Bölge Valileri Mardin´de Toplandı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Başkanlığında, gerçekleşen bölge valiler toplantısında seçim güvenliğini masaya yatırdı.
Tarih: 19.1.2019 13:13:57/ 590okunma / 0yorum

          İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında, bölge valileri, il emniyet müdürleri ve il jandarma komutanları ile birlikte seçim güvenliği için Mardin´de bir araya geldi. 13 Vali , İl Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü ile Mardin´de bir araya gelen Soylu seçim güvenliğine ilişkin açıklamalar da bulundu. 

           Bakan Soylu, 31 Mart´ta yapılacak yerel seçimlerde huzur ve güvenli geçmesine yönelik olarak alınacak önlemleri değerlendirmek üzere düzenlenen ´Seçim güvenliği toplantısı” nedeniyle bir araya geldiklerini hatırlatarak, “ 16 Nisan 2017 tarihindeki referandum öncesinde ve ardından 2018 yılındaki genel seçimler öncesinde  toplantı düzenlenmiştik. Bu yıl, 7 bölgede toplantı planlaması yaptık. Bugünkü ilk toplantımızda Adıyaman, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Muş ve Tunceli olmak üzere 13 ilden gelen arkadaşlarımızla bir araya geldik. Bu toplantıda, seçimin her alandaki güvenliğini ve esas itibariyle sağlıklı bir seçim ortamı oluşturmak için alınacak tedbirleri gözden geçireceğiz. Bunlar içerisinde miting ve propaganda güvenliği, oy kullanılacak mekanların güvenliği ve sonuçların açıklanmasından sonra oluşacak herhangi bir şeye meydan veremeyecek güvenlik önlemleri de var. Ayrıca, kampanya ve oy verme günü çeşitli mecralarda yayınlanmak istenilen ve toplumda infiale sebep olabilecek maksatlı yayınlara karşı da önlemleri bu toplantıda tartışacağız” dedi.

                    Soylu, eksiklik tespit edilen 363 bin 555 vatandaşımıza çağrıda bulunduk

           Hemen her seçimde klişeleşmiş belli konular üzerinden seçimlere gölge düşürecek bazı tartışmalar ortaya atıldığını kaydeden  Bakan Soylu, “Son günlerde özellikle seçmen listeleri ve adres bildirimlerine ilişkin bir takım yayınlar söz konusudur. Sayın Cumhurbaşkanımızla geçtiğimiz günlerde, herkesin kendi yerine oy kullanması, farklı davranış ve arayışlar içine girmemesi gerekliğini, bunu tasvip etmediğini, hatta bundan şikayetçi olduklarını ifade ettiler. Seçim sürecinin yönetimi anayasamızın verdiği yetki ile Yüksek Seçim Kurulu´na aittir. Seçmen listeleriyle ilgili bütün itiraz mercii Yüksek Seçim Kurulu, il ve ilçe seçim kurullarıdır. Hali hazırda partilerimizin itirazıya yapılan düzeltmeler var, tahkikatı devam edenlerle de var. Devam eden süreçlerin, yapılan düzenlemelerin seçime gölge düşürecek gündem maddesi haline getirmek doğru değildir. Bizim için her vatandaşımızın oyunu kullanması esastır. İçişleri Bakanlığı olarak, adreslerinde eksiklik olunduğunu tespit ettiğimiz 363 bin 555 vatandaşımıza çağrı da bulunduk. 64 bin 348 vatandaşımız başvuruda bulunup, bilgilerini güncelleyerek kamu haklarını kullanmalarındaki engelleri kaldırdılar” dedi.

 Sokak´ta gördüğünüz her Suriyeli oy kullanmayacak

         Bakan Soylu Suriyeli vatandaşların  oy kullanmasına yönelik ise şunları söyledi, “ Klişe haline gelmiş bir tartışma konusu da, Suriyeliler ‘in oy kullanma meselesidir. Türkiye´de 3 milyon 632 bin 622 Suriyeli, uluslararası korunma statüsüyle ülkemizde bulunmaktadır. Sokakta  gördüğünüz her Suriyelinin oy kullanma hakkı yoktur, böyle bir şey mümkün de değildir. Oy kullanma hakkı ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını hak kazanmış Suriyeliler için. Müracaat eden  Türk vatandaşlığı  kazanmış, hakkının kazanmış Suriyeli kardeşlerimiz için mümkündür. Bunun da toplam sayısı çocuklar da dahil olmak üzere, 79 bin 820 kişidir. Bunlar içerisinden reşit olmayanları çıkardığımızda, önümüzdeki seçimlerde oy kullanacak olanların sayısı 53 bin 99´dur. Üstelik bunların arasında 2011 krizi öncesi vatandaşlık hakkı elde etmiş, eskiden beri Türkiye vatandaşı olanlar da vardır. Yurtiçi seçmen sayısının geçen seçimlerde 53,6 milyon kişi olan bir ülke de 53 bin kişi üzerinden seçimin sıhhatini tartışmaya açmak demokrasiye ve hakikaten bu işin sıhhatine, önümüzdeki rakamlara aykırıdır. Aynı zamanda zihnimize de hakarettir ”

           İçişleri Bakanı Süleyman Soylu güvenlik güçlerinin seçimlerde görev yaptığı bölgede oy kullanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu “Hatay´da Afrin´de ülke vatandaşlarının canımı malını sınırlarını koruyan güvenlik güçlerine oy kullanmasın deme hakkımız yoktur.

Buradan Özellikle seçim için Manipülasyon yaparak bir takım kamu görevi titrinde üzerine almış kişilerin sorumsuz kişilerin sorumsuz açıklamaları  şiddetle tevkif ediyorum. Kamu düzenini bozmak için bu verdiğiniz rakamlar üzerinde yakında seçim olsa,  ilçelerde Suriyeler belediye başkanı belirleyebilir diye akıldan izandan gerçeklikten yoksun dedikodu mekanizmasına sığınarak yapılan açıklamalar ayıptır, ahlaksızlıktır. Bu ülke sopalı seçimler yaşadı bu ülkede insanlar tek parti döneminde çok partili siyasi döneme geçtiğimizde yüzerce binlerce örneği anlatabilecek bilgimiz vardır. Seçimi dedikodu malzemesi alet etmek ayıptır ahlaksızlıktır. 

              Seçim dönemi, içişleri bakanlığı için tam bir teyakkuz halidir. 31 Mart seçimlerinde 547 bin kolluk personelimiz görev başında olacaktır. Yaptığımız risk analizinde, terör örgütünün baskı ve tehdit yoluyla, vatandaşlarımızın oy kullanma hakkını tesir edeceği değerlendirilen 11 il 12 ilçemizde ve ilçelerimizde üs bölgelerinde 6 bin 680 ilaveten kolluk personeli seçim günü görevlendirildiler.

Doğu ve güneydoğuya görevlendirdiğimiz jandarma ve polislerin oy kullanmama hakkı bizim elimizde değildir. Anayasal bir hakkıdır ve o hakkı kullanacaktır. PKK´nın siyasi şubesi tarafından yapılan söylemlere yönelik olarak, biz polis veya jandarma kuvvetimizin oy kullanmasını engelleyecek miyiz? 3 bin metre yükseklikte üs bölgesinde karda, ay yıldızlı bayrağı ve milletin namusunu koruyacak, sonra şehirde oy kullanma hakkını kullanmayacak. Afrin´de,  Cerablus´ta şu anda danışma kuvveti olarak görev yapan polislerimiz, askerlerimiz, oranın güvenliğini sağlayacaklar, sonra Hatay´da oy kullanmayacaklar. Yok ya.  Bu adamlar memleketin namusunu koruyacaklar 300 bin 500 kişinin oy kullanmasını tartışma meselesi haline gelecek. Bunu son derece yakışmayacak bir dereceye getirecekler. 

        Ancak bizim devlet olarak sorumluluğumuz, her vatandaşımızın oyunu özgürce, tehdit ve baskıdan uzak bir şekilde kullanabilmesini temin etmektir. Sandık güvenliğini hiçbir noktada zafiyete uğratamayız ve bu konuda kararlılığımız  tamdır.” dedi

                          Kamera sistemi destek ile desteklenecek

      Şehirlerde okul etrafı ve çevresi tüm kameraların çalışması için tedbirler alınacağını ve bu konuda tüm çalışmaların tamamlanacağını ifade eden Soylu  “Her seçimde sıkça tartışılan konulardan birisi de sandık taşma ve birleştirmedir. Bildiğiniz gibi vatandaşların oy kullanmaya gidemeyeceği veya sandık görevlisi göndermenin, sandık güvenliğini tesis etmenin etkin ve verimli olmadığı köy ve mezralar söz konusudur. Bu noktada valilerimiz sandık taşıma ve birleştirme ile ilgili kanunla belirtilen sınırlarda sadece talepte bulunma hakkına sahiptir.

          Seçim kalitesi, seçim hukuku, seçmen iradesinin sandığa yansıması noktasında da dünya ölçeğinde iddialı olduğumuzu ifade etmek isterim. Katılım oranından tutun, seçim güvenliğine kadar bugüne kadarki karnemiz, pekiyidir. Milli mücadele günlerinde dahi seçim pratiği olan aziz milletimiz, karşılaştığı her zorluğu reyinin gücü ile aşmasını bilmiştir. Bu önemli bir toplumsal meziyettir ve her türlü takdiri hakketmektedir. İçişleri bakanlığı olarak seçim güvenliği ile ilgili yasaların verdiği yetki ve görevler çerçevesinde sorumluluklarımızı yerine getirme noktasında kararlıyız. ; kapasite, bilgi ve tecrübemiz de en üst seviyededir”  dedi.

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mardin Bölge Valileri Toplandı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
 Kayyumdan Hizmet atağı
Kayyumdan Hizmet atağı
Derik ilçe belediyesi yıllardır göremediği hizmetleri, kayyum belediyeciliğinde gördü.
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
Dr. Nurettin Özdener´den Mektup
TARIM İŞÇİLERİNİN MARDİN, URFA´DAN BATIYA TRANSFERİ İÇİN TREN SEFERLERİ HATTA ÖZEL İNDİRİMLİ UÇAK TARİFELERİ, HAYALİMİZ OLMAKTAN ÇIKSIN, GEREKLİ, İSTİYORUZ...
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Midyat İlçe Kaymakamı Tekin´den GGF´ye ziyaret
Mardin İlçe Kaymakamı Hüseyin Tekin GGF Başkanı Mehmet Çelik´i ziyaret etti.
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAP, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Protokol imzaladı
TUTAB Genel Başkanı Fikret Yıldız ,Kültür ve Turizm Bakanlığı İle Türkiye Tanıtımı Adına İşbirliği Protokolü İmzaladı.
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi´nden Anlamlı Çalıştay
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığımız, dikkat çeken bir çalıştaya ev sahipliği yapacak
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e  büyük destek
Midyat İlçesinde Veysi Şahin´e büyük destek
Midyat İlçesinde Belediye Başkan Adayı Veysi Şahin´in etrafında, farklı etnik kökene sahip vatandaşlar Kenetlendi
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonundan Şok İstifalar
İzmir Mardinliler Federasyonunun güçlü bileşeni EGE-MAR-DER, Federasyondan istifa etti.
Yeni nesil  gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Yeni nesil gazetecilik eğitimi görenlere sertifikaları dağıtıldı
Artuamlığı konferans sklu Kaymakalonunda yapılan törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, kurum amirleri, kaymakamlar, gazeteciler ve kursiyerler katıldı.
 Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Mardin Valisi Mustafa Yaman “Mardin Sivil Toplum Günleri" toplantısına katıldı
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, toplantıda yaptığı konuşmada, STK ve Kamu Kurumlarının işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
İl Müftüsü Çiçek´ten anlamlı çağrı
Kaya Ailesinin taziyesine katılan Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek “Taziye yemekleri kaldırılmalı” çağrısını yaptı.
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Belediye Zabıta Ekipleri Denetimlere devam
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaman, “Fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz”
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Köy Korucuları Yemin edip göreve başladı.
Artuklu İlçe Jandarma Komutanlığı emrine alınan 17 köy korucusu için yemin töreni düzenlendi.
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
"Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası
İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" kampanyası 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanında düzenlenen yaya geçidi yürüyüşüyle başlatıldı.
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Enerji Bakanı Fatih Dönmez; "Yerel basına destek sorumluluğumuzdur"
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez´i Ankara´daki makamında ziyaret etti.
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete sahiplerinin BİK temsilcileri belli oldu
Anadolu Gazete Sahiplerini, Basın İlan Kurumun TGK bünyesindeki Gazeteciler Temsil edecek
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
TÜGVA Kızıltepe İlçe Temsilciliğinden Cevheroğlu´na Ziyaret
Kızıltepe İlçe Temsilcisi Mehmet Kanat ile İlçe Teşkilat Koordinatörü M. Faruk Gökdemir ve beraberindekiler Kızıltepe AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Cevheroğlu´nu ziyaret etti.
Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin´de Tarihi çarşılar özüne döndürülüyor
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman “Mardin önümüzdeki süreçte sahip olacağı destinasyonlarla, rehbersiz olarak gezilebilecek bir şehir olacaktır. Mardin eski günlerinin üstüne çıkacaktır. Bölgenin, Türkiye´nin ve dünyanın en çok gezilmek ve görülmek istenen şehri Mardin olacaktır”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Büyükşehir Belediyesinden, sokak hayvanlarına “sıcak yuva”
Mardin Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda kurulan Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi, soğuk havalarda sokak hayvanları için sıcak bir yuva oldu.
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
"Mardin Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programına Usta isimler”
Mardin´de Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından düzenlenen "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı´na Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Şanlıurfa İl Müdürü Erdoğan Güvel Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Urfafanatik Gazetesi imtiyaz sahibi Tahir Gülebak Katıldı.
Mardin´de Elektirk Kesintisi
Mardin´de Elektirk Kesintisi
Marsu ekipleri içme suyu pompa onarımı nedeniyle kısa süreli elektrik kesintisi t-yaşanacak
Gündem
Röportaj
Yaşam
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Alexa

Alexa

Mardin için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:42 07:23 12:30 15:01 17:19 18:47
Kötü adın çirkinliği harften, deniz suyunun acılığı kap’tan değildir…

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Google
Custom Search
Kültür / Sanat
Asayiş
Arşiv