Bölünmez,Siyasete Küsmüştüm Yeniden Barıştım.
Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile Söyleşi
Tarih: 29.9.2015 11:32:18/ 1036okunma / 0yorum

        Röportaj: Mehmet Çelik

                         Adnan Avuka

         Mardinli İşadamı,Mardin Eski Milletvekili Süleyman Bölünmez ile söyleşi yapmak üzere kaldığı otelin lobisinde buluştuk.

       Bölünmez her zaman ki gibi rahat ve güler yüzlü. Bölünmez Kızı,Mardin Milletvekili 2. Sıra adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ile birlikte sorularımızı cevaplandırdı.

      Bir anda geçmiş zamana daldım. Süleyman Bölünmez Mardinspor Kulüp Başkanlığını yaptığı dönemlere gittim. Taraftarın bazen “Süleyman Babası” bazen de “İmparator” lakaplıydı bölünmez. Alçak gönüllülüğü, Mardin sevdası ve Mardinlilere olan ilgisi ile bence bu tezahüratları hak ediyordu.Bu sevgi Süleyman Bölünmez´i bir dönem  meclise taşıdı. O yetmedi bir de desteklediği belediye başkan adayını da, başkanlık koltuğuna oturtmayı başardı.

        Bölünmez,Mardin´de  spor camiasında bir kahraman, muhtaç aileler için yardım babası, gençler için idoldu. Ankara´da kurduğu bürosunda, görevlendirdiği yardımcıları 24 saat  hizmet veriyor,hastaların,Ankara´da dara düşenlerin imdadına Hızır gibi yetişiyordu.

        Ve bölünmez iki dönem önce ,Mardin´de Bağımsız Milletvekili adayı oldu. Geleceği görseydi, ya da devletin imkanlarına karşı mücadelesinin  yetmeyeceğini bilseydi,belki adaylığını koymayacaktı.30 bin dolayında bir oy aldı ve seçimi az bir oyla kaybetti.

        Süleyman Bölünmez  o dönemi anlatırken, biraz geriliyor,sesinin tonu farklılaşıyor ve “Aslında fark yoktu.O dönem BDP´nin üç adayının meclise gidişi garanti idi. Ya ben kazanacaktım ya da Ak Parti 3.sıra adayı kazanacaktı. Kim kazansa  Ak Partinin kaybı olmazdı. Kısmet, şans biraz da o dönemdeki iktidar gücü arkadaşımızdan yanaydı.Akşam sonuçlar açıklanınca Ak Partiden meclise gidecek olan  milletvekillerini kucaklayıp tebrik ettim” Diyor.

            Siyasete Küsmüştüm..

        Mardin Haber- Mardin´e, Mardinlilere küsüp gittiğiniz söyleniyor?

        Bölünmez- Ben Mardin sevdalısıyım. Mardin evladıyım. Hem Mardin´i hem de Mardinlileri çok seviyorum. Çok sevdiğim doğup büyüdüğüm şehre ve Hemşerilerime küsmem söz konusu değil. Biraz alınganlık yapmış olabilirim. Ben o zaman siyasete küsmüştüm.Siyasete atılmanın,meclis çatısı altında Mardin´e ve Mardinlilere daha fazla hizmet verme heyecanımı bir nebze kaybetmiştim. Olay bu.

           Mardin Haber- Ak Parti´den daha önce 2.sıra adayı iken istifa ettiniz? Baskı mı oldu?

           Bölünmez- Buna baskı demesek. Evet  aday olmamı o dönemin Başbakanı Ak Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan istemişti. Teveccüh gösterdiler aday oldum. Bazı basın kuruluşları bana yüklenmeye başlayınca Genel Başkan Yardımcıları istifa etmemi istediler. Ben etmeyeceğimi söyledim,çünkü Sayın Erdoğan aday   olmamı istemişti,kendisinden haber bekliyordum. Ve Sayın Erdoğan çağırdı  karşılıklı görüştük saygı duyduğum başbakanımıza istifamı verdim.

        Mardin Haber- Şimdi de aynı durum oldu. Önce sizi listeye aldılar,sonra da kızınızı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz.

         Bölünmez-  Ak Parti genel merkezinin yaptırdığı anketlerde Mardinli Hemşerilerim, Partinin İl Yönetimi, Sivil Toplum Kuruluşları ve  partili, partisiz her kesimden insanlar,benim ismimi ön plana çıkardı. Genel Merkez yararlı olacağıma karar verdi ve 2.sıradan aday gösterdi. AK Parti´nin tek başına iktidar olması,mevcut istikrarın bozulmaması için elimi taşın altına koydum ve bana teklif edilen adaylığı memnuniyetle kabul ettim.Mardin´de Partinin kaybettiği kanın geri kazanılmasında katkım olacaksa, varım dedim. Ve tekrar ara verdiğim siyasete dönüş yaptım.Ülkenin yararı olacak her konuda verilecek görevi memnuniyetle kabul etmek gerekir.Ben de bunu yaptım.

          Mardin Haber –Ama kızınıza devrettiniz.

           Bölünmez- Benim geçmişte bir davam vardı. Dava bitti. Yüksek Seçim Kurulu davadan dolayı aday olamayacağım yönünde karar alması üzerine durum değişti.  Daha evvel ki 2007 deki istifam,  gene 1 Kasım 2015 seçimlerindeki listelerden ayrılmış olmam, amacı için girdiğim bu yolda Mardin Halkı bir şok yaşamış olduğunu ve bir kaos olmaması için  Bölünmez soyadını taşıyan birinin halkımız karşısına  çıkması ve bu kişiye  çalışmam daha uygun olacağı düşüncesiyle Ak Parti Genel Merkezi, başta Başbakanımız olmak üzere karar verdiler. Kamu Yönetimi Mezunu Kızım Ceyda Bölünmez Çankırı´nın nokta aday gösterilmesi  parti yetkili kurulları tarafından benimsendi.

          Mardin Haber- Bu Nasıl Bir  Tepki ile döner?

          Bölünmez-  Mardinlilerin, halkın Bölünmez´e olan  teveccühünü, Bölünmez soyadını taşıyan Ceyda Bölünmez Çankırı´ya göstereceğinden eminim. Genç, dinamik ve kadın olması bir avantajdır. Mardinli kadınların dert ortağı, dert kardeşi,dert ablası olacaktır. Mardin Kültürlerin ve Medeniyetlerin beşiği bir şehir. Daha önce de Mardin´den kadın vekiller Meclise gönderildi.Kadın Vekil Mardin kültürü ile örtüşüyor. Bu bakımdan bence halkımızın tepkisi olumlu yönde olacaktır. Gene de takdir yüce milletimizin ve Mardin Halkınındır.

           Mardin Haber- Tek parti iktidarı olmaz ise, koalisyon olsa ne olur?

           Bölünmez- Tek partinin iktidarı istikrar demektir. Bu dünya da kabul gören bir siyasi görüş.Geçmişte koalisyon iktidarlarını gördük. Ülkenin ekonomisi yerinde saydı. Kararlar geç çıktı ya da çıkmadı. Bu bakımdan 13 yıllık deneyimi ile Ak Partinin tek başına iktidarı Türkiye´nin önünü açacak, mevcut sorunları ortadan kaldıracaktır.

            Mardin Haber- Ya millet tek parti iktidarına onay vermezse?

            Bölünmez-  Milletin, halkın iradesi her şeyin üstündedir.O zaman en güçlü iki parti ya da hükümeti kurabilecek yapıdaki partiler bir araya gelir koalisyonu kurar. Buna da herkesin saygı göstermesi gerekir.Onay yeri ve mercii  millettir, sandıktır devamında milletin yetkili kılacağı yüce meclistir.

            Mardin Haber- Hedef ya da tahmin yürütebilir misiniz?

             Bölünmez – Hiçbir  seçim sürecinde tahmin,alınacak oy miktarı üzerinde  konuşmadım,konuşmam. Seçim bir maratondur. Sandıklar kurulmadan, hatta sandıklar açılıp sonuçlar açıklanmadan bir şey söylemenin doğru olmadığına inanıyorum. Biz azimle çalışacağız. Gecemizi gündüzümüze katıp seçim çalışmalarımızı yürüteceğiz. Hemşerilerimizden destek isteyeceğiz. Gerisi Allah´ın hakkımızdaki hayırlı olan kararın halkımız tarafından onaylanmasıdır.

               Mardin Haber- Güvelik sorunu var deniliyor? Siz ne düşünüyorsunuz?

              Bölünmez-Güvenlik konusunda zorlanacağımı düşünmüyorum.2002 yılından beri seçim meydanlarında,seçim süreçleri yaşadım. Her kesimden itibar,sevgi ve saygı gördüğüm gibi,seçim maratonuna katılan tüm parti yöneticileri ve adaylara bende saygı ve sevgi gösterdim.. Bugün de aynı itibarı,sevgiyi ve saygıyı görüyorum. Ben inançlı bir insanım. Kaderde, başarı,başarısızlık, ölüm varsa önüne geçemezsiniz. Takdiri ilahi denilen bir olgu var. 24 saat esası ile Mardin İl Sınırları içerisinde  yaşayan vatandaşlarımızdan canımız daha kıymetli değil. Onlar nasıl bu ülkenin neferleri ise biz de bir neferiz.  köy köy, ev ev dolaşıp destek isteyeceğiz.

             Mardin Haber- Peki çözüm sürecine  ne diyeceksiniz?

             Bölünmez-  Çözüm süreci mevcut iktidarın eseridir.Birileri çıkıp da farklı yorum ve düşünceler ortaya atmasın. 7 Hazirana kadar her şey yolunda iken,seçim sonrası dış güçlerin desteği ile birileri alet oluyor ve çözüm sürecini sabote ediyorsa, buna duyarsız kalınmamalı. Çözüm sürecini baltalamak,sekteye uğratmak isteyenler, Doğu ve Güney Doğu bölgeleri başta olmak üzere, Türkiye´ye,İslam Coğrafyasına ve Ortadoğu ülkelerine  zarar vermek isteyen zihniyetlerdir. 13 yıldır Türkiye´nin imajını, ekonomisini, pozitif yönde değiştiren,dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında itibarını yükselten bir parti kurucusu,başbakan ve şimdiki cumhurbaşkanımıza çözümsüzlük ve başlatılan olaylara müsebbip, kaos yaratma yakıştırma gayretine girenleri zavallı görüyor ve onları kınıyorum.Dini bütün bir liderin,vatanını,milletini seven bir reise böyle yakıştırmalar,ancak beceriksizlik, akıl kaybı  yaşamış ve dedikodu üreticiliğini meslek edinmiş kişilerin kıskançlık sancılarının dışa yansıması olarak görüyorum.Bu nedenle süreç kesinlikle devam edecektir.

         Süleyman Bölünmez ile söyleşimizi noktaladık. Heyecanını gözlemlediğimiz kızı Ceyda Bölünmez Çankırı ile de  söyleşimiz olacak.

        Bir Başka Söyleşide buluşmak üzere, hoşça ve dostça kalın…

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Ressam Ramazan Fırat ile Pazar sohbeti
Akademi Sanat Merkezinde Resim Sanatçısı Ramazan Fırat ile söyleşi yaptık.
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Hayata dokunabilen bir Vali Eşi, Mardinlilerin Gül Annesi
Güneydoğu Gazeteciler Federasyonu, namı diğer GGF´yi az çok biliyorsunuz artık. 9 ilin gazete cemiyetleri bağlı buna.
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak Valisi Mehmet Aktaş ile Dobra Dobra
Şırnak´ın yeniden yapılanmasında, vatandaşın çıkarlarını ön planda tutarak, devletin sıcak yüzünü ön plana çıkaran ve kısa sürede büyük hizmetlere imza atan Vali Mehmet Aktaş ile söyleşi yaptık. Biz sorduk Vali Aktaş cevaplandırdı.
 Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Gazeteci, siyasetçi, iş adamı Münir Kilimci..
Mardin´den İstanbul´a uzanan bir asırlık hayat hikayesini anlattı.
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy İle Nostalji
Mardin´de Vali Yardımcısı Olarak görev yapan ve başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile dünü ve bugünü konuştuk.
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesi Yazarı İle Söyleşi
Mardin Söz Gazetesinde Köşe Yazarlı Yapan Fazile Aşar Aydınalp´ın Azade kitabı piyasaya çıktı. Yazarımız ile yapılan röportajda merak edilen soruları sorduk, aydınlatıcı cevaplar aldık.
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
5500 Yılın Tanığı Süryaniler...
İstanbul, Ankara ve İzmir Süryani Ortodoks Metropoliti Filüksinos Yusuf Çetin ile Süryanilerin dünü ve bu gününü konuştuk.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ “FİKRİ VE PROJESİ OLANIN AYAĞINA GİDECEĞİZ
Gazetemizin Sahibi Ercan Atay´ın Başkanlığını yaptığı Batman Çalışan Gazeteciler Derneği olarak TP Kristal Park´ta geniş katılımlı bir Cumartesi Buluşması gerçekleştirdik
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
MARDİNSPOR´DA İZ BIRAKANLAR…
KEMİK KIRAN HANNA..
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
BİR BAŞARININ ÖYKÜSÜ
Hayat Çalışınca güzel
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
Köyde Çiftçilikten Fabrikatörlüğe Giden Yol
İlhan Ailesi Organize Sanayi Bölgesinde 12 Un Fabrikası kurdu.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
BÖLGENİN SORUNLARINI BİLEN VE YAŞAYAN GENEL SEKRETER DİKA GENEL SEKRETERİ ALTINDAĞ “SİYASET ÜSTÜ HİZMET VERECEĞİZ”.
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
“Şiir sokakta değil, şair sokakta olmalı.”
Ez cümle; Şair Salih Aydemir´i ve dertlendiği şiiri(ni), bu röportajımızı okuduktan sonra, sizlerin de artık dert edeceğinizi düşünüyorum. İyi okumalar.
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
MEVSİMSEL HASTALIKLARI ATLATTIK
Mardin Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Mehtap Bingül ile Hasta ve hastane sorunlarını konuştuk
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Nuhoğlu
“Halkımız nezdinde ve aday oldukları parti tabanından karşılık bulamayanlar,7 Haziran günü aziz halkımız tarafından gereken cevabı alacaklardır.”
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
SANATÇI YAVER ÖZTÜRK İLE RÖPORTAJ
İçten sesi ve sabırla oluşturmaya çabaladığı sanatsal kimliğiyle, daha geniş kesimlerin ilgisini kazanan ve adım adım ismini (sesini) kalıcı bir şekilde duyurmaya çabalayan Mardinli Ses Sanatçısı Yaver ÖZTÜRKile yaptığımız bu röportajın, Ona şans getirmesi tek dileğimdir.
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
Kürd Stand-Up Sanatçısı Mehmet Erbey İle Röportaj
“Kürtlerin artık gülmesi gerek; gülmeye çok ihtiyaçları var çünkü.”
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Başhekim Helvacıer ile ağız ve diş sağlığını konuştuk
Mardin’in Nusaybin İlçesinde Diş Tabibi olarak görev yapan ardın Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine atanan Dr. Mehmet Helvacıer, sağlık merkezinin Başhekimliğini görevini sürdürüyor.
Şair Bamed Serdar  ile röportaj
Şair Bamed Serdar ile röportaj
Boz bir atın süvarisi olan Şair Bamed SERDAR ’ın bu ilk şiir kitabı Siwarê Hespê Boz ( Boz Atın Suvarisi ) -tabir caizse- okurunu dörtnala gidip kendisi buluyor.
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Tiyatro Sanatçısı Osman Xunaw İle Röportaj
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv