DİKA Genel Sekreteri Altındağ “ Kültürel Mirasımız En Büyük Zenginliğimizdir”
Vadisi Somut Olmayan Kültürel Mirasını Koruma ve Farkındalık Yaratma Projesi” faaliyetleri kapsamında öğretmenlere yönelik kültürel miras eğitimlerinin ikincisi Batman´da gerçekleştirildi.
Tarih: 9.1.2019 00:05:19/ 323okunma / 0yorum

Batman´da orta öğretim ve lise düzeyinde Türkçe, sosyal bilgiler, güzel sanatlar, beden eğitimi ve rehberlik branşları başta olmak üzere kültürel miras alanıyla ilgili öğrencileriyle etkinlik yapmak isteyen otuz öğretmene yönelik olarak “Kültürel Miras Eğitimi” düzenlendi.

           Batman Milli Eğitim Müdürlüğü ile Batman Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen programın açılış konuşmalarını Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran ile Dicle Kalkınma  Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ gerçekleştirdi.

           Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran yaptığı konuşmada, somut olmayan kültürel mirasın korunması konusunda eğitim camiasına çok iş düştüğünü, bu konuda çocukların ve gençlerin bilgilendirilmesinin ve bilinçlendirilmesinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Bu proje ile birlikte unutulmakta olan birçok kültürel ve sosyal değerin tekrar hayat bulacağını ifade eden Kurtaran, bu çalışmaya öncülük eden Ajansımıza, Tarih Vakfı´na ve Mardin Müzesi´ne teşekkür etti.

        Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise, Bölgenin zengin kültürel mirasına dikkat çekerek, bu tür etkinliklerin daha fazla yaygınlaşmasının, kamu ve yerel kurumların böyle projelerde birlikte hareket edip yer almasının önemli olduğunu belirtti.  Altındağ,Milli eğitim müdürlüklerinin bu tür projelerde Ajansa en büyük paydaşları olduğunu dile getirdi ve  Batman Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran´a bu projeye sundukları katkı nedeniyle teşekkürlerini ifade etti.

             Proje ekibi adına proje tanıtımını yapan Ajansın Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin, projenin gerçekleşen ve devam eden faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ardından ICOMOS Türkiye´den katılan Dr. Filiz Diri kültürel mirasın temel kavramlarını anlattı. Daha sonra aynı kuruluştan Dr. Pınar Aykaç “Güncel Örneklerle Kültürel Mirasın Eğitimdeki Yeri ve Önemi” adlı sunumu yaparak somut olmayan kültürel miras ile ilgili dünya genelinde gerçekleştirilen çalışmalar konusunda bilgi verdi.

           Programın öğleden sonraki bölümünde Tarih Vakfı´ndan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Esra Balcı “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Belgelenmesi ve Proje Deneyimleri” başlıklı sunumu ile kültürel miras çalışmaları, çocuklarla kültürel miras eğitimi deneyimleri, alternatif yöntemler ve tartışmaları değerlendirdi.

             Mardin Müzesi´nden Proje Saha Koordinatörü Abdullah Bilen “Yukarı Dicle Vadisi´nin Kültürel Coğrafyası ve Saha Deneyimleri” başlıklı sunumuyla, Dicle Vadisi´nin kültürel peyzajı ve halk topluluklarına dikkat çekerek altı ay süren saha çalışmalarında karşılaşılan miras öğelerini anlattı.         Batman Müzesi Müdürü Şeyhmus Genç ise “Batman´da Kültürel Miras Potansiyeli, Yapılanlar ve Yapılabilecekler” başlıklı sunumuyla müzenin kültürel miras çalışmalarını öğretmenler ile paylaştı. Gerçekleştirilen sunumlardan sonra eğitime Batman´ın farklı ilçelerinden ve okullarından katılan öğretmenler, çocuklarla gerçekleştirecekleri Batman´daki kültürel miras öğeleri konusunda atölye çalışmalarına başladılar.

 Programın ikinci günü Batman Bilim ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen atölye çalışmaları ile devam etti. Öğretmenler ilk gün belirledikleri Batman´a ait somut olmayan kültürel miras öğeleri ile ilgili atölye çalışmaları planı ve detaylarını sundular. Öğretmenler öğrencileriyle hazırlayacakları çalışmaları projenin sona ereceği mart ayının ilk haftasında planlanan bir sergiyle sunma fırsatı bulacaklardır.

 Projenin bu faaliyeti aynı zamanda 27 Mart 2016da ülkemiz tarafından imzalanmış olan Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında öğretmenlerin kapasitelerini geliştirmek, ilgili derslerde kullanmak üzere yöntemler göstermek ve özellikle orta öğretim düzeyinde “Halk Kültürü” seçmeli dersine katkı sağlamayı hedeflemekte ve bu konuda yeni kuşaklarda farkındalık ve ilgi uyandırmayı amaçlamaktadır.

 

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Mardin´de, Çanakkale şehitleri anıldı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104 Yıl Dönümü
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
Mardin´e Çok Yıldızlı Otel
İsminin açıklanmasını istemeyen bir firma çok yıldızlı bir otel için araştırma yapıyor.
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Düzenlendi
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Günü Programı Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkez´inde düzenlendi.
 Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına gazetecilerden tepki
Başka illerde bulunan televizyonlarda tanıtımlarını yapan Ak Parti Belediye Başkan Adaylarına tepki
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Gazetecileri Mardin´de toplandı
Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonuna bağlı Gazeteciler Cemiyetleri Mardin´de bir araya gelerek, yerelde sorunlarını masaya yatırdı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Mardin´de Halka Seslendi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin´den HDP belediyeleri zamanında yapılan tahribatın atadıkları kayyumlarla yeniden inşa edildiğini belirterek, “Terör örgütünün desteklemiş olduğu HDP´li belediyeler çukur kazdılar
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Deniz Hitay, Güven Tazeledi
Mardin TOBB İl Kadın Girişimci Kurulu Başkanlığına Deniz Hitay yeniden seçildi.
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Muhtar Adayından Belediye Başkanı Gibi Vaatler
Mardin Savurkapı Mahalle Muhtar adayı Murat Cura, verdiği vaatlerle dikkat çekiyor.
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin´de yöresel simgeler tasarımlara yansıyacak
Mardin Büyükşehir Belediyesi´nin desteğiyle Artuklu Belediyesi tarafından yürütülecek 2 milyon 500 bin lira bütçeli ´Mardin Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi´nin tanıtımı yapıldı.
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Mardin´de Uyum Buluşmaları
Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak Ve Yükümlükleri Toplantısı Mardin´de Yapıldı
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin´de İpek Böcekçiliği Gelişiyor
Mardin Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yerel yönetim olarak desteklerimiz devam ediyor”
Bülent Arınç Mardin´de
Bülent Arınç Mardin´de
TBMM eski Başkanı Ve Manisa Milletvekili Bülent Arınç Mardin´de
Veysi Şahin´den Teşekkür
Veysi Şahin´den Teşekkür
Ak Parti Midyat Belediye Başkan Adayı ve 22. Dönem Mardin Milletvekili Veysi Şahin, Vefat eden annesinin taziyesi için arayan ve gelenlere teşekkür etti.
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir…

Yunus Emre
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv