topu olmayan ilkokul kalmaması için önemli bir çalışma yapıyor”
Nusaybin´deki STK´lardan DİKA´ya teşekkür ziyareti
Nusaybin´deki STK´lardan DİKA´ya teşekkür ziyareti
Mardin´in Nusaybin ilçesinde bulunan sivil toplum kuruluşları,DİKA´yi ziyaret etti
2 yılda 7 bin dezavantajlı vatandaşın bakımı yapıldı
2 yılda 7 bin dezavantajlı vatandaşın bakımı yapıldı
ardin Büyükşehir Belediyesi, 2 yıl içinde 7 bin civarında yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşın bakımlarını sağladı.
    Vali Muhtarlarla toplantı yaptı
Vali Muhtarlarla toplantı yaptı
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman “ Vatandaşlarımızın ve muhtarlarımızın istediği hizmetleri gerçekleştiriyoruz”
SODES projesi ile Nusaybin gençliğine büyük yatırım
SODES projesi ile Nusaybin gençliğine büyük yatırım
Mardin´in Nusaybin Belediyesi, SODES projesi kapsamında ilçede 4 bin 232 metrekarelik alanda Masal Parkı yaparak, 20 okula bilgisayar, 47 okula 5 bin 959 adet kitap dağıtımı yaptı.
Zabıta personeline eğitim semineri
Zabıta personeline eğitim semineri
Mardin Büyükşehir Belediyesi şehirde uyguladığı projeler ile değişimi ve gelişimi yaşatıyor.
Hindi satışları artmaya başladı
Hindi satışları artmaya başladı
Yılbaşı sofralarının vazgeçilmezi hindi Mardin´in Kızıltepe ilçesinde görücüye çıktı.
Terini silen sokak çocuğu hayatını değiştirdi
Terini silen sokak çocuğu hayatını değiştirdi
Yalçın, "Sokakta müzik yaparken müziğimi dinlemeye gelen çocuk yaşta bir arkadaşımız bana mendil uzattı. Terlemiştim. O an kendime kızdım. O çocuk bana emeğini veriyor, benimle emeğini paylaşıyor ve ben neden müziğimi paylaşmıyorum dedim ve proje orada gerçekleşti.
Yoğun sis nedeniyle Mardin uçağı Elazığ´a iniş yaptı
Yoğun sis nedeniyle Mardin uçağı Elazığ´a iniş yaptı
THY´nin İstanbul -Mardin seferini yapan uçak yoğun sis nedeniyle Mardin yerine Elazığ´a zorunlu iniş yaptı.
Mısır üreticisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan müjde bekliyor
Mısır üreticisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan´dan müjde bekliyor
Öter,Mezopotamya ovasında ikinci ürün olarak hasadı başlanan Mısır için ihracat yasağının kaldırılarak mısır üreticisine müjde verilmesini istedi
Mardin´de kadına şiddete karşı pedal çevrildi
Mardin´de kadına şiddete karşı pedal çevrildi
Mardin´de valilik ve belediye işbirliğiyle “Kadına şiddet bir insanlık suçudur bisikletini al gel" etkinliği düzenlendi.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin
Güneşli
Bugün
10 / 1 °C
Parçalı bulutlu
Cumartesi
11 / 2 °C
Sağanak
Pazar
7 / 5 °C
Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Ne irfandır veren Ahlâka yükseklik ne vicdandır, Fazilet Hissi insanlarda ancak Allah korkusundandır.

M.AKİF ERSOY
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv