DİKA Genel Sekreteri Altındağ “ Kültürel Mirasımız En Büyük Zenginliğimizdir”
Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi” faaliyetleri kapsamında öğretmenlere yönelik kültürel miras eğitimlerinin ikincisi Batman´da gerçekleştirildi.
Tarih: 9.1.2019 00:05:19/ 159okunma / 0yorum

Batman´da orta öğretim ve lise düzeyinde Türkçe, sosyal bilgiler, güzel sanatlar, beden eğitimi ve rehberlik branşları başta olmak üzere kültürel miras alanıyla ilgili öğrencileriyle etkinlik yapmak isteyen otuz öğretmene yönelik olarak “Kültürel Miras Eğitimi” düzenlendi.

           Batman Milli Eğitim Müdürlüğü ile Batman Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen programın açılış konuşmalarını Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ile Dicle Kalkınma  Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ gerçekleştirdi.

           Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptığı konuşmada, somut olmayan kültürel mirasın korunması konusunda eğitim camiasına çok iş düştüğünü, bu konuda çocukların ve gençlerin bilgilendirilmesinin ve bilinçlendirilmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Bu proje ile birlikte unutulmakta olan birçok kültürel ve sosyal değerin tekrar hayat bulacağını ifade eden Kurtaran, bu çalışmaya öncülük eden Ajansımıza, Tarih Vakfı´na ve Mardin Müzesi´ne teşekkür etti.

        Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise, Bölgenin zengin kültürel mirasına dikkat çekerek, bu tür etkinliklerin daha fazla yaygınlaşmasının, kamu ve yerel kurumların böyle projelerde birlikte hareket edip yer almasının önemli olduğunu belirtti.  Altındağ,Milli eğitim müdürlüklerinin bu tür projelerde Ajansa en büyük paydaşları olduğunu dile getirdi ve  Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran´a bu projeye sundukları katkı nedeniyle teşekkürlerini ifade etti.

             Proje ekibi adına proje tanıtımını yapan Ajansın Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin, projenin gerçekleşen ve devam eden faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ardından ICOMOS Türkiye´den katılan Dr. Filiz Diri kültürel mirasın temel kavramlarını anlattı. Daha sonra aynı kuruluştan Dr. Pınar Aykaç “Güncel Örneklerle Kültürel Mirasın Eğitimdeki Yeri ve Önemi” adlı sunumu yaparak somut olmayan kültürel miras ile ilgili dünya genelinde gerçekleştirilen çalışmalar konusunda bilgi verdi.

           Programın öğleden sonraki bölümünde Tarih Vakfı´ndan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Esra Balcı “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Belgelenmesi ve Proje Deneyimleri” başlıklı sunumu ile kültürel miras çalışmaları, çocuklarla kültürel miras eğitimi deneyimleri, alternatif yöntemler ve tartışmaları değerlendirdi.

             Mardin Müzesi´nden Proje Saha Koordinatörü Abdullah Bilen “Yukarı Dicle Vadisi´nin Kültürel Coğrafyası ve Saha Deneyimleri” başlıklı sunumuyla, Dicle Vadisi´nin kültürel peyzajı ve halk topluluklarına dikkat çekerek altı ay süren saha çalışmalarında karşılaşılan miras öğelerini anlattı.         Batman Müzesi Müdürü Şeyhmus Genç ise “Batman´da Kültürel Miras Potansiyeli, Yapılanlar ve Yapılabilecekler” başlıklı sunumuyla müzenin kültürel miras çalışmalarını öğretmenler ile paylaştı. Gerçekleştirilen sunumlardan sonra eğitime Batman´ın farklı ilçelerinden ve okullarından katılan öğretmenler, çocuklarla gerçekleştirecekleri Batman´daki kültürel miras öğeleri konusunda atölye çalışmalarına başladılar.

 Programın ikinci günü Batman Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen atölye çalışmaları ile devam etti. Öğretmenler ilk gün belirledikleri Batman´a ait somut olmayan kültürel miras öğeleri ile ilgili atölye çalışmaları planı ve detaylarını sundular. Öğretmenler öğrencileriyle hazırlayacakları çalışmaları projenin sona ereceği mart ayının ilk haftasında planlanan bir sergiyle sunma fırsatı bulacaklardır.

 Projenin bu faaliyeti aynı zamanda 27 Mart 2016da ülkemiz tarafından imzalanmış olan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında öğretmenlerin kapasitelerini geliştirmek, ilgili derslerde kullanmak üzere yöntemler göstermek ve özellikle orta öğretim düzeyinde “Halk Kültürü” seçmeli dersine katkı sağlamayı hedeflemekte ve bu konuda yeni kuşaklarda farkındalık ve ilgi uyandırmayı amaçlamaktadır.

 

 








Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Emniyet Müdürü Onar´dan  Pastalı Kutlama
Emniyet Müdürü Onar´dan Pastalı Kutlama
Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, gazetecilerin gününü yaş pasta ile kutladı.
Bengi Efetürk´ten Gazeteciler Cemiyetine ziyaret
Bengi Efetürk´ten Gazeteciler Cemiyetine ziyaret
Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk, Mardin gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Bektaş Gazetecilerle Buluştu
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Bektaş Gazetecilerle Buluştu
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş “Mardin´de Adalet hızlı işliyor, dava dosyalarında hızlı sonuç elde ediyoruz”
Güneydoğulu Gazeteciler Şanlıurfa´daydı.
Güneydoğulu Gazeteciler Şanlıurfa´daydı.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü dolayısı ile ŞUÇGAD tarafından düzenlenen özel gecede, Güneydoğulu gazeteciler bir araya geldi
Başsavcı Bektaş´tan  Mardin Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Günbegi´ye ziyaret
Başsavcı Bektaş´tan Mardin Basın İlan Kurumu (BİK) Şube Müdürü Günbegi´ye ziyaret
Başsavcı Bektaş, gazetecilerin adli yargı sistemi içinde, kamuoyunu doğru bilgilendirme hususunda önemli ve zor bir görev üstlendiğini söyledi.
Vali Yaman “ Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladı.
Vali Yaman “ Çalışan Gazeteciler Gününü” kutladı.
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman “ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla, gazetecilerle kahvaltıda buluştu.
Mardinmasa´dan Gazeteciler günü kutlaması
Mardinmasa´dan Gazeteciler günü kutlaması
Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan mardinmasa ekibi, Mardin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti, gazeteciler gününü kutladı.
               GGF Genel  Başkanı Çelik” Bayramımıza yeniden kavuşmak istiyoruz”
GGF Genel Başkanı Çelik” Bayramımıza yeniden kavuşmak istiyoruz”
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyon Genel Başkanı Mehmet Çelik ” 55 yıl önce gazetecilere verilen haklar geri alındı.”
TGK Genel Başkanı Kolaylı´ın Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
TGK Genel Başkanı Kolaylı´ın Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
Kolaylı: Gazeteciler, 10 Ocak 1961´den daha iyi haklara sahip değil…
Başsavcı Bektaş, Gazetecileri Ziyaret etti.
Başsavcı Bektaş, Gazetecileri Ziyaret etti.
Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.
Mardin´de kar yağışı
Mardin´de kar yağışı
Mardin´de kırsal alanlarda kar etkili olmaya başladı, emniyet vatandaşları uyardı
KMM´ de Mardin´in sorunları masaya yatırıldı
KMM´ de Mardin´in sorunları masaya yatırıldı
Mardin Küçük Millet Meclisi Toplantısında, Mardin´in ekonomik durumu ve yerel tohumların korunması tartışıldı.
Milletvekili Demirkaya´dan örnek davranış
Milletvekili Demirkaya´dan örnek davranış
Ak Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, vefat eden dayısı Sitam Demirkaya için, taziye yemeği yaptırmadı, taziye evinde sigara içirtmedi.
Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de anıldı.
Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de anıldı.
Sarıkamış Şehitleri, Mardin´de düzenlenen bir yürüyüş ile anıldı.
Yeni Nesil Gazeteciler umut vadediyor
Yeni Nesil Gazeteciler umut vadediyor
Mardin´de ilk defa başlayan "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı"nın genç gazeteci adayları gelecek vadediyor
Yerel Seçim Koordinasyonu Kuruldu
Yerel Seçim Koordinasyonu Kuruldu
19-20 Aralık tarihinde Ankara´da organize edilen ve Dokuz8HABER´in isteğiyle, ‘Yerel Medya Buluşması´na Körfez gazetesinin de içinde bulunduğu 20 farklı şehri temsilen katılan yaklaşık 30 yerel medya kuruluşu temsilcisi, #Seçim2019 Yerel Medya Koordinasyonu kurma kararı aldı.
DİKA´dan Kızıltepe´ye tam teşekküllü modern analiz laboratuvarı
DİKA´dan Kızıltepe´ye tam teşekküllü modern analiz laboratuvarı
Toplantıda 12 milyonluk projenin sözleşmesi Ajans Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin tarafından imzalandı.
3 ile vali atandı
3 ile vali atandı
3 İl´in Valisi değişti,Şehit edilen Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi´nin yerine de Osmaniye Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman´ın atandı.
MTDF. Başkanı Öter Yol Kapatan Güvenlik Duvarların kaldırılmasına Başlanması Olumlu.
MTDF. Başkanı Öter Yol Kapatan Güvenlik Duvarların kaldırılmasına Başlanması Olumlu.
MTDF. Başkanı Öter Yol Kapatan Güvenlik Duvarların kaldırılmasına Başlanması Olumlu.
DİKA´ya "Altın Değerler" ödülü
DİKA´ya "Altın Değerler" ödülü
Türkiye´nin en büyük ekonomi organizasyonlarından biri olan “2. İstanbul Ekonomi Zirvesi´nde” Dicle Kalkınma Ajansı ‘Altın Değerler´ ödülüne layık görüldü.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Affetmek, zaferin zekâtıdır.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv